شرح عکس: برادران افکاری از راست حبیب (محکوم به ۲۷ سال زندان) ، نوید (دو بار اعدام) و وحید افکاری (محکوم به ۵۴ سال زندان)؛ هر سه آنها به ۷۴ ضربه شلاق هم محکوم شده‌اند
ایران استار: تعدادی از ورزشکاران کانادایی خواستار لغو حکم اعدام نوید افکاری کشتی گیر ایرانی شده‌اند که در جریان اعتراض های مردمی مرداد ۱۳۹۷ بازداشت شده است.
این روزها موضوع احتمال اعدام نوید افکاری کشتی گیر ایرانی به خاطر حضور در تجمع اعتراضی مرداد ۱۳۹۷ و همچنین اتهام یک قتل به شدت موردتوجه افکار عمومی در جهان قرار گرفته است. البته نوید در این ماجرا تنها نیست و دو برادر دیگر او هم به زندان های طولانی مدت محکوم شده‌اند.
Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
Han Dong Toronto Canada MP
این سه برادر در جریان اعتراض‌های مرداد ماه ۱۳۹۷ بازداشت شده‌اند. نوید افکاری سنگری به اتهام قتل حسن ترکمان کارمند حراست اداره آبفای شیراز و محاربه به دو بار اعدام محکوم شده‌ است. دو برادر دیگر او یعنی وحید افکاری سنگری هم به ۵۴ سال زندان و حبیب افکاری سنگری به ۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند.
قوه قضاییه جمهوری اسلامی می گوید نوید افکاری به قتل اعتراف کرده است اما اما حسن یونسی، وکیل برادران افکاری می‌گوید که اعتراف‌ها تحت شکنجه گرفته شده و برادران افکاری در طول بازجویی و حتی دادگاه کوتاهی که داشته‌اند، به وکیل خود دسترسی نداشته‌اند. قوه قضاییه برای حکم خود به فیلمی از نوید افکاری در روز قتل استناد کرده اما آقای یونسی گفته فیلمی که ماموران امنیتی نشان می‌دهند و با استناد به آن می‌گویند نوید افکاری روی موتور منتظر قتل بوده، مربوط به روز قتل نیست.

حمایت ورزشکاران کانادایی از افکاری
با این اوصاف بسیاری از ورزشکاران در جهان و حتی فیفا فدراسیون جهانی کشتی هم خواستار عدم اجرای حکم اعدام شده است. در این میان برخی ورزشکاران کانادایی نیز به حمایت از آقای افکاری برخواسته‌اند.

Ontario Get Flue Shot - واکسن آنفولانزا بزنیدNobel Auto
در توییتر اریکا ویب ، قهرمان کشتی المپیک کانادا ، مطلبی را درباره افکاری از یک وب سایت حقوق بشری ایرانی منتشر کرد. از افتخارات خانم ویب که زاده اونتاریو است می توان به از افتخارات وی می‌توان به کسب مدال طلا وزن ۷۵ کیلوگرم در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ و مدال برنز وزن ۷۶ کیلوگرم در مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۸ اشاره کرد.
خانم ویب گفته است که نوید افکاری را از نزدیک نمی‌شناسد اما  کشتی یک ورزش واقعاً جهانی است و بسیار خوش شانس بوده است که دوستان زیادی داشته که در ایران متولد شده‌اند یا برای ایران رقابت کرده‎اند. این قهرمان کانادایی گفته است: "وقتی اخبار آنچه را که برای نوید افکاری اتفاق افتاده است می شنوم ، قلبم را می شکند."
کریستین ژیرارد قهرمان وزنه برداری از کانادا نیز به کارزار #SaveNidid Afkari پیوست و خواستار فوری احکم اعدام او شده است. آقای ژیرارد به سی بی سی گفته است: "نوید اعدام می شود زیرا به عنوان یک کشتی گیر قهرمان جایگاه دارد. نباید ورزشكاران را در سكوت مرعوب كرد و آنها حق دارند با استفاده از جایگاه خود و به شکل صلح طلبانه از موضوعاتی كه برای آنها مهم است دفاع كنند. ژیرارد نیز گفت: "اگر توییت من یا امضای یک طومار امكان كمك ولو به طور کوچک را داشته باشد را داشته باشد،احساس می كنم مسئولیت من است كه صدای خود را اختیار این مسیر دهم".
ویب گفته است در عصر رسانه‌های اجتماعی و ورزشکاران متوجه می‌شوند که از یک پلتفرم برخوردار هستند و شروع به صحبت در مورد آنچه که به آن اعتقاد دارند می کنند. وی گفت: "ما قطعاً شاهد هستیم كه بسیاری از ورزشكاران برای گرفتن حق اظهار نظر می‌جنگند". من مطمئن نیستم که واقعاً می توانیم چه تغییری ایجاد کنیم اما می توانیم امتحان کنیم".
در این میان اتحادیه جهانی بازیکنان با ۸۵ هزار عضو در جهان می‌گوید نهادهای ورزشی جهانی مانند کمیته بین‌المللی المپیک و فیفا باید از اهرم فشار خود برای تحت فشار قرار دادن ایران از در پرونده افکاری استفاده کنند.
Date: Friday, September 11, 2020 - 11:15

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهWebsite Design

Share this with: ارسال این مطلب به