ایران استار: بیش از شش سال پس از اینکه کانادا برای کمک به نبرد با دولت اسلامی عراق و سوریه برای اولین بار نیروی نظامی به خاورمیانه اعزام کرد، صدها نفر از نیروهای مسلح کانادا هنوز در منطقه باقی مانده‌اند. امروز این پرسش مطرح است که با از میان رفتن داعش ارتش کانادا چه ماموریتی را به ویژه در عراق دنبال می‌کند و آیا این ماموریت در ارتباط با ایران تغییر کرده است؟
سی‌بی‌سی نیوز نوشته است که کانادا اکنون با این مأموریت بر سر دو راهی قرار دارد و سوالی که دولت فدرال و فرماندهان ارتش کانادا، دیپلمات‌ها و دیگران با آن روبرو هستند این است که چه تعداد از این نیروها پس از ماه مارس در منطقه می‌مانند؟ و اگر می‌مانند، چرا؟
Han Dong Toronto Canada MP
COVID-19 Business toronto ontario gta
 
آیا ماموریت ارتش کانادا در عراق در ارتباط با ایران تغییر کرده است
قرار است مأموریت فعلی ارتش کانادا در خاورمیانه با بیش از ۵۰۰ پرسنل نظامی که در چندین کشور مستقر هستند در تاریخ ۳۱ مارس پایان یابد. اکثر این نیروها در کویت و عراق مستقر هستند. همچنین در پایان سال مالی فدرال بودجه ۱.۳۹ میلیارد دلاری دولت کانادا برای آنچه به عنوان استراتژی دولت لیبرال در خاورمیانه توصیف شده بود شامل پول برای مأموریت نظامی و سایر كمک‌های خارجی به منطقه به پایان می‌رسد.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
Nobel Auto
هارجیت سججان وزیر دفاع کانادا در مصاحبه اخیر خود با مطبوعات کانادایی از گفتن اینکه آیا این ماموریت تمدید خواهد شد یا خیر خودداری کرد. وی در عوض تأکید کرد که کانادا همچنان "یک شریک قابل اعتماد" برای متحدان خود و کشورهای منطقه خواهد بود. با این حال وی همچنین گفت که دولت تصمیم خود را بر این اساس ادامه می‌دهد که دستاوردهای سخت به دست آمده در سال‌های گذشته به ویژه در عراق از بین نرود. به گفته وی: "بنابراین تصمیماتی اتخاذ خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که عراق قادر است روی پاهای خود بایستد و قادر به جلوگیری از تکرار چنین اتفاقاتی باشد".
کانادا برای اولین بار در اکتبر ۲۰۱۴ به عنوان بخشی از ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده نیروهای خود را به خاورمیانه اعزام کرد تا جلوی گسترش داعش از مناطق بزرگی در عراق و سوریه را بگیرید. این اقدامات اولیه شامل ده‌ها سرباز نیروهای ویژه و همچنین هواپیماهای جنگی بود که بنابر ماموریت قصد داشتند جلوی پیشرفت داعش در عراق را بگیرند. داعش اما به تدریج شکست خورد و به گروه پراکنده ای تبدیل شد. با این اوصاف مأموریت فعلی شامل تعداد نامعلومی از سربازان نیروهای ویژه است که به گفته فرماندهان ارشد در حال یافتن و از بین بردن تجمعات داعش به عراقی ها کمک می‌کند. در طی سالهای اخیر چیز دیگری در مورد آنچه که این نیروها انجام می‌دهند فاش نشده است. این مأموریت همچنین شامل مربیان نظامی کانادایی است که با همتایان عراقی در سطح استراتژیک همکاری می‌کنند. برای مثال یک افسر کانادایی قبل از اینکه دانمارک در نوامبر این کار را انجام دهد برای مدت دو سال یک مأموریت آموزشی بزرگتر ناتو را هدایت کرد.
درباره آتیه حضور نیروی نظامی کانادا در منطقه خاورمیانه توماس جونو، متخصص خاورمیانه در دانشگاه اتاوا گفت: "هرچه دولت اسلامی اکنون ضعیف شده است اما بدون شک شرایط احیای نهایی آن هنوز وجود دارد".
در همین حال، چالش‌های جدید تهدید کننده صلح و ثبات در عراق است، از جمله اختلافات قدیمی در داخل کشور و افزایش درگیری میان ایران و ایالات متحده. بسما مومنی، متخصص خاورمیانه در دانشگاه واترلو معتقد است به همین دلیل اتاوا برخی از نیروها را در عراق نگه می دارد تا به عنوان یک سد در برابر نفوذ روزافزون ایران عمل کند با این استدلال که از تجزیه عراق جلوگیری کند. بنابراین به اعتقاد این متخصص مأموریت نظامی کانادا در عراق طی دو سال گذشته تغییر یافته است و اهداف دیگری را شامل می شود از جمله جلوگیری از نفوذ ایران. ایران و آمریکا هریک از گروه‌های شبه نظامی متعددی در عراق حمایت می‌کنند که برخی از آنها حملاتی را علیه یکدیگر انجام می‌دهند.
 
تاثیر آمدن بایدن به جای ترامپ بر استراتژی نظامی کانادا
البته این سوال آشکار هم مطرح است که دولت جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریكا در مورد خاورمیانه و عراق چه رویكردی را اتخاذ می كند كه بدون تردید این رویکرد بر تصمیم كانادا تأثیر می‌گذارد. با دستور ترامپ، ایالات متحده سال گذشته خروج نیروهای خود را عراق آغاز کرد و در همین حال کانادا نیز نیروهای نظامی خود را خیلی بی سر و صدا از بیش از ۸۰۰ سرباز به ۵۰۰ نفر در تابستان رساند. فرماندهان کانادایی در آن زمان گفتند که این نشان دهنده نیاز کمتری به آموزش مقدماتی سربازان عراقی است. از طرف دیگر مجلس عراق نیز رای به خروج سریع نیروهای خارجی از این کشور داده است.
البته مشخص نیست که دولت بایدن چه سیاستی را در عراق و منطقه دنبال خواهد کرد اما جونو و مومنی گفتند آنها فکر می‌کنند این کشور همچنان درگیر خاورمیانه خواهد بود و به دنبال متحدانی برای ادامه نقش خود خواهد بود. این همان چیزی است که مقامات کانادایی باید در نظر بگیرند.
Date: Sunday, January 10, 2021 - 20:30

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمه Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به