هورگان در طی شیوع کرونا، با یک قمار سیاسی حساب‌شده انتخابات زودهنگام ۲۱ اعلان و با پیروزی در آن دولت اکثریت برپا کرد
برای اولین بار پس از بیش از ۲۰ سال، نیودموکرات‌های چپ‌گرا دولت اکثریت را در بریتیش کلمبیا، غربی‌ترین استان کانادا تشکیل خواهند داد، زیرا رای‌دهندگان این استان تصمیم گرفتند که پس از یک سال پُرفراز و نشیب حکومت را همچنان در دست "جان هورگان"، رهبر این حزب نگاه دارند. هورگان اولین نخست‌وزیر نیودموکراتی‌ست که در دو انتخابات پیاپی نخست وزیر می‌ماند.
هورگان با اشاره به نیاز به ثبات و اطمینان در مجلس قانونگذاری در طی شیوع کرونا، با یک قمار سیاسی حساب‌شده انتخابات زودهنگام ۲۱ سپتامبر را اعلان و سپس برگزار کرد. در زمان آغاز مبارزات انتخاباتی، بجز یک کرسی خالی و ۲ کرسی مستقل، حزب نیودموکرات و لیبرال‌ها هر دو ۴۱ کرسی در مجلس این استان داشتند در حالی که سبزها با ۲ کرسی دولت اقلیت نیودموکرات‌ها را در مقابل لیبرال‌ها پابرجا نگاه داشته بودند. داشتند.
Han Dong Toronto Canada MP
Chatr best sale discounted plan Toronto
 
پیروزی و تشکیل دولت اکثریت نیودموکرات‌ها در بریتیش کلمبیا و شکست لیبرال‌ها
با مشخص شدن آرا شمرده شده تا ساعت ۱۱:۳۰ شب روز شنبه ۲۴ اکتبر، مشخص شد که نیودموکرات‌ها توانستند ۵۵ کرسی از ۸۷ کرسی لازمه برای در اختیار گرفتن حکومت در این استان را بدست آورند (۴۵٪ آرا)؛ در حالی که لیبرال‌ها با کسب ۲۹ کرسی حداقل ۱۲ کرسی خود را از دست دادند (۳۵.۵٪ آرا)، و سبزها با کسب مجدد ۳ کرسی (۱۵.۳٪ آرا) دیگر جایی برای افراد مستقل در مجلس باقی نگذاشتند. کسب فقط ۴۴ کرسی یک پیروزی قاطع و تشکیل دولت اکثریتی در استان می‌بود.
Insurance-best-rate-roya-saegh-Canada
Ontario COVID-19 Vaccine Farsi
با توجه به شیوع کرونا، در طول مبارزات انتخاباتی بیش از ۷۲۰،۰۰۰ رأی از طریق پُستی فرستاده شد که تا جمعه نزدیک به ۴۹۸،۰۰۰ رأی از آنها پُر شده به ستاد انتخابات بازگردانیده شده بود. بسته‌های رای‌گیری از طریق پُست به صورت متمرکز جمع‌آوری می‌شود و طبق قانون این استان باید پس از ۱۳ روز بعد از روز رای‌گیری شمارش شود؛ به همین دلیل مقامات امیدوارند که نتایج نهایی را تا ۱۶ نوامبر ارائه دهند.
در ۹ منطقه که آرا نامزدان نزدیک به یکدیگر است باید تا پایان شمارش رای‌های پُستی منتظر ماند؛ اما در مناطقی که بصورت واضحی نامزد پیروز مشخص است بعید به نظر می‌رسد رای‌های پُستی بتواند نتایج منتشر شده روز شنبه را تغییر دهد.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
 
جایگاه احزاب بریتیش کلمبیا چگونه شد؟
در یک جمله، شنبه روز شکست لیبرال‌ها و پیروزی نیودموکرات‌ها بود. البته لیبرال‌ها و سبزها هر دو امیدوار بودند که قمار سیاسی اعلان انتخابات نیودموکرات‌ها که در پی تشکیل دولت اکثریت از دولت اقلیت ۳ ساله آن زمان خود داشتند، نتیجه معکوس دهد، که نداد.
کسب فقط ۲۹ کرسی ضربه بزرگی به لیبرال‌هایی بود که در زمان آغاز انتخابات ۴۱ کرسی در بریتیش کلمبیا داشتند. عملکرد ضعیف "ویلکینسون" رهبر جدید لیبرال‌ها که در پی شکست "کریستی کلارک" در انتخابات گذشته، جانشینش شده بود، آینده او را به عنوان رهبر حزب زیر سوال خواهد برد زیرا از دست دادن این کرسی‌ها سرزنش او را در شکست حزب بدنبال خواهد داشت. مهمترین ایراد به ویلکینسون، پاسخ دادن ناقص وی به اظهارات جنسیتی "جین تورن‌ویت" لیبرال، به "بووین ما" نیودموکراتیک شمرده می‌شود.
"سونیا فرستنو" که تنها هفت روز قبل از آغاز انتخابات رهبر حزب سبز شد، بر ضرورت و نحوه کار سبزها در مجلس متمرکز شده است. این حزب از سال ۲۰۱۷ تعداد ۳ کرسی خود را حفظ کرده، اگرچه در یک منطقه یک کرسی از دست داد اما در منطقه‌ای دیگر یک کرسی بدست آورد. سونیا پس از انتخابات گفت: "نیودموکرات‌ها این انتخابات را مهندسی کردند تا {دولت} اکثریت بدست آورد و مخالفان خود را از بین ببرند".
همچنین، نامزدان مستقل با از دست رفتن ۲ کرسی قبلی، دیگر جایی در مجلس بریتیش کلمبیا نخواهند داشت. بدین ترتیب هورگان (رهبر نیودموکرات‌ها)، اندرو ویلکینسون (رهبر لیبرال‌ها) و سونیا فورستنو (رهبر سبزها) کرسی‌های خود را همچنان حفظ خواهند کرد.
 
پیروزی نیودموکرات‌ها
هورگان سخنرانی کوتاه پیروزی خود را در شب انتخابات در ساعت ۱۰:۴۵ شب انجام داد و گفت کارش تا شمارش نهایی همه برگه‌های پُستی رای تا ماه نوامبر به پایان نخواهد رسید و افزود: "این انتخابات به دلایل بسیاری، بسیار دشوار بوده، اما من تصور می‌کنم که این اتفاق باید رخ می‌داد و من از همه بریتیش کلمبیایی‌ها سپاسگزارم. اکنون ما می‌توانیم انتخابات را پشت سر بگذاریم و دوباره تمرکز کنیم روی چیزهایی که {برای استان} مهم هستند".
این حزب پیش و در حین انتخابات قول داده بود که روزانه ۱۰ دلار به خانواده‌ها برای مراقبت از کودکان در مهدکودک‌ها بپردازد و اجاره‌ها تا پایان سال آینده افزایش نیابند. همچنین قول داده بود خانواده‌هایی که درآمد سالانه آنها زیر ۱۲,۵۰۰۰ دلار است  ۱,۰۰۰ دلار کمک دریافت کنند.
 
انتخاباتی یکتا

  • این اولین انتخابات این استان در زمان شیوع کرونا بود.
  • بیش از یک میلیون از ۳.۵ میلیون رأی‌دهنده ثبت‌نام‌شده این استان، قبل از روز رأی‌گیری عمومی، آرایی خود را بصورت زودتر ازموعد مقدماتی و یا پُستی به صندوق‌ها ریختند.
  • قبلاً هرگز در تاریخ انتخابات این استان، این همه رأی‌دهنده قبل از روز انتخابات رأی نداده بودند.
  • کمپین‌های انتخاباتی این دوره با وجود کرونا بیشتر به صورت آنلاین بود، جلسات با بحث‌های مجازی بیشتر دنبال می‌شد و نامزدان با تکان دادن دست از دور و عکس لبخند روی ماسک‌های پارچه‌ای با مردم مواجه می‌شدند.
  • نیودموکرات‌ها آخرین رکورد قبلی حزب با ۵۱ کرسی در سال ۱۹۹۱ را امسال با کسب ۵۵ کرسی شکستند.
  • این دومین دولت متوالی نیودموکرات‌ها در کانادا و موفق‌ترین انتخابات آنهاست. این اولین دولت اکثریت نیودموکرات‌ها از سال ۱۹۹۶ به بعد نیز هست.

 
ترودو چه می‌گوید؟
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا با صدور بیانیه‌ای به هورگان و نیودموکرات‌ها تبریک گفت: "من مشتاقانه منتظر ادامه همکاری نزدیک با نخست وزیر هورگان و دولت بریتیش کلمبیا هستم، بنابراین ما می‌توانیم کانادایی‌ها را ایمن و سالم نگه داریم و از کسانی که به کمک دولت نیاز دارند پشتیبانی کنیم، به ویژه اکنون که در حال رسیدگی به تأثیرات شیوع جهانی کرونا هستیم".

Date: Sunday, October 25, 2020 - 10:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمه
Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به