کلیه ۱۴ خبر مهم امروز کانادا و جهان
۱- دیوان عالی استان انتاریو در کانادا حکم رسیدگی به شکایت برخی از خانواده‌های سرنشینان هواپیمای اوکراینی و وکلایشان از شرکت هوایی بین‌المللی اوکراین را صادر کرد و گفت شرکت هوایی اوکراین نتوانست ثابت کند که با سبک و سنگین کردن احتمالات در دادن اجازه به پرواز پی‌اس۷۵۲ در ترک تهران مرتکب کوتاهی نشده است. این دادگاه بین نوامبر سال ۲۰۲۳ و ژانویه ۲۰۲۴ طی ۱۸ جلسه رسیدگی گفت که شرکت هوایی اوکراین، مراقبت استاندارد لازمه قوانین هوایی بین‌المللی را در دادن اجازه پرواز به هواپیما انجام نداده و ارزیابی‌ ایمنی نکرده بود. این دادگاه ارتباطی با شکایت ۴ کشور از ایران و سپاه پاسداران به دیوان دادگستری بین‌المللی، و نیز دادخواست غرامت دیگر خانواده‌ها ثبت شده در کانادا علیه امولا دولت جمهوری اسلامی در کانادا که اخیرا در دادگاه عالی کانادا مورد پذیرش قرار نگرفت، ندارد.
۲- دولت فدرال کانادا درخواست استان کبک برای غرامت یک میلیارد دلاری ناشی از مهاجرت و پناهندگی بیش از نیم میلیون نفر در این استان را رد کرد و گفت در عوض ۷۵۰ میلیون دلار پرداخه می‌کند. فرانسوا لوگو نخست وزیر کبک می‌گوید ۱۰۰% مشکلات مسکن استان به دلیل مهاجران موقت است و می‌خواهد تعداد آنها را ۵۰% در طی یک سال کاهش دهد. بین ۲۲ مارس تا ۲۱ نوامبر ۲۰۲۳، حداقل ۸۰,۱۵۱ نفر درخواست دریافت پول و کمک اجتماعی از دولت کبک کرده‌اند.

حکم دیوان عالی انتاریو در غرامت‌خواهی از هواپیمایی اوکراینی: کوتاهی کرده؛ بازرسی از حقوق بشر کانادا بعلت نقض حقوق بشر، نژادپرستی و تبعیض در آن؛ تصویب قطعنامه آتش‌بس فوری آمریکا برای غزه در شورای امنیت

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
۳- دانشجویان طرفدار فلسطین و معترضان به کشتار اسرائیل در غزه، پیشنهاد اخیر دانشگاه تورنتو را رد کردند و گفتند که این پیشنهاد هیچ تضمین اجرایی و نتیجه دهنده‌ای ندارد. رئیس دانشگاه می‌گوید این دانشگاه هیچ سرمایه‌گذاری مستقیمی در شرکت‌های تولید تسلیحات در اسرائیل ندارد و نباید پاسخگو باشد. دانشجویان خواستار قطع کامل کمک‌های مالی و علمی این دانشگاه به اسرائیل هستند.
۴- دولت فدرال کانادا گزارش داد که کمیسیون حقوق بشر کانادا، خودش و در داخل خودش علیه کارمندان سیاه‌پوست، نژادپرستی کرده و تبعیض قائل شده است. یک نهاد بین‌المللی حقوق بشر اکنون بررسی این موضوع را آغاز کرده و در همین ابتدا رتبه فعلی الف این نهاد کانادایی را کاهش داد.
۵- دو گروه از بومیان کانادا با ثبت یک شکایت در دادگاه گفتند که صورتحساب ۵۱۰ میلیون دلاری وکلای آنها در توافق ۱۰ میلیارد دلاری بومیان با دولت فدرال کانادا و انتاریو بسیار زیادتر از ارقام جوانمردی‌ست، و وکلا نیز نتوانسته‌اند مستمری ۴ دلاری به ازای هر بومی از سال ۱۸۷۴ را افزایش دهند. نیافته بود، اما وکلا می گویند که نیمی از این رقم برای کار بیشتر روی معاهده، از جمله دعاوی بیشتر و پروژه‌های دیگر اجتماعی، است.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
۶- کریستیا فریلند وزیر دارایی فدرال کانادا لایحه افزایش مالیات بر افزایش سرمایه ثروتمندان را به مجلس کانادا ارائه کرد و گفت دولت خواهد توانست میلیاردها دلار درآمد جدید از ثروتمندترین افراد کشور، هر یک به اندازه کمی، کسب کند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
۷- شرکت خودروسازی کرایسلر بیش از ۲۱۱,۰۰۰ وسیله نقلیه از جمله ۱۷,۰۰۰ اتومبیل در کانادا را به دلیل نقص نرم‌افزاری فراخوان داد و از سوی دیگر شرکت خودروسازی کیا موتورز نیز فراخوانی برای ۲۰,۰۰۰ خودروی شاسی بلندش در کانادا به دلیل خطر آتش‌سوزی، اعلان کرد.

اخبار استان‌های کانادا

لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
۸- آخرین چهارقلوهای متولد شده در بیمارستان کودکان جیم پتیسون در شهر ساسکاتون در استان ساسکاچوان که در روز کبیسه (۲۹ فوریه) به دنیا آمده بودند، به دیگر خواهر و برادرهایشان در خانه مادرشان، ساوانا رت، می‌پیوندند. در سال گذشته کبیسه نزدیک به ۲۵,۰۰۰ کانادایی در ۲۹ فوریه متولد شده‌اند، حدود ۵ میلیون نفر نیز در سراسر جهان در سال کبیسه بدنیا آمده‌اند.
۹- تنزین نوربو، مردی که متهم به قتل با آتش زدن نیما دولما، ۲۸ ساله، در ژوئن ۲۰۲۲ در یک اتوبوس عمومی تی‌تی‌سی در تورنتو شده، اعتراف کرد که باعث مرگ نیما شده اما به دلیل تشخیص اسکیزوفرنی نباید از نظر کیفری مسئول قتل درجه یک شناخته شود. نوربو که در سال ۲۰۰۸ به کانادا مهاجرت کرد، قبل از برداشتن شیشه‌ای از مایع فندکی از کوله پشتی، پاشیدن آن و سپس آتش زدنش روی نیما از او پرسیده بود که آیا وی تبتی است یا خیر؛ و نیما پاسخ داده بود آری. بیش از ۶۰% بدن نیما از جمله صورت، گردن، بازوها و پاهایش سوخته بود تا اینکه نهایتا ۱۸ روز پس از آتش گرفتن، در بیمارستان جان داد.
۱۰- یک هواپیمای شناور هنگام آماده شدن برای برخاستن، در بندر ونکوور با یک قایق برخورد کرد و غرق شد.
۱۱- اداره هواشناسی کانادا هشدار یخبندان و رعد و برق احتمالی برای بخش‌هایی از شمال انتاریو، با دمای خنک نزدیک به صفر را در این دومین هفته ماه ژوئن صادر کرد.

اخبار جهان
۱۲- شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه رأی‌گیری قطعنامه آتش‌بس فوری غزه پیشنهادی آمریکا را با ۱۴ رای مثبت و یک رای ممتنع روسیه، تصویب کرد. نه اسرائیل و نه حماس آن را هنوز نپذیرفته‌اند. این در حالی‌ست که ارتش اسرائیل یک نوجوان ۱۵ ساله، و در مجموع ۵۳۰ نفر را فقط طی چند ماه گذشته در کرانه باختری علاوه بر حدود ۳۸,۰۰۰ نفری که در غزه کشته، کشته است.
۱۳- اوکراین می‌گوید بیش از ۶۰ جت جنگنده اف‌-۱۶ اهدایی از بلژیک، دانمارک، هلند و نروژ را در پایگاه‌هایی خارج از این کشور نگهداری خواهد کرد تا از آنها در مقابل حملات روسها محافظت کند. از سوی دیگر اوکراین گفت که یک جت بسیار پیشرفته و ضد رادار جنگنده سوخو-۵۷ را در یک فرودگاه صحرایی در جنوب روسیه منهدم کرده است.

لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


۱۴- سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید ۲۳۷ نفر در ۵ ماه نخست سال ۲۰۲۴ در زندان‌های ایران اعدام شدند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Monday, June 10, 2024 - 20:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به