ایران استار:اتهامات جنسی مربوط به آیدین آغداشلو که یکی از مشهورترین هنرمندان تجسمی ایران است موج بزرگی را در جامعه ایرانی تورنتو ایجاد کرده است. عده ای از فعالان اجتماعی در تورنتو خواهان قطع همکاری تیرگان با این هنرمند ایرانی هستند و از آن طرف خود آغداشلو که می‌گوید به زودی به این اتهام ها پاسخ خواهد داد.
 
اتهام‌های جنسی علیه آیدین آغداشلو چیست؟
ماه گذشته نیویورک تایمز گزارشی را منتشر کرد که شرح اتهامات متعددی درباره آزار و اذیت جنسی، تعرض و سو رفتار علیه آیدین آغداشلو که این روزها در مرز ۸۰ سالگی قرار دارد، منتشر کرد.
در این گزارش به مصاحبه با چند زن اشاره شده است از جمله دانشجویان سابق آغداشلو که نیویورک تایمز مدعی شده اتهام‌های آنها به سه دهه قبل برمی‌گردد. در این داستان ۱۹ نفر از ۴۵ مصاحبه شونده او را "هاروی وینستین ایران" توصیف کرده‌اند. البته این ادعاها اثبات نشده است. وکیل آغداشلو در نامه‌ای به سی‌بی‌سی نیوز گفته است که این هنرمند در حال حاضر نمی‌تواند توضیحی ارائه دهد اما "ما در آینده نزدیک بسیاری از نادرستی‌های مقاله نیویورک تایمز را رد خواهیم کرد".
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
Nobel Auto
 
درخواست جمعی از فعالان اجتماعی تورنتو از تیرگان برای پایان همکاری با آیدین آغداشلو
به هرحال اخبار مربوط به این اتهام‌ها باعث شده است که بسیاری از مردم در جامعه ایرانی تورنتو درباره آن صحبت کنند و حتی از تیرگان که یکی از مهمترین جشن‌های فرهنگی در تورنتو را برگزار می‌کند، خواسته اند که ارتباط خود را با آغداشلو قطع کند.
آغداشلو در طول سالها بارها و بارها در جشنواره تیرگان که هر دو سال یک بار در تورنتو برگزار می‌شود. در همین باره مهشید یاسایی ۳۴ ساله كارآفرین مستقر در تورنتو گفته است: "این یک نقطه عطف برای تیرگان است تا واقعاً تعریف کند که چه نوع سازمانی است. آیا این سازمانی است که برای جامعه و توسط جامعه ساخته شده است یا این یک سازمان است که به یک شرکت تبدیل می شود که فقط به سود فکر می‌کند؟"
یاسایی یکی از ۸۵۰ نفری است که طوماری را امضا کرده که توسط جمعی از هنرمندان، فعالان، دانشگاهیان و اعضای جامعه ایرانی آغاز شده و از مسئولان برگزاری این جشنواره خواسته است که از دادن تریبون به امثال آغداشلو جلوگیری کنند.
مهشید یاسایی از جمله این افراد است که می‌گوید: "اگر چشمهایمان را برای افراد قدرتمند و افرادی که می خواهیم با آنها وصل شویم، ببندیم ... من فکر می کنم که قطعاً رفتاری را ترغیب می کنیم که نمی‌خواهیم در دنیا ببینیم".
 
مهرداد آریان نژاد درباره همکاری با آغداشلو و ژیان قمیشی چه می‌گوید؟
مخاطب این این دادخواست مهرداد آریان نژاد مدیر تیرگان است که در اوایل سال جاری با ژیان قمیشی ، مجری و  ستاره سابق رادیو سی‌بی‌سی برای ایجاد روک مدیا (Roqe Media) آغاز کرده است. قمیشی پس از دادرسی پررنگ در سال ۲۰۱۶ از حمله جنسی به حالت خفگی زنان تبرئه شد.
آریان نژاد در بیانیه ای مکتوب گفته است که تصمیمش برای شروع همکاری با قمیشی تصمیمی نبوده که به راحتی اتخاذ کند و البته همکاری او با قمیشی هرگز ارتباطی با تیرگان نداشته است. آریان نژاد در بخشی از سخنان خود گفته است: "ممکن است ژیان اشتباه کرده باشد اما من معتقدم که باید به مردم فرصت دوم داد". 
در مورد ارزشهای شخصی خودش هم آریان نژاد گفت که وی "بخش قابل توجهی" از فعالیتهای داوطلبانه خود را به حقوق زنان و برابری جنسیتی اختصاص داده است و همیشه "اعمال خشونت جنسی و آزار و اذیت را به شدت محکوم کرده است". به هرحال به نوشته سی‌بی‌سی نیوز تیرگان به سوال درباره پایان همکاری خودش با آغداشلو پاسخی نداده است.
در عین حال برخی از فعالان اجتماعی جامعه ایرانیان به ویژه زنان می گویند درصورتی که تیرگان به همکاری خودش با آغداشلو پایان ندهد آنگاه درباره همکاری و دیدگاه خودشان نیست به این جشنواره تجدید نظر می‌کنند.
Date: Monday, November 2, 2020 - 20:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمه بیا حکم

Share this with: ارسال این مطلب به