آیووا - یک دهه پس از آنکه مهندس کلرادویی، امیر مسیح‌زاده، به همراه دو نفر دیگر برنده قرعه‌کشی لاتاری شد، دو مقام دولتی برایش یک خبر جدید و عجیب به ارمغان بردند: او احتمالا و واقعا "تنها برنده" جایزه‌ی 8/4 میلیون دلاری این قرعه‌کشی بوده است.
آنها به امیر گفتند که دو نفر دیگر برنده آن جایزه در سال 2005 با کسی در داخل شرکت لاتاری تبانی داشته‌اند که در آن یک فرد داخلی شماره برنده را قبل از قرعه‌کشی به دو نفر دیگر درز داده است. مسیح‌زاده، 62 ساله، اکنون کمپانی لاتاری را برای بقیه پولی که به او تعلق داشته ولی تاکنون در اختیارش قرار نگرفته "سو" کرده است. شکایت‌نامه وی که برعلیه کمپانی دولتی لاتاری کلرادو تنظیم شده است پنجشنبه گذشته تسلیم دادگاه شد و در آن وی استدلال کرده است که جایزه نقدی دریافت شده‌ی 800،000 دلاری او باید سه برابر می‌شده و با توجه به میزان بهره این پول در 12 سال گذشته، اکنون وی مجموعا 4 میلیون دلار از شرکت لاتاری غرامت طلب می‌کند.
این شکایت آخرین سردرد تازه برای شرکت دولتی لاتاری‌های دولتی است که بخاطر دستکاری نرم افزاری ادی تیپتون، مدیر امنیت اطلاعات آن، متحمل می‌شود.
مشروح مطلب مربوط به این دستکاری نرم‌افزاری در شماره 1150 به تاریخ 24 آگوست 2017 در صفحه اول همین نشریه قبلا به چاپ رسیده بود.
تیپتون با دستکاری نرم‌افزاری توانسته بود در روزها و ساعات خاصی نتایج لاتاری را از قبل پیش‌بینی {کنترل} کند و آن نتایج را با برادر و دوستش در میان گذاشته بود تا با برنده شدن آنها پول لاتاری بینشان تقسیم شود. تیپتون اخیرا در دادگاه برای دستکاری در نتایج لاتاری و همدستی با دیگران بین سال‌های 2005 تا 2011 به 25 سال زندان و بازپرداخت آنچه که برده بود محکوم شده است. ادی در حالی که داشت بلیط برنده 14 میلیون دلاری لاتاری آیوا را می‌خرید دستگیر شد، این پول هرگز به او پرداخت نشد.
مسیح‌زاده که بعد از پرداخت مالیات 568،900 دلار دریافت کرده است، استدلال می‌کند که او حق برخورداری از دو سوم دیگر جایزه را دارد زیرا بلیط‌های دیگر مشترک با او از طریق توطئه تیپتون خریداری شده بودند و نامعتبر هستند. طبق ادعای وکیل مسیح‌زاده، اگرچه تیپتون موافقت کرده که پولی را که از قرعه‌کشی دریافت کرده بازپرداخت کند، اما شرکت لاتاری از قبول مسئولیتش در مقابل مسیح‌زاده اجتناب ورزیده است.
"کلی" سخنگوی شرکت لاتاری از اظهار نظر در این مورد، که سومین شکایت مردم از شرکت لاتاری با توجه به پرونده تیپتون است، خودداری کرد.
صدها هزار نفر از افرادی که بلیط‌هایشان را در تاریخ‌های تقلب تیپتون خریده بودند کمپانی لاتاری را قبلا در دادگاه "سو" کرده‌اند، آنها استدلال کرده‌اند که این قرعه‌کشی‌ها بر اساس نتایج "تصادفی" نبوده است بلکه قرعه‌کشی براساس نتایج از پیش تعیین شده صورت گرفته است. مردی که در سال 2011 برنده لاتاری شد نیز شرکت لاتاری را سو کرده و اظهار داشته است که جایزه او باید بالغ بر 14 میلیون دلار، یعنی حداکثر پول آن لاتاری، می‌بوده باشد.
مسیح‌زاده سال‌ها با خرید چند بلیط در لاتاری شرکت می‌کرده است. بلیت برنده‌ی او مانند بسیاری دیگر از شرکت‌کنندگان در لاتاری از نوع "انتخاب سریع کامپیوتری" بوده است که در آن کامپیوتر تعدادی اعداد تصادفی را برای شرکت کننده تولید، انتخاب و چاپ می‌کند. بنابراین وی اعداد برنده را خودش و به صورت دستی انتخاب نکرده بود. به گفته‌ی وکیل مسیح‌زاده، وقتی وی متوجه شد که این اعداد تصادفی بلیت او به همراه سه نفر دیگر دقیقا با 6 عدد برنده مطابقت می‌کند "شوکه و هیجان‌زده" شده بود.
مسیح‌زاده نمی‌دانست که دو بلیت دیگر به این علت برنده شده‌اند که شخصی از داخلی با تقلب آنها را برنده کرده است، اتفاقی که در قرن بیست و یکم عجیب به نظر می‌رسد.
یکی از بلیت‌های برنده متعلق به برادر ادی، یعنی تامی بوده است و دیگری متعلق است به دو وکیل تگزاسی که به طریقی با ادی مرتبط هستند.
برادران تیپتون ادعا می‌کنند که وکلا اعدادبرنده را بدون اطلاع آنها از تامی به سرقت برده‌اند. اتهام و یا شکایتی علیه وکلا در دادگاه مطرح یا ثبت نشده است. اما در موافقت‌نامه انتهایی تیپتون و دادگاه آمده است هر کسی که "از جایزه این قرعه‌کشی‌ها سود برده باشد" در هر زمانی در مظان اتهام و بازپرداخت پول قرار خواهد داشت.
Date: Thursday, October 12, 2017 - 20:00

Share this with: ارسال این مطلب به