ایران استار: اخبار سیاست خارجی و اقتصادی کانادا در یکی دو روز گذشته حاکی از وضعیت تنش با سه کشور بوده است؛ عربستان به خاطر تلاش برای ترور یک مخالف دولت این کشور در کانادا؛ آمریکا به علت وضع تعرفه بر آلومینیوم و چین به خاطر محکوم شدن یک کانادایی دیگر به اعدام در این کشور.
 
Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
Han Dong Toronto Canada MP
انتقاد تند کانادا از عربستان
روز گذشته اما «بیل بلر» وزیر امنیت عمومی دولت کانادا تلاش «محمد بن سلمان» ولی عهد عربستان سعودی برای ترور یکی از مخالفانش در خاک کانادا را محکوم کرد. این مقام کانادایی گفت: «تهدید امنیت ملی یا امنیت شهروندان و ساکنان کانادا توسط عاملان خارجی را برنمی تابیم و آن را کاملاً غیر قابل قبول می دانیم». همچنین بلر بار دیگر قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار مخالف حکومت سعودی ها را محکوم کرد و گفت از تحقیقات بین‌المللی در این زمینه حمایت می‌کند و به همین دلیل است که کانادا ۱۷ مقام سعودی را مورد تحریم قرار داده است.
به تازگی سعد الجبری مشاور سابق «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی در یک دادگاه آمریکایی در شهر واشنگتن از وی به دلیل تلاش برای ترور او شکایت کرد. بر اساس مستنداتی که سعد الجبری به دادگاه واشنگتن ارائه داده، ولیعهد سعودی تیمی متشکل از چند نفر دو هفته بعد از ترور خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی مقتول در استانبول، به کانادا فرستاده تا او را ترور کنند. طبق این دادخواست، مقامات کانادا به تیم ترور مشکوک می‌شوند و به جز یک نفر که پاسپورت دیپلماتیک داشت، اجازه ورود به کانادا را نمی‌دهد.
روی عکس کلیک کنید تا شماره بگیرد
insurance بیمه Nobel Auto
 
وضع تعرفه علیه آلومینیوم کانادا از سوی ترامپ
از طرف دیگر روز گذشته رئیس جمهور آمریکا با ادعای اینکه کانادا همواره از تجارت آلومینیوم با آمریکا سوء استفاده کرده است، از وضع مجدد تعرفه ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم کانادا خبر داد.
ترامپ که در جمع کارکنان کارخانه تولیدی شرکت ویرلپول در شهر «کلاید» ایالت اوهایو اظهار داشت: «کانادا مثل همیشه از ما سوء استفاده کرده است. تجارت آلومینیوم به دست کانادا در حال نابودی است که این امر برای مشاغل ما بسیار غیرمنصفانه است».
ظرف یکساعت پس از این اظهارات ترامپ، اعلامیه‌ای از سوی کاخ سفید منتشر شد که گزارش‌ها مبنی بر وضع تعرفه ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم را تأیید کرد.
البته به نوشته رسانه‌ها رئیس امور بین‌الملل اتاق بازرگانی آمریکا، این اقدام دولت ترامپ در وضع مجدد تعرفه‌ها بر واردات آلومینیوم از کانادا یک گام در مسیر اشتباه است؛ زیرا هزینه‌ها را برای تولیدکنندگان آمریکایی افزایش داده و باعث اقدامات تلافی‌جویانه علیه صادرات آمریکا می‌شود.
در عین حال خبرگزاری رویترزبه نقل از یک مقام آگاه در دولت کانادا  نوشت: «کانادا کاملاً مشابه آخرین باری که این تعرفه‌ها وضع شد، اقدام خواهد کرد».
این مقام آگاه که با توجه به حساسیت موضع خواست نامش فاش نشود، در ادامه افزود: «چنانچه ایالات متحده مجدداً بر واردات آلومینیوم از کانادا تعرفه‌هایی وضع کند، کانادا با وضع تعرفه‌های تلافی‌جویانه بر کالاهای آمریکایی واکنش نشان خواهد داد».
 
ادامه تنش با چین
از طرف دیگر در حالی که به تازگی یک شهروند کانادایی به جرم تولید و نگهداری مواد مخدر در چین حکم اعدام گرفت، روز جمعه نیز دادگاهی در فوشان واقع در استان گواندونگ در جنوب چین یک تبعه دیگر کانادا را به جرمی مشابه به اعدام محکوم کرد.
در حکم دادگاه فوشان آمده است علاوه بر این شهروند کانادایی - چینی که «یی جیان هوی» نام دارد یک شهروند چینی نیز به اعدام و چهار نفر دیگر هم به حبس های تقریبا طولانی مدت محکوم شده‌اند. وی با اشاره به اینکه مقامات مربوطه طبق قانون و به طور مستقل رسیدگی به این پرونده‌ها را بر عهده داشته‌اند افزود که فکر نمی‌کند این امر تأثیری در روابط چین و کانادا داشته باشد.
این شهروند کانادایی - چینی چهارمین فردی است که از سال ۲۰۱۸ (زمانی که خانم «منگ وانجو» مدیر ارشد مالی هواوی چین در کانادا دستگیر شد) به دلیل تهیه و نگهداری مواد مخدر در چین به اعدام محکوم می‌شود.
خانم منگ در سال ۲۰۱۸ به درخواست آمریکا در فرودگاه ونکوور توسط پلیس کانادا بازداشت شد وی متهم به نقض تحریم های آمریکا بوده و واشنگتن استرداد این شهروند چینی را تقاضا کرده است. چین به شدت از تصمیم احتمالی کانادا برای استرداد خانم منگ انتقاد کرده است.
Date: Friday, August 7, 2020 - 08:30

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

Canadian Mathematical SocietyWebsite Design

Share this with: ارسال این مطلب به