سهیل پارسا در طی صحبت تلفنی دوستانه اظهار داشت که از این پس بعنوان یک هنرمند آزاد و منفرد به کارش ادامه خواهد داد
جایزه کانادایی "دورا" که مهمترین و ارزشمندترین جایزه هنرهای نمایشی کاناداست، امسال با اینکه مراسم خود را بعلت کرونا تعطیل اعلان کرد اما افزود که جایزه سالانه "یادبود باربارا همیلتون" خود را به سهیل پارسا، کانادایی ایرانی‌تبار اعطا می‌کند. این بالاترین نشانی است که یک فرد ایرانی‌تبار از بالاترین مجموعه هنری کانادایی دریافت می‌کند.
جوایز سالانه دورا که توسط "اتحادیه هنرهای نمایشی تورنتو" اعطا می‌گردد، به طور معمول به برترین‌های تئاتر، رقص و اپرای کشور تعلق می‌گیرد. در طی یک سال گذشته که بعلت کرونا، تقریبا هیچ هنر نمایشی ارائه نشده بود، طبیعتا خالی از هیئت قضاوت و لیست هنرهای ارائه شده بود، اما دورا در عوض بر جوایز دیگر خود تکیه کرد: جایزه‌هایی که بعلت کارهای حرفه‌ای‌ در هر دو نقش هنری و اداری تئاتر، و یا بخاطر مجموعه کارهای خاص، می‌توانست به افراد تعلق گیرد. هر برنده این جوایز، یک مجسمه برنزی "جان رومانو" را با خود به خانه می‌برد.
Shabani-realestate-toronto-canada
 
سهیل پارسا برنده معتبرترین و بالاترین جایزه تئاتر کانادا شد
سهیل پارسا، هنرمند شناخته شده تورنتویی که امسال و پس از سال‌ها از سمت مدیریت هنری شرکت "مدرن تایمز استیج" کناره‌گیری می‌کند، جایزه یادبود باربارا همیلتون را بعنوان "یک قهرمان در هنرهای نمایشی کانادا" بدست آورد. سهیل پارسا که اهل سنندج است، کارگردان، نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، دراماتورژ، بازیگر و معلم و طراح حرکت تئاتر می‌باشد. او پیشتر دو بار نامزد دریافت جایزه "سیمونویچ" برای نوآوری و خلاقیت‌های حرفه‌ای، و بیش از ۶۰ جایزه کانادایی و جهانی برای دیگر کارهای هنری خود شده بود و اکنون این جایزه مهم و معتبر را به کلکسیون خود می‌افزاید. سهیل پارسا در طی صحبت تلفنی دوستانه اظهار داشت که از این پس بعنوان یک هنرمند آزاد و منفرد به کارش ادامه خواهد داد.
charlie's meat nofills fresh halal toronto GTA
پارسا که در حال اتمام تحصیلش در رشته هنرهای نمایشی در دانشگاه تهران بود، با انقلاب فرهنگی از دانشگاه اخراج شد و مخفیانه ایران را ترک کرد تا در سال ۱۹۸۴ به کانادا مهاجرت نمود. وی تحصیلات خود در رشته تئاتر را در دانشگاه یورک در تورنتو ادامه داد و پس از فارغ‌التحصیلی به همراه هم‌دانشگاهی‌اش "پیتر فابریج" شرکت "مدرن تایمز" در تولید آثار هنری و نمایشی را تأسیس کرد. پارسا در طی این مدت نزدیک به سی سال فعالیت مستمر در تئاتر، بیش از ۴۰ نمایش مختلف را در شرکتش کارگردانی و به روی صحنه برده است. او نمایشنامه‌هایی از شکسپیر، آنتوان چخوف، ساموئل بکت، اوژن یونسکو، برتولت برشت، ژان ژنه، فدریکو گارسیا لورکا، بهرام بیضایی، غلامحسین ساعدی، عباس نعلبندیان و محمد رحمانیان را به اجرای صحنه برده است. از مهمترین کارهای او که از طرف ایرانیان تورنتو مورد استقبال شدید قرار گرفته می‌توان به "آرش" و "مرگ یزدگرد" با نوشته بهرام بیضایی، "حلاج" کار مشترک خودش و پیتر فاربریج، "صندلی‌ها" و "درس" نوشته اوژن یونسکو و "عروسی خون" اشاره کرد. تئاتر مرگ یزدگرد نامزد ۵ جایزه دورا و برنده بهترین متن نمایشی در سال ۱۹۹۴ و سومین نمایش سال ۲۰۱۶ تورنتو توسط مجله "الان" (Now)، اشاره کرد.
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
 
insurance بیمه
دیگر جوائز امسال دورا
جایزه کارگردانی "جان هیرش" که هر سه سال یک بار به یک کارگردان تئاتر ساکن انتاریو اعطا می‌شود، به "جانی لوزون" که یک یک هنرمند در چندین رشته است تعلق گرفت که به عنوان کارگردان، نویسنده، بازیگر، خواننده و عروسک‌گردان افتخارات زیادی کسب کرده است. جایزه سالانه "پائولین مک‌گیبون" که از یک هنرمند تئاتر انتاریویی تازه‌وارد تجلیل می‌کند، به "دیلون اور" کارگردان صحنه "فرانکو‌انتاریویی" اهدا شد. "آندره واگیانوس" مدیرعامل تئاتر "تاراگون" نیز جایزه "لئونارد مک‌هاردی" و "جان هاروی" را برای رهبری برجسته در امور اداری دریافت کرد. جایزه "ویکتور سی پللی پروتژ" امسال نیز به مدیر و معلم هنرهای نوظهور "دانیل پاریس" رسید.

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, June 16, 2021 - 18:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به