پس از ماه‌ها رصد و نگرانی، سرانجام نهنگ اورکایی که فرزند مرده‌اش را در سواحل ونکوور برای ۱۷ روز روی سرش حمل می‌کرد، فرزند جدیدی بدنیا آورد و طرفداران محیط زیست را از خوشحالی به پرواز درآورد.
"تالقاه"، اورکا ۲۲ ساله مادری که محققان او را با نام جی۳۵ نیز می‌شناسند، در ۲۴ جولای ۲۰۱۸ بیش از دو هفته فرزندش را که اندکی پس از تولد از دست داده بود به روی سر گرفته بود و رها نکرد. این مادر بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر به همین وضع در اقیانوس آرام مجاور استان بریتیش کلمبیای کانادا به شنا ادامه داد، بطوریکه انسان‌ها آنرا "تور غم و اندوه" نامیدند.
Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
Han Dong Toronto Canada MP
 
نهنگ مادری که ۱۷ روز بچه و نوزاد مرده‌اش را روی سرش برای عزاداری حمل می‌کرد، بچه زائید
در طی و پس از این ۱۷ روز، محیط‌زیستی‌ها همچنان نگران این نهنگ بودند و به رصد او ادامه می‌دادند تا اینکه امروز یکشنبه ۶ سپتامبر اعلان کردند، دیروز شنبه توانسته‌اند با قایق‌هایشان این نهنگ را همراه فرزند جدیدش در جزایر "سن خوان" واشنگتن مشاهده، و توسط مرکز تحقیقات نهنگ ثبت کنند. "سارا مک‌کلا"، طبیعت‌شناس و محقق نهنگ که در این قایق بود گفت: "من کاملا هیجان زده شده بودم، پس از دست دادن باورنکردنی فرزندش و نیز گله نهنگ‌های جنوب چنین چیزی مرا به پرواز درآورد، بله گریه کردم، قطعاً گریه کردم".
روی عکس کلیک کنید تا شماره بگیرد
insurance بیمه Nobel Auto
جنسیت اورکای تازه بدنیا آمده هنوز مشخص نشده است.
حاملگی تالقاه یکی از چندین حاملگی بود که اخیراً توسط گروه "ج.ک.ل"، یا محققان زندگی آبی و پستانداران دریایی "اس‌آر۳" با کمک هواپیماهای بدون سرنشین کشف کرده بودند. این سومین تولد در میان این گله نهنگ‌های جنوب از سال ۲۰۱۹ است. فرزند‌آوری نهنگ‌ها برای محققان و دوستداران نهنگ‌ها خبر خوبی‌ست زیرا جمعیت آنها اکنون به ۷۲ اورکا رسیده که کمترین میزان در بیش از ۴۰ سال گذشته می‌باشد و بدین ترتیب آنها در معرض خطر قرار گرفته‌اند.
انجمن دیده‌بان نهنگ‌های اقیانوس آرام در بیانیه‌ای گفت: "کاهش ذخایر ماهی قزل‌آلا چینوک در این منطقه به دلیل افزایش بیش از حد ماهیگیری تجاری به دلیل افزایش جمعیت انسانی باعث از بین رفتن هم قزل‌آلاها شده و هم نهنگ‌ها. اگر کاری برای افزایش جمعیت ماهی قزل‌آلا چینوک انجام نگیرد، هر دوی این جانوران در این آبراهه رو به انقراض خواهند رفت".
از نوامبر ۲۰۱۵ تا دو سال پیش حتی یک بچه نهنگ نیز زنده نمانده بود؛ در حالیکه همین یک دهه پیش سالیانه بین سه تا پنج بچه نهنگ بدنیا آمده در سال، زنده می‌ماندند.


در عکس روز شنبه ۵ سپتامبر ۲۰۲۰، نهنگ مادر جی۳۵، در وسط، با پسر ۱۰ ساله خود جی۴۷ در سمت چپ و همراه کودک یک روزه خود جی۵۷ در سمت راستش در جزایر سن خوان در ایالت واشنگتن دیده می‌شوند.
Date: Sunday, September 6, 2020 - 17:30

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به