news-Saudi-Arabia-cut-Canada

یک نهاد عربستانی یک گرافیکی از رفتن هواپیما به سوی برج سی‌ان‌تاور تورنتو گذاشت؛ عربستان بورسیه حدود 7000 دانشجو و خانواده‌هایشان در کانادا را قطع و پروازهای بین عربستان و کانادا را نیز معلق نمود

terror-saudi-arabia-canada

یک نهاد عربستانی یک گرافیکی از رفتن هواپیما به سوی برج سی‌ان‌تاور تورنتو گذاشت؛ عربستان بورسیه حدود 7000 دانشجو و خانواده‌هایشان در کانادا را قطع و پروازهای بین عربستان و کانادا را نیز معلق نمود

آغاز ماجرا
پس از آنکه سفارت کانادا در ریاض اخیرا با انتشار یک توئیت ضمن اعلام "نگرانی شدید" دولت این کشور از موج تازه دستگیری کنشگران حقوق بشر در عربستان، خواستار "آزادی سریع" تمامی کنشگران حقوق بشر سعودی شده بود؛ عربستان سعودی روز یکشنبه ۱۴ مرداد اعلام کرد به دلیل انتقادهای مکرر دولت اتاوا از وضعیت حقوق بشر در این کشور پادشاهی، ضمن اخراج سفیر کانادا تمامی روابط بازرگانی، معاملات و سرمایه‌گذاری‌های کانادا در این کشور را نیز به حال تعلیق درمی‌آورد و آینده این معاملات بستگی به رفتار کانادا دارد. عربستان به سفیر کانادا ۲۴ ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کند و سفیر خود در اتاوا را نیز برای رایزنی به ریاض فراخواند.
وزارت امور خارجه عربستان در صفحه توئیتر خود ضمن یادآوری "قاطعیت" محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در زمینه امور خارجی، نوشت که پادشاهی سعودی "هرگز نمی‌پذیرد که هیچ کشوری در امور داخلی‌اش دخالت کرده یا دستوری را به او تحمیل کند... هر گونه تلاش دیگر برای دخالت در امور داخلی ما از طرف کانادا، به این معنی است که ما مجاز به دخالت در امور داخلی کانادا هستیم".  وزارت خارجه عربستان اظهارات وزارت خارجه کانادا را "حمله" به کشورش خواند و سفیر کانادا در ریاض را "عنصر نامطلوب" دانست.
کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا روز پنج‌شنبه ۱۱ مرداد گفته بود که شنیدن خبر زندانی شدن سمر بداوی برای او "بسیار هشداردهنده" بوده است. سمر بداوی که کنشگر برابری حقوق زنان و مردا در عربستان است، هفته پیش بازداشت شده بود، خواهر وی در کانادا زندگی می‌کند و همسرش "انصاف حیدر‌" نیز در کانادا به عنوان پناهنده زندگی می‌کند، جایی که سه فرزند‌شان را که در حال حاضر 14، 13 و 10 ساله هستند را به تنهایی بزرگ نموده است.
از حدود سه ماه پیش مقام‌های امنیتی عربستان سعودی حداقل 10 فعال حقوق زنان را بازداشت کردند که بعدا 3 نفر آنها آزاد شدند. عربستان می‌گوید این فعالان به دلیل تماس‌هایشان با یک کشور خارجی، تضعیف امنیت ملی و همکاری با دشمنان دولت، دستگیر شده‌اند.

ترودو: از عذرخواهی خبری نیست
به گزارش خبرگزاری فرانسه، جاستین ترودو روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر مونترال در استان کبک از اراده کشورش برای "دفاع از حقوق بشر در سراسر جهان" دفاع کرد. وی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره عذرخواهی از عربستان، بطور غیرمستقیم چنین احتمالی را رد کرد. وی ترودو با این حال گفت کشورش هیچ تمایلی برای خراب کردن روابط با عربستان ندارد. نخست وزیر کانادا عربستان سعودی را "کشوری با اهمیت در جهان" توصیف کرد که اخیرا "گام‌هایی برای بهبود حقوق بشر" برداشته است.
عادل جبیر وزیر خارجه عربستان سعودی پیشتر در روز چهارشنبه ۸ اوت گفت که نیازی به میانجیگری بین کشورش و کانادا وجود ندارد، او افزود: "این مشکل را کانادا بوجود آورده و کانادا خودش می‌داند که برای جبران اشتباه بزرگش چه کاری باید انجام دهد". روز سه‌شنبه عادل جبیر مذاکره تلفنی طولانی با فریلند داشته است که گویا تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

فروش دارایی‌ها در کانادا
روز چهارشنبه بانک مرکزی عربستان سعودی و صندوق های بازنشستگی دولتی به مدیران دارایی‌های خارجی خود دستور دادند که سهام، اوراق قرضه و دارایی‌های کانادایی را بدون توجه به قیمت بفروشند. مدیران شخص ثالث در عربستان، مجبور هستند که بیش از 100 میلیارد دلار سرمایه صندوق های خود را در بازارهای جهانی سرمایه گذاری کنند. یکی از مدیران  گفت که فروش دارایی‌های عربستان یک پیام قوی با خود دارد و البته این در حالی است که رقم سرمایه گداری شده در کانادا رقم بزرگی نیست.

فروش تسلیحات نظامی کانادایی به عربستان
کارخانه "جنرال داینامیک لند سیستمز" شهر لندن به لطف قرارداد 15 میلیارد دلاری با عربستان که در سال 2014 توسط دولت فدرال امضا شده است به تولید وسایل نقلیه زرهی سبک برای نیروهای امنیتی سعودی مشغول است. در این کارخانه به طور مستقیم 2000 نفر مشغول کار هستند در زمان دولت پیشین این قرار داد بزرگترين قرارداد صادرات تکنولوژی پيشرفته در تاريخ کانادا توصيف شد. در حال حاضر بسیاری از مردم می‌پرسند آیا این قرار داد در معرض خطر قرار گرفته است؟ در صورت تعطیلی کارخانه، بسیاری از مردم قادر به نگهداری منازل خود نخواهند بود. "رید" رئیس شرکت "یونی‌فورس لوکال 27" گفت: "این کارخانه‌ تا 7000 کار مستقیم و جانبی را در این پروژه زیر چتر خود دارد و او امیدوار است دولت عربستان سعودی به قراداد‌های خود پایبند بماند". تجارت اسلحه کانادا با عربستان سعودی که به طور گسترده‌ای به عنوان یک رژیم عمیقا سرکوبگر شناخته می‌شود، شکایات متعددی را از طرف گروه‌های حقوق بشر و گروه‌های کنترل اسلحه مطرح کرده است. بعلاوه تعدادی از تبعه‌های اعراب‌ سعودی که به واسطه برخی آموزش‌ها در این ناحیه زندگی می‌کردند نیز در حال فروش خانه‌هایشان در منطقه لندن انتاریو هستند و بدین ترتیب اقتصاد این منطقه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

کانادا از کشورهای دیگر کمک می‌گیرد
روز چهارشنبه اعلان شد که کانادا در حال گرفتن کمک برای حل این بحران از انگلستان و امارات متحده عربی است. دولت انگلیس در همین رابطه روز سه‌شنبه از دو کشور خواست تا از خود خویشتن داری نشان دهند. وزارت خارجه کانادا در این رابطه با آلمان و سوئد هم تماس گرفته است، این دو کشور قبلا با عربستان سرشاخ شده بودند. گفته می‌شود آمریکا درخواست کمک غیر مستقیم کانادا را با گفتن "هر دو طرف باید به صورت دیپلماتیک این مسئله را حل کنند. ما نمی‌توانیم برای آنها این کار را انجام دهیم، آنها باید با هم کنار بیایند"، رد کرده است. تنها کسی که در این زمینه در آمریکا از کانادا پشتیبانی کرده است، برنی سندرز نماینده یهودی دموکرات مجلس و رقیب سابق هیلاری کلینتون است.

بیماران عربستانی در بیمارستان‌های کانادا
روز سه‌شنبه عربستان اعلان کرد که حتی بیمارانش در بیمارستان‌های کانادا نیز نبایستی درمان شوند و دولت متبوعش در صدد است تا بیماران را هرچه سریعتر از کانادا خارج کند، اما راه حل مشخصی را برای این چالش ارائه نداد. مشخص نیست چه تعدادی تبعه عربستانی در بیمارستان‌های کانادایی تحت درمان هستند.

وضعیت اقتصادی
 عربستان سالیانه 2.3 بیلیون دلار کالا به کانادا صادر می‌کند که اکثرا مواد خوراکی و نفت است، و در مقابل کانادا حدود 1.12 بیلیون دلار یا 0.2 درصد کل صادراتش به عربستان کالا و خدمات صادر می‌کند (رتبه 19) که حجم اعظم آن را تسلیحات نظامی تشکیل می‌دهد که قبلا بارها دولت فدرال در این زمینه تحت فشار سازمان‌های حقوق بشر قرار گرفته بود تا آنها را معلق کند که تا کنون چنین نکرده است. روز سه‌شنبه عربستان اعلان کرد که گندم کانادا را دیگر خریداری نخواهد کرد.

نفت
 عربستان پنجشنبه اعلان کرد که همچنان نفت به کانادا خواهد فروخت. 10% نفت وارداتی کانادا از عربستان تامین می‌شود که قابل جایگزینی با نفت داخلی کاناداست.

قطع بورسیه دانشجویان عربستانی در کانادا
از سوی دیگر عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان در واکنش به این موضوع در توئیتی اعلام کرد که عربستان در امور داخلی سایر کشورها دخالت نمی‌کند و در عین حال هر نوع تلاشی برای مداخله در امور داخلی خود را نمی‌پذیرد. وی از برخورد قاطع با این نوع اقدام ها خبر داد و در عین حال گفت: "با افرادی که در عربستان بازداشت شده‌اند، بر اساس قوانین کشور برخورد می‌شود". پس از این اظهارات عربستان اعلان کرد که بورسیه حدود 7000 دانشجو و خانواده‌هایشان در کانادا را نیز قطع کرده و بدین ترتیب از آنها خواسته است تا به سرعت انتقالی گرفته و برای ادامه تحصیل به آمریکا یا انگلستان بروند. عربستان 2000 دانشجوی پزشکی و 5000 خانواده آنها را در کانادا دارد. عربستان از نظر تعداد دانشجویان در کانادا پس از چین، هند، و کره جنوبی قرار دارد. عربستان روز چهارشنبه اعلان کرد که دانشجویان این کشور فقط 4 هفته وقت دارند تا کانادا را ترک کنند.
خروج حدود 800 دکتر عربستانی از کانادا مشکلات مالی و کمبود پزشک را بوجود می‌آورد.

انتشار طرح گرافیکی حمله با هواپیما به برج کانادا، شبیه حمله 11 سپتامبر به آمریکا
در روز دوشنبه یک طرح گرافیکی (شکل سمت راست) در یک سایت وابسته به عربستان علیه کانادا که به سبک حملات 11 سپتامبر طراحی و منتشر شده برای عربستان دردسرساز شد.
saudi-arabia-terror-canadaحساب توئیتری یک سایت دولتی عربستان به نام اینفوگرافیک عربستان سعودی با 350 هزار دنباله‌رو که اکانت آن در توئیتر تایید شده نیز است روز دوشنبه در توئیت خود یک طرح گرافیکی منتشر کرده است که در آن یک هواپیمای خطوط هوایی کانادا در مسیر اصابت به آسمانخراش تورنتو است، طرحی که یادآور خواث تلخ 11 سپتامبر و حمله به برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک است و روی آن جملاتی نیز به صورت کنایه آمیز درباره دخالت‌های کانادا نیز نوشته شده است: "دماغت را به جایی که به تو مربوط نیست فرو نکن! عرب‌ها می‌گویند: کسی که در چیزی که به او مربوط نمی‌شود دخالت کند چیزی نصیبش می‌شود که خوشحالش نمی‌کند".
این توئیت تهدیدآمیز پس از مدتی حذف و یک توئیت دیگر بدون مشابه سازی با حملات11 سپتامبر منتشر شد؛ اما در حال حاضر جستجوی نام کاربری این سایت در شبکه توئیتر نشان می‌دهد که عوامل این سایت تصمیم گرفته‌اند کل حساب خود را از توئیتر حذف کنند. با این حال کاربران کانادایی و غربی از پست قبلی آن عکس (اسکرین‌شات) گرفته و عکس آن توئیت در حال دست‌به‌دست شدن در شبکه های اجتماعی است.
این شرکت سرانجام روز سه‌شنبه بیانیه عذرخواهی خود را توئیت کرد.

واکنش کانادا
سخنگوی وزارت خارجه کانادا روز دوشنبه در واکنش به اقدام عربستان سعودی در تعلیق روابط دو جانبه گفت این کشور "به شدت نگران" تعلیق روابط تجاری دو کشور است. کانادا همچنین گفته است که این کشور بر سر موضع‌گیری‌اش در ارتباط با وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی ایستاده است. ماری پیر باریل سخنگوی وزارت خارجه کانادا افزود: "کانادا همواره از حقوق بشر از جمله حقوق زنان و آزادی بیان در سراسر جهان حمایت کرده است." وی همچنین از ریاض خواست که درباره دلایل اقدام به تعلیق روابطش با اوتاوا شفاف سازی بیشتری ارائه کند.
کریستینا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا نیز گفت که اتاوا منتظر می‌ماند تا توضیح بیشتری از ریاض در این رابطه، و قصد آنها در ارتباط آینده دو کشور بداند! وی اظهار داشت: کانادا در بیان دفاع از حقوق بشر و حقوق زنان بسیار راحت اظهار نظر می‌کند و آنرا تغییر نخواهد داد. وی در مورد قرارداد 15 بیلیون دلاری فروش خودروهای نظامی به عربستان و احتمال لغو آن نیز گفت که اکنون برای اظهار نظر در این مورد بسیار زود است.
توماس ژانو، استاد دانشگاه اتاوا نیز گفت که تاثیر این حرکت عربستان بر اقتصاد کانادا هنوز روشن نیست.
خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه همچنین نوشت که کانادا برای این حل مشکل به‌دنبال کمک گرفتن از بریتانیا و امارات است.
کانادا روز پنجشنبه اعلان کرد که در مقابل عربستان مقابله به مثل نمی‌کند.

واکنش دنیا
در پی این اقدام عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اردن و فلسطین از متحدان عربستان سعودی اعلام کرد که در تنش پیش آمده میان ریاض و اوتاوا، امارات در کنار عربستان سعودی و حق حاکمیت سرزمینی‌اش ایستاده است. وزارت خارجه بحرین نیز روز دوشنبه با انتشار توئیتی با رد دخالت اوتاوا در امور داخلی ریاض اعلام کرد که از موضع عربستان سعودی حمایت می‌کند. هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت: "هر دو طرف نیاز دارند این مسئله را به‌صورت دیپلماتیک با یکدیگر برطرف کنند. آمریکا برای آن‌ها نمی‌تواند این‌کار را انجام دهد. آن‌ها نیاز دارند با یکدیگر موضوع را حل کنند". وزارت خارجه آمریکا پیش از آغاز این بحران در روز جمعه گفته بود: "ما از مقامات عربستان سعودی خواهان آزادی آنها و سایر فعالان صلح طلب حقوق بشر هستیم."
تا کنون هیچ کشوری از کانادا طرفداری نکرده است. تنها یک مطلب در واشنگتن پُست، توسط تیم هیئت تحریریه این نشریه برای اولین بار به زبان عربی، به نفع کانادا چاپ شده است.
روز پنجشنبه، روسیه اعلان کرد در این رابطه از عربستان سعودی حمایت می‌کند.
اسرائیل، اروپا، چین، روسیه و ایران هنوز به این اتفاقات واکنشی نشان نداده‌اند.

Author: Iran Star

Category: News

Sub-Category: Political

Date: 6 ماه 2 هفته قبل

For Country: Canada

Happened at: Canada

Share this with: ارسال این مطلب به