در عین بالا رفتن جرایم در زمان وی، تورنتو بعنوان امن‌ترین شهر بزرگ آمریکا شمالی شناخته شده است
امروز دوشنبه ۸ جون، سه روز پس از آنكه رئیس پلیس تورنتو همصدا با معترضین خواستار اصلاحات شد و زانوی خود را در خارج از ستاد پلیس روی زمین گذاشت، اعلان کرد که مقامش استعفا می‌دهد و ۳۱ ژوئیه آخرین روز خدمتش خواهد بود و وی زودتر از موعد بازنشسته می‌شود. "مارک ساندرز"، که از سال ۲۰۱۵ در این مقام بوده، ۳۷ سال پس از پلیس بودن و هشت ماه زودتر از زمان بازنشستگی طی اعلامیه‌ای غافلگیرکننده در میان اعتراضات روزافزون در سراسر جهان در مورد برخورد نژادپرستانه پلیس با افراد سیاهپوست گفت که می‌خواهد زمان بیشتری را با خانواده‌اش بگذارد: "من مشتاقانه منتظر هستم كه یک پدر تمام وقت و یک شوهر تمام وقت برای خانواده‌ام باشم"
او که افسر موارد جنایی بوده افزود: "بعد از ۳۷ سال خدمت در سازمانی که به اعتقادم بهترین سازمان اجرای قانون دنیاست، در چهارمین شهر بزرگ قاره آمریکای شمالی و متنوع‌ترین شهر جهان" بازنشسته می‌شوم. این در حالی است که از ماه پیش کمیته یافتن جایگزین او تازه آغاز به کار کرده است، کمیته‌ای که معمولا تصمیمش در مورد رئیس پلیس جدید ماه‌ها به طول می‌انجامد و انتظار می‌رود یک افسر دیگر بعنوان رئیس پلیس موقت تورنتو تا پیدا شدن یک رئیس پلیس دائمی انتخاب شود.
 
واکنش شهردار تورنتو
"جان توری" شهردار تورنتو از ساندرز بخاطر خدماتش تشکر کرد، او گفت: "مارک یک رئیس پلیس متعهد و مسئول بوده که همواره در حفاظت از شهر تلاش کرده و به مردم شهر، همه محله‌های آن، و زنان و مردانی که با او خدمت می‌کنند ، بسیار اهمیت داده است".
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
Nobel Auto
 
چرا استعفای ساندرز برای کل کانادا مهم است؟
ساندرز در آوریل سال ۲۰۱۵ جایگزین "بیل بلر" رئیس پلیس موفق سابق شهر شد. دوره ریاست مارک علی‌رغم برخی موضوعات مشهور شهری مانند رژه و اعتراضات دگرباشان جنسی تورنتو و قتل سریالی میان دگرباشان مرد که هفته‌ها خبر اول کانادا بود، تا سال ۲۰۲۱ تمدید شد. وی علاوه بر اینکه  اولین رئیس پلیس سیاهپوست شهر تورنتوست اولین رئیس پلیس یک شهر کانادایی‌ست که به همراه جمعیت علیه نژادپرستی زانو زد. سندرز در طول دوران تصدی خود به شخصی مشهور بود که برای حادثه، پیش از وقوع آن، برنامه‌ریزی می‌کرد و بسیاری از شهرهای دیگر کانادا از او الهام گرفته بودند. وی رکورد ۹۶ قتل سالیانه تورنتو را در سال ۲۰۱۸ تجربه کرد و در حالیکه رکورد تیراندازی در شهر را نیز در سال ۲۰۱۹ با ۴۹۰ مورد در اوج خود دید توانست چندین عملیات بسیار موفق علیه گروه‌های خشن مسلح به راه اندازد. با این اوصاف، وی موفق شده بود که جرائم تورنتو با جمعیت بسیار زیاد را تا حد زیادی کنترل کند بطوریکه این شهر امن‌ترین شهر بزرگ آمریکا شمالی شناخته شده است.
این در حالی‌ست که بسیاری از مردم دنیا و نیز مردم تورنتو، پس از مرگ "جرج فلوید" به دست پلیس آمریکا اکنون خواستار کاهش بودجه پلیس و یا در معدود مواردی انحلال پلیس هستند. ساندرز از این ایده‌ها حمایت نکرده و گفت که برنامه‌های پلیس برای کمک به افراد نیازمند طراحی و اجرا می‌شود.
 
استعفای رئیس پلیس تورنتو: در زمان اعلان خداحافظی چه گفت؟
مارک در هنگام اعلام کناره‌گیری از تورنتو تمجید کرد: "می‌خواهم از شما تشکر کنم که به ما فرصت دادید، مخصوصا در زمان‌هایی که اقدامات ما زیر سوال بود. شما باعث شدید بسیاری از موارد این شهر حل شود، شما در خوب و بد و تفاوت‌هایمان و زمان‌های نیاز، با ما بودید".
او با وجود انجام پیوند کلیه در سال ۲۰۱۷، گفت که سلامتی عامل تصمیمش نیست و از این پس بطور رایگان در خدمت شهر خواهد بود. او گفت: "بسیاری از پسران سیاهپوست را می‌بینم که توسط پسران جوان سیاه‌پوست دیگری کشته می‌شوند و پلیس درگیر این موارد می‌شود. می‌خواهم به درمان این بیماری در جامعه کمک کنم. خوشحالم که اکنون جوانان به صحنه آمده‌اند، می‌دانند که چه می‌خواهند و مذاکره می‌کنند. این یک فرصت خارق‌العاده برای همه ماست. باید کلمات خسته‌کننده گذشته را کنار بگذاریم؛ وقت آن است که عمل کنیم".
Date: Monday, June 8, 2020 - 21:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمه بیا حکم

Share this with: ارسال این مطلب به