وی زنی مهربان بود که نمی‌خواست در کانون توجه قرار داشته باشد
آلین، یک شریک سیاسی زیرک برای نخست وزیر پیشین کانادا که او را معتمدترین مشاور خود و "صخره جبل الطارق" خوانده، صبح روز شنبه در ۸۴ سالگی با آرامش درگذشت. "بروس هارتلی"، دستیار اجرایی سابق و مشاور دیرین ژان کریتین گفت: "وی هنگام طلوع خورشید در محل زندگیش "لاک دپیلس" ، در نزدیکی شاوینیگان" و در میان اعضای خانواده‌اش درگذشت".
نخست وزیر جاستین ترودو روز شنبه گفت كه كانادایی‌ها "به دلیل درستكاری، پشتكار و تلاش برای حمایت از چند فرهنگی و دوزبانگی، بسیار مدیون آلین کریتین هستند". در بیانیه ترودو آمده است: "آلین به عنوان یکی از مشاوران تأثیرگذار آقای کریتین به سرسختی، تیزبینی و مسائل را خوب دیدن شهرت داشت. زندگی مشترک او و ژان، از جمله خدماتشان به کانادایی‌ها، بر اساس اعتماد، سخت کوشی و مشارکت برابر بنا شده بود".
Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
Han Dong Toronto Canada MP
 
درگذشت آلین، همسر ژان کریتین نخست وزیر پیشین کانادا در ۸۴ سالگی
این زوج در تابستان ۱۹۵۱، هنگامی که ژان کریتین ۱۷ ساله و آلین ۱۵ ساله بودند، در یک اتوبوس با یکدیگر آشنا شدند. این دو در سال ۱۹۵۷ در مراسمی ازدواج کردند که بین شیفت‌های کار ژان در کارخانه محلی و همزمان با کلاس‌های دانشگاه او بشدت فشرده شده بود. از همان ابتدا، آلین کریتین گفته بود که ژان شخص مورد نظر و انتخاب اوست، ژان همان کسی بود که سال‌ها بعد برای یک دهه به عنوان نخست وزیر به کانادا خدمت کرد. این زوج سه فرزند داشتند و در ۱۰ سپتامبر ۶۳ سالگی ازدواج خود را جشن گرفتند.
Ontario Get Flue Shot - واکسن آنفولانزا بزنیدNobel Auto
 
اخراج از مدرسه و در کنار بودن
آلین در ۱۶ سالگی از مدرسه اخراج شد تا با کار منشی‌گری به درآمد خانواده‌اش کمک کند، اما آرزوهایش بسیار بزرگتر از منشی‌گری بود. او آرزو داشت به خارج از کشور سفر کند و چندین زبان را بیاموزد. این آرزوها تا حدی به دلیل موفقیت سیاسی همسرش امکان‌پذیر شد - اما آلین هرگز از اینکه در کانون توجه (بعنوان همسر نخست وزیر) قرار گیرد راحت نبود. وی در سال ۱۹۹۴ به مجله مکلین گفت: "اگر من با ژان ازدواج نمی‌كردم ، هیچ وقت كسی مرا نمی‌دید. من مردم را دوست دارم، اما دوست ندارم جلوی آنها باشم".
آلین می‌خواست زندگی خانوادگی خود را بطور خصوصی و دور از انظار عمومی حفظ کند، به ویژه هنگامی که فرزندانش کوچک بودند. در کتاب خاطرات پُرفروش ژان کریتین در سال ۱۹۸۵، که مستقیما از قلب این خانواده آمده، از دخترانشان "فرانس" فقط به طور خلاصه، و از پسرشان "هوبرت" و پسر خوانده‌شان "میشل" اصلاً نامی برده نشده است.
 
گاهی بعنوان مشاور نخست وزیر
در طول مدت نخست وزیری ژان، آلین نزدیک همسرش بود و اغلب به ژان مشاوره می‌داد. آلین زمانی گفته بود: "ما همیشه در حال گفتگو هستیم، وقتی من با ژان ناهار، صبحانه، یا در شب شام می‌خورم، گاهی اوقات در دفتر او می‌نشینم و او به من می‌گفت: - می‌دانی، امروز من یک جلسه کابینه دارم؛ گاه گاهی مثل اینکه من هم بخشی از تیم او بودم گاهی بودم گاهی نبودم. گاهی از من می‌پرسید : - خوب نظر شما در این باره چیست؟ و من به او توصیه‌هایم را می‌گفتم. از مدتها قبل اینجوری بوده است".
در سال ۱۹۹۵، آندره دالر، که به اسکیزوفرنی پارانوئید مبتلا شده بود و از نتیجه همه‌پرسی ۱۹۹۲ در مورد توافقنامه قانون اساسی شارلوت تاون ناراحت بود به محل اقامت رسمی نخست وزیر در ۲۴ ساسکس درایو در اتاوا حمله برد و در بدو ورود فقط با آلین بیرون اتاق خوابش روبرو شد، آلین دوباره به اتاق خواب برگشت، در را قفل کرد و شوهرش را بیدار کرد، و ژان با برداشتن یک چوب تراشیده شده به شکل اردک و در پشت در قفل شده برای دفاع منتظر شد تا نیروی پلیس سلطنتی کانادا برسد.
دالر توسط پلیس سلطنتی کانادا دستگیر شد در حالیکه نتوانسته بود وارد اتاق خواب نخست وزیر شود. وی بعداً به جرم اقدام به قتل محکوم شد اما به دلیل کاهش توانایی ذهنی، مسئول کیفری اعمالش شناخته نشد اگرچه او با در دست داشتن یک چاقو درست آنطرف درب اتاق نخست وزیر بود. ژان می‌گوید: من می‌خواهم بگویم که همسرم وحشت نکرد. او فقط در را قفل کرد و برای قفل کردن درب دیگر اتاق دوید، با پلیس تماس گرفت، و من فکر می‌کنم که من خوش‌شانس بودم که او آنجا بود، من سپاسگزارش هستم".
 
مشهور به رفتار با کارمندان و داوطلبان مانند افراد خانواده خودش
آلین خود را وقف چندین موضوع کرده بود، یکی از آنها موسیقی بود. آلین که پیانیست بود همانطور که خودش از نواختن پیانو لذت می‌برد، از نواختن آن برای خانواده و دوستانش نیز لذت می‌برد. او که به خاطر طبیعت مهربان و خوش برخوردش شناخته می شد، با کارمندان و داوطلبان لیبرال به عنوان اعضای خانواده خودش رفتار می‌کرد.
 
در زندگی سیاسی نخست وزیر کانادا
"شیلا کوپس" معاون نخست وزیر سابق می‌گوید: "او فردی باورنکردنی بود، نه فقط به عنوان یک متحد سیاسی برای ژان، بلکه او همسر و دوست ژان هم بود. ژان اولین نخست وزیری بود که زنی را به عنوان رئیس دیوان عالی کشور و نیز یک زن دیگر را به عنوان معاون نخست وزیر معرفی کرد. این نفوذ آلین بود".
رهبر سابق حزب لیبرال، "باب رائ" که اکنون سفیر کانادا در سازمان ملل است، آلین را "تکیه‌گاهی بسیار مهم" در زندگی ژان کریتین خواند. رائ که از سال ۱۹۶۶ با این زوج آشنایی دارد گفت: "من فکر نمی‌کنم ژان بدون آلین نخست وزیر می‌شد".
و از شوهرش در دوران سخت حمایت می‌کرد. آلین در تمام تصمیمات سیاسی مهم کریتین نقش مهمی داشت: ماندن در عرصه سیاست فدرال علی‌رغم درخواست‌های دهه ۱۹۶۰ برای کاندیداتوری در مجلس شورای ملی کبک؛ در سال ۱۹۸۶ پس از شکست از "جان ترنر" در انتخابات رهبری لیبرال‌ها ژان سیاست را ترک کرد؛ و در بازگشت به رهبری حزب در سال ۱۹۹۰؛ و برای سومین دوره متوالی نخست وزیر شدن در سال ۲۰۰۰.
پس از کشمکش داخلی در حزب لیبرال بین طرفداران کریتین و وزیر دارایی او، "پل مارتین"، ژان تصمیم گرفت زودتر از آنچه او برنامه‌ریزی کرده بود از سیاست کنار برود، آلین در سال ۲۰۰۳ به رسانه‌ها گفته بود که چگونه با این مسئله کنار آمده بود: "اگر کسی تراشه‌ای بر روی شانه خود داشته باشد که آن تراشه در صورتیکه شخص چیزی علیه کسی داشته باشد را نشان بدهد، تراشه من چیزی را علیه کسی نشان نمی‌دهد. زندگی خیلی کوتاه است و من می‌بخشم، در سیاست چیزهای زیادی برای بخشش وجود دارد، من بسیار بدبخت خواهم شد اگر نبخشم. من افرادی را می‌بینم که نمی‌بخشند و این خوب نیست. ژان پسری است که [به راحتی] می‌بخشد و من هم او را برای این کار دوست دارم، زیرا در زندگی اگر فقط به گذشته فکر کنی خوب نیست. تو فقط باید جلو بروی و خوشحال باشی".
همانطور که ژان کریتین خوش ذوق و گرم مزاج بود، آلین شریک سیاسی آرامی بود که خوشحال از حاشیه ماندن بود. اما او به آنچه در زندگی با ژان به دست می‌آوردند نیز بسیار افتخار می‌کرد و معتقد بود که کانادایی‌ها دلتنگ شوهرش می‌شوند و میراث او را پس از ترک مقامش، ارزش می‌نهند. وی در سال ۲۰۰۳ گفت: "من خوشحال می‌شوم اگر مردم {در آینده} بگویند {که} ژان برای مردمش سخت تلاش كرد و نخست وزیر خوبی بود".
 
پیام‌های ترودو و نماینده ملکه در کانادا
جاستین ترودو:
آلین نیرویی ساکت، مادری قدرتمند و شریکی فداکار، در کنار همسرش ژان بود. او صادقانه به کبکی‌ها و همه کانادایی‌ها خدمت کرد. او اصیل، سرسخت، و طرفدار چند فرهنگی و دو زبانه بود - و به همبستگی کشورمان کمک کرد.
ژولی پایات:
مادام آلین کریتین، در اولین سفر من به فضا حضور داشت (همراه با والدینم در کیپ کاناورال در سال ۱۹۹۹). زنی مهربان، خوش قلب، با توجه و سخاوتمند. صمیمانه به خانواده‌اش تسلیت می‌گویم.
Date: Sunday, September 13, 2020 - 20:15

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهWebsite Design

Share this with: ارسال این مطلب به