این جلسه که در ساعت ۹:۳۰ صبح در "شرایتون پارک‌وی هتل" در شهر ایرانی‌نشین ریچموندهیل در شمال تورنتو برگزار شد، میزبان حدود ۸۰ نفر بود
یکشنبه صبح و طی یک برنامه کاملا پُر تمام روزه، ده‌ها نماینده از احزاب و تفکرهای مختلف سیاسی ایران، با تمام تضادهایشان دور هم جمع شدند تا اولین قدم مهم همبستگی در گذر از جمهوری اسلامی را بردارند. این جلسه که در ساعت ۹:۳۰ صبح در "شرایتون پارک‌وی هتل" در شهر ایرانی‌نشین ریچموندهیل در شمال تورنتو برگزار شد، میزبان حدود ۸۰ نفر بود.
کمیته برگزارکننده این جلسه عبارتند از نازنین افشین جم، ناهید بهمنی، زرین محی‌الدین، شهریار آهی، فریدون احمدی، مهران براتی، فواد پاشایی، مهرداد حریری، حسن شریعتمداری، رضا مریدی، منوچهر مقصودنیا، مسعود نقره‌کار، محمد مهدوی‌فر، عطا هودشتیان​.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما
 
آیا این آغاز بزرگترین همکاری سیاسیون ایرانی‌ست؟ اولین جلسه احزاب و تفکرهای مختلف سیاسی برای همبستگی و گذر از جمهوری اسلامی در تورنتو برگزار شد
این جلسه را "نازنین افشین‌جم" از طرف سازمان برگزار کننده آغاز کرد و طی سخنرانی خود گفت که این جمع اگر چه می‌تواند از بسیاری لحاظ‌ها بسیار متفاوت باشد اما همه در چند مورد با یکدیگر متحدند علاقه و آزادی برای ایران و لزوم عمل در این جهت. نازنین درخواست افتتاح مراسم با سرود "ای ایران" را داد و سپس از حضار خواست تا با دقیقه‌ای سکوت به احترام درگذشتگان راه آزادی در ایران جلسه را آغاز کنند:
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
خبر-کانادا-آغاز-بزرگترین-همکاری-سیاسیون-ایرانی-اولین-جلسه-احزاب-مختلف-سیاسی-همبستگی-گذر-جمهوری-اسلامی-تورنتو-نازنین-افشین-جم

پس از نازنین، دکتر رضا مریدی که بنظر می‌آمد گرداننده کلی نشست امروز باشد، بعنوان اولین سخنران پشت میکروفن رفت و گفت که حضاری که اکنون در این جلسه شرکت دارند همگی سیاسی بوده و با تفکرهای مختلف از سراسر دنیا آمده‌اند، اما همه آنها سال‌هاست که برای نوعی آزادی، از حزبی، سیاسی، دینی و نژادی گرفته تا جنسی، تلاش کرده‌اند. او از همه این تلاش‌ها سپاسگزاری کرد و افزود که امیدوار است این حکومت دیکتاتوری مذهبی، که وی آن را بدترین نوع حکومت نامید، به زودی برود تا همه این نیروها برای آبادی ایران عزیز تلاش کنند. وی گفت: "همه ما سیاستمدار هستیم و می‌دانیم که مدیریت یک کشور بدست سیاسیون است، برای همین سیاسیون مهمترین ابزار اداره هستند. سیاست یک هنر است که در آن همه احزاب با دیگر احزاب صحبت و تعامل می‌کنند و نه صرفا در داخل خود حزبشان". وی با مطرح کردن مثالی گفت که چرچیل و روزولت دموکرات با استالین دیکتاتور دور هم نشستند و توافق کردند تا هیتلر فاشیست را کنار بزنند. او افزود که امروز همه باید دست در دست هم قرار دهیم تا اول ایران را آزاد کنیم و سپس به آبادیش بپردازیم:

لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
خبر-کانادا-آغاز-بزرگترین-همکاری-سیاسیون-ایرانی-اولین-جلسه-احزاب-مختلف-سیاسی-همبستگی-گذر-جمهوری-اسلامی-تورنتو-دکتر-رضا-مریدی
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
 
در ادامه برنامه معرفی‌کننده برنامه امروز ونوس ترابی بود که پشت تریبون رفت و توضیح مختصری در مورد پنل‌های صبح و عصر داد و سپس با نام بردن از افراد پنل اول خواست که شرکت‌کنندگان روی صندلی‌هایشان بنشینند. پنل اول صبح سیاست‌ها و الزامات عملی دوران گذار: ضرورت گفتگوهای سیستماتیک، همگامی و همیاری نام دارد؛ پنل دوم صبح نقش زنان در اپوزیسیون: ضرورت حضور زنان در راهبری، همگامی و همیاری؛ پنل سوم بعدازظهر که سخنان نمایندگان تشکل‌های سیاسی‌ست و بخش چهارم که کارگروه‌هاست:
خبر-کانادا-آغاز-بزرگترین-همکاری-سیاسیون-ایرانی-اولین-جلسه-احزاب-مختلف-سیاسی-همبستگی-گذر-جمهوری-اسلامی-تورنتو-ونوس-ترابی
 
پنل اول سیاست‌ها و الزامات عملی دوران گذار: ضرورت گفتگوهای سیستماتیک، همگامی و همیاری
این پنل را "عطا هودشتیان" (نفر سمت چپ عکس زیر) و "مهران براتی" (نفر سمت راست عکس زیر) مدیریت می‌کردند که هودشتیان در سخنان بسیار کوتاهی گفت این کمیته مانند ایران هزار رنگ است و برای ایجاد فضای شبکه گفتگو آغاز و ساماندهی شده است. پس از او براتی گفت که قرار نیست همه از صحبت‌های یکدیگر در اینجا خوشمان بیاید ولی از جمله قوانین این جلسه اینست که به هم، با تمام اختلافاتمان کاملا احترام بگذاریم. وی افزود که ما ایرانیان همدیگر را خوب نمی‌شناسیم، و قرار هم نیست اینجا آنچه را که همیشه گفته‌ایم تکرار کنیم، یا اینکه اتحاد و ائتلاف یا یک جریان سیاسی جدیدی بوجود بیاوریم با درخواست‌های حداکثری. وی پنج سوال اصلی برای این پنل را مطرح کرد که در آنها اشاره به چرایی دوری گروه‌ها، حاصل تلاش‌ها برای همگرایی و چرا دنیا گروه‌ها را بعنوان اپوزیسیون نمی‌شناسد، اشاره شده بود. وی بطور مختصر افراد پنل را نیز معرفی کرد:
خبر-کانادا-آغاز-بزرگترین-همکاری-سیاسیون-ایرانی-اولین-جلسه-احزاب-مختلف-سیاسی-همبستگی-گذر-تورنتو-مهران-براتی-عطا-هودشتیان
 
خالد عزیزی اولین سخنران پنل بود که گفت وی از طرف حزب دموکرات کردستان صحبت می‌کند. او گفت تعامل و برخورد حکومت با انقلابیون در کردستان و بلوچستان مانند تهران نبود و هر روز می‌توان این تبعیض را دید. وی افزود که ما در کردستان، جنگ و ترور را پشت سر گذاشتیم و چیزهای زیادی آموخته‌ایم، از جمله اینکه آینده ایران را به سلبریتی و افراد واگذار نمی‌کنیم، بلکه ما می‌گوئیم سازماندهی لازم است. سیاست ما اینچنین است: ایران چند ملیتی و چند کشوری‌ست شامل کردستان و آذربایجان و بلوچستان و... از جمله فارس. او گفت که ما به‌دنبال توافق با بقیه برای پیشبرد اهدافمان هستیم و هر دو حکومت پادشاهی و جمهوری اسلامی را رد می‌کنیم و یک معتقدیم جمهوری‌خواهی یک امکان برای فردای ایران است. او توضیح داد که حزب او با منشور "جرج تاون" برای آلترناتیوسازی موافق نیست و می‌گوید این منشور حداقل از نظر زمانی خوب نیست:
خبر-کانادا-آغاز-بزرگترین-همکاری-سیاسیون-ایرانی-اولین-جلسه-احزاب-مختلف-سیاسی-همبستگی-گذر-جمهوری-اسلامی-تورنتو-خالد-عزیزی
 
ناهید بهمنی سخنران بعدی بود که گفت اگرچه وی از اعضای مرکزی حزب کومله هست اما فقط از طرف خودش صحبت می‌کند. او چنین ادامه داد: "من به انقلاب زن زندگی آزادی درود می فرستم... که درس‌های بزرگی را به همه... از جمله ما خارج‌نشینان داد... از جمله اینکه ما را متحد کرده بر اساس منافع عمومی و پذیرش تنوعات". او گفت که همین تنوع می‌تواند عامل پیش‌رونده خوبی باشد و اپوزیسیون فقط کافی‌ست اینهمه تنوع را با تمام تفاوت‌هایشان متحد کند و بس:
خبر-کانادا-آغاز-بزرگترین-همکاری-سیاسیون-ایرانی-اولین-جلسه-احزاب-مختلف-سیاسی-همبستگی-گذر-جمهوری-اسلامی-تورنتو-ناهید-بهمنی
 
سخنران بعدی حسن شریعتمداری که نگرش چپ میانه دارد بود که گفت طردشدگی نظام جمهوری اسلامی بعلت "اراده‌گرایی ایدئولوژیک" آن بوده و این حقیقت را باید مخالفان درک کنند و بپذیرند. او گفت: "راه حل من اینست: آنهایی که شهرت دارند دور هم جمع شوند و این تجمیع خود را با ۱۵۰ تا ۲۰۰ دیگر از احزاب و همه گروه‌ها و افکار دیگر تکمیل کنند زیرا اینگونه می‌توان بیشترین پوشش را بوجود آورد و نیز می‌توان از سرمایه سالیان دراز همه آنها استفاده کرد. او گفت که چنین طرحی با این افراد می‌تواند شروع خوبی باشد، و البته باید توجه داشت که اگر جمهوری‌خواهان پایگاه تعدادی بیشتری دارند باید از نظر ترکیبی در این طرح از تعداد بیشتری نیز بر اساس مسالمت‌آمیز بودن برخوردار گردند اما در کنار دیگران. او افزود که چنین روشی باعث می‌شود تا ایرانیان داخل ایران نیز ما را همگام خود بدانند و اعتماد کنند. او پیشنهاد کرد که کُردها و آذری‌ها همینجا یک انجمن دوستی تشکیل دهند که مهران براتی گفت ما باید یک انجمن بزرگ دوستی اقوام ایرانیان درست کنیم که محدود به این و آن نباشد:
خبر-کانادا-آغاز-بزرگترین-همکاری-سیاسیون-ایرانی-اولین-جلسه-احزاب-مختلف-سیاسی-همبستگی-گذر-جمهوری-اسلامی-تورنتو-حسن-شریعتمداری

زرین محی‌الدین که گرایش سلطنتی دارد گفت که ایران در حال طی یک دوره رنساس است که همه جامعه را در بر گرفته و فراتر از احزاب و مناطق مختلف ایران است. او افزود که این رنسانس دموکراتیک ادامه دارد تا به به آزادی سکولار پویا و مدرن به هنجار که در آن همه ایرانیان با همه تفاوت‌هایشان با همبستگی با هم باشند، ممکن خواهد بود. او گفت که ما باید از یارگیری سیاسی و فردی گذر کنیم و به عمل‌گرایی سازمان‌یافته برسیم:
خبر-کانادا-آغاز-بزرگترین-همکاری-سیاسیون-ایرانی-اولین-جلسه-احزاب-مختلف-سیاسی-همبستگی-گذر-جمهوری-اسلامی-تورنتو-زرین-محی-الدین
 
یدی قربانی از اتحاد جمهوری‌خواهان سخنران بعدی بود که گفت وی نماینده همگامی ۵ گروه جمهوری‌خواه از جمله فدائیان خلق، جبهه ملی و دیگر جمهوری‌خواهان است که اخیرا تصمیم به همکاری گرفته‌اند، است. او پس از توضیح این اتحاد پنج‌‌گانه به خودکشی "محمد مرادی" در فرانسه پرداخت و گفت که وی برای اتحاد سیاسی چنین کرده و به عقیده او تنها راه گذر، اتحاد است. او گفت ما فقط برای گفتگو به اینجا نیامده‌ایم، ما آمده‌ایم برای رسیدن به اهداف مشترک در آینده، ما برای دموکراسی و آبادی ایران اینجا هستیم:
خبر-کانادا-آغاز-بزرگترین-همکاری-سیاسیون-ایرانی-اولین-جلسه-احزاب-مختلف-سیاسی-همبستگی-گذر-جمهوری-اسلامی-تورنتو-یدی-قربانی
 
مهدیه گلرو دیگر جمهوری‌خواهی بود که از طریق آنلاین به این جلسه پیوسته بود و گفت سیاست یعنی همین مناظره‌ها، یعنی رفتن به بخش‌هایی که همیشه آنها را به بعد می‌سپاردیم و از کنار موضوعات مناقشه برانگیز گذر می‌کردیم. او با رد کردن مثال اتحاد استالین و چرچیل و روزولت علیه هیتلر گفت که باید به یاد داشته باشیم که چنین اتحادی منجر به جنگ سرد برای چندین ده سال شد. او گفت که برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی بهتر است از همین الان صحبت کنیم. وی توضیح داد که از دید وی انقلاب ۵۷ یک انقلاب مردانه مرکزگرا بوده، در حالکیه انقلاب کنونی با شعار زن زندگی آزادی امروز در جهت دیگری‌ست. او گفت ما باید متعهد به زن زندگی آزادی باشیم که هیچ چیزی بهتر از محوریت این شعار برای همه نیست:
خبر-کانادا-آغاز-بزرگترین-همکاری-سیاسیون-ایرانی-اولین-جلسه-احزاب-مختلف-سیاسی-همبستگی-گذر-جمهوری-اسلامی-تورنتو-مهدیه-گلرو
 
دامون گلریز مشروطه‌خواه دیگر سخنران آنلاین بود که گفت از نظر او آلترناتیو بطور مطلق نه جمهوری اسلامی‌ست، نه پادشاهی و نه جمهوری و... بلکه حاکمیت قانون است. وی سپس به پاسخش به تک‌تک پنج سوال پرداخت و گفت: "فرمول این تغییر چیست؟ به نظرم فرمولش معادله‌ی افزایش قدرت مردم و کاهش قدرت حکومت است. راهبرد چیست؟ من راهبرد را تلاش برای تقویت نیروهای مردمی و قدرت آنها و در عین حال بوجود آوردن ریزش حکومت می‌بینم. او درباره چگونگی به اجرا گذاشتن گفت که اجرا در رسیدن به کارزار عمومی و گسترده گفتگوی راهبردی‌ست و نه صرفا طرح خواسته‌ها و ترس‌هایمان. وی در مورد مدل انجام این کار گفت که حرکت‌های کنونی لازم هستند اما کافی نیستند، از یک متن مانند یک منشور نمی‌توان به نتیجه رسید. او گفت وارد کردن غرب و به ویژه اروپائیان در این روند بسیار مهم است زیرا اروپائیان در این زمینه سالیان سال است که تجربه دارند و اتحادیه اروپا یکی از بهترین مثال‌هاست:
خبر-کانادا-آغاز-بزرگترین-همکاری-سیاسیون-ایرانی-اولین-جلسه-احزاب-مختلف-سیاسی-همبستگی-گذر-جمهوری-اسلامی-تورنتو-دامون-گلریز
 
سوالات
آیا شما برنامه‌ای عملی دارید؟
پاسخ‌ها: خالد عزیزی گفت که فقط با تظاهرات کردن هیچ رژیمی نمی‌افتد، بلکه فقط باید تغییر از طریق احزاب باشد که برنامه دارند و می‌توانند برنامه‌هایشان را پیاده کنند. از سوی دیگر ایرانیان بیشتر فردگرا هستند و باید بگویم که راه عملی از سلبریتی‌ها نمی‌گذرد. ناهید بهمنی گفت که پس از رونمایی از منشور، شاهد آمدن ده‌ها منشور دیگر بوده و وی فکر می‌کند که اینهمه تعدد راه عملی را می‌بندد. او گفت که یک منشور از ایران آمده که خیلی جامع‌تر و بهتر از منشور اول است و افزود: تعدد منشورها و احزاب که راه عملی ندارند خوب نیست، الان زمان یک جبهه یکپارچه احزاب با یک منشور با یک روش عملی است. یکی از حضار گفت که بخشی از اپوزیسیون، انحصارطلب هم هست، همه فقط سلطنت‌طلب و جمهوریخواه نیستند که توافق آنها به معنای توافق همه باشد و سپس آنها انحصارطلبی کنند. حسن شریعتمداری گفت که باید برنامه عملی با واقعیت گرایی و خواسته‌های مردم در داخل ایران منطبق باشد، پس ما باید به تکثر جمعیت ایران، خواسته‌هایشان را بدانیم و برنامه عملی زیادی بسازیم.

خطوط قرمز و مجاهدین
خالد عزیزی با سوالات بیشتری نسبت به بقیه روبرو شد. وی در مورد سوالاتی درباره خطوط قرمز حزب دموکرات کردستان و موضع آن مقابل مجاهدین چنین توضیح داد: "ما با همه آنهایی که در حال مبارزه هستند و حق دارند، هیچ خط قرمزی نداریم. حزب دموکرات قبلا هم با جمهوری اسلامی در حال مذاکره بوده و ما قبلا با مجاهدین به توافق برای خودمختاری رسیده بودیم. ما نشست و گفتگو با مجاهدین را رد نکرده‌ایم و شاید بعدا هم با آنها نشست داشته باشیم". اما یدی قربانی گفت که جمهوری‌خواهان مخالف آلترناتیوسازی توسط خارجی‌ها هستند، مخالف انحصارطلبی می‌باشند و آنها معتقد و پایبند به نیروهای مردمی هستند.

ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Best Persian Iranian Directory

 


این گزارش بصورت زنده تهیه شده است. ایران استار رسانه مورد اعتماد دولت‌های فدرال و استانی کاناداست.


اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Sunday, March 26, 2023 - 13:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به