سال گذاشته، جامعه ایرانی کانادا  برکنار رفتن دولت هارپر و انتخاب دولت ترودو و حزب لیبرال را با آغوشی باز استقبال کرد؛ به خصوص که نمایندگان جدیدی از کامیونیتی ایرانی وارد پارلمان شدند. بعد از سیاست‌های دولت هارپر که بسیاری از آنها برای ایرانی‌ها مشکل‌ساز بود، انتخاب حزب لیبرال و نمایندگان ایرانی، نفسی تازه و امیدوار کننده بود.

به عنوان یک شهروند ایرانی-کانادایی، من نیز از این تغییر بسیار خوشحال و امیدوار بودم. بخصوص که در ماه‌های پیش از انتخابات  آقایان کاندیدای ایرانی، و خود آقائی ترودو در جلسات مختلف با نظر بسیار مثبتی با کمونیتی ایرانی صحبت میکردند ، و این تصور را به وجود آوردن که، انتخاب حزب لیبرال کمک زیادی به جامعه ایرانی و روابط ایران و کانادا خواهد کرد. یکی از این موارد  باز شدن سفارت ایران در کانادا بود.
ولی الان با گذاشت یک سال و اندی، مثل اینکه واقعاً فقط تصور بود. قول و وعده بود.نداشتن سفارت در کانادا مشکلات بسیار زیادی برای ما ایرانی‌ها بوجود آورده، که لازم به توضیح نیست. خود شما هم حتما از این مشکلات آگاه هستید. ولی در حلحاضر با آمدن ترامپ، دیگر حتی ویزا به ایرانی که اقامتکانادا را دارد، به سختی می‌دهند، اگر حتی  هم بخواهد به واشنگتن برود.؟
دولت آمریکا، یا به قولی خود "شیطان بزرگ" که باعث اصلی همه این جریانات می‌باشد، در خاک خودش سفارت پاکستان را مسئول انجام کارهای کنسولی ایرانیان مقیم آمریکا کرده.
اگر باز شدن سفارت ایران در کانادا مساله سیاسی پیچیده‌ای می‌باشد، چرا این دولت لیبرال برای کمک به ایرانیان کانادا پی اینکه از تسهیلات مملکت دیگری (همانند کار خود دولت آمریکا) استفاده کنند نیستند؟
مشکل دیگر نداشتن سفارت کانادا در ایران می‌باشد. این هم یکی از مواردی بود که تصور میکردیم با آمدن آقای ترودو درست می‌شود.
بطور مثال یک پدر و مادر می‌خواهند برای یک ماه برای دیدن فرزند خود به کانادا سفر کنند. ویزا لازم دارند و باید برای انگشت نگاری و گرفتن عکس که سرتاسر آن ۱۰ دقیقه طول می‌کشد به یکی از ممالک مجاور مثل ترکیه، ارمنستان و غیره که مرکز انگشت نگاری دولت کانادا را دارد بنام وک(CVAC) سفر کنند. یکی از بیزینس‌های جدید در ایران بردن تور ترکیه برای انگشت نگاری برای ایرانیان می‌باشد با هزینه‌های  بسیار بالا.
باز اگر باز شدن سفارت در ایران مساله ساده‌ای نیست، چرا نمایندگان ما فعالیت نمیکنند و این مشکلات را به آقائی ترودو تذکر نمی‌دهند و تقاضا نمی‌کنند که یکی از این مرکز  انگشت‌نگاری در تهران باز بشود؟ این مرکز، دیپلماتیک و سیاسی نیستند، و باز کردن آنها باید خیلی ساده‌تر از باز کردن سفارت باشد.

به نظر می‌رسد همیشه صدای دهل از دور خوش هست.
این بار هم ما تصور کردیم این دولت با بقیه فرق دارد. تصور بود. بله، اجتماعی‌تر هستند، به سوپر مارکت‌های ایرانی در موقع سال تحویل سر میزنند، ولی یک وزیر، ۳ نماینده و نخست وزیر ما چه تغییر اساسی برای من و شما شهروند ایرانی کانادایی انجام دادند؟
نظر شما چه می‌باشد؟

Date: Wednesday, July 26, 2017 - 20:00

Share this with: ارسال این مطلب به