ایران استار: انتخابات آمریکا ۳ نوامبر برگزار خواهد و نتیجه این انتخابات بر ۵ حوزه مورد توجه کانادا یعنی انرژی و محیط زیست، اموردفاعی، تجارت بین‌الملل، رابطه با چین و مهاجرت تاثیر خواهد گذاشت.
نتایج انتخابات آمریکا بر کل دنیا تاثیر می‌گذارد و این تاثیر پیش از همه بر همسایگان از جمله کانادا آغاز می‌شود. در عین حال ما این را می‌دانیم که درباره برخی موضوعات که پیامدهای روشنی برای کانادا دارد، جو بایدن و دونالد ترامپ مواضع متضادی ارائه می‌دهند. در ادامه به پنج حوزه‌ای اشاره می‌شود که برای کانادا مهم است و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۳ نوامبر بر آن تاثیرگذار خواهد بود.

پنج دلیل برای خشنودی کانادا از پیروزی بایدن و شکست ترامپ در انتخابات ۳ نوامبر آمریکا

MADO Restaurant Cafe, Toronto Canada: Mississaga, YorkDale, DowntownGodwin Chan vote Richmond hill mayor 2022
با اینکه کانادا لفظا و عملا از اظهار نظر در مورد انتخابات آمریکا حذر می‌کند، اما بنا به دلایل زیر گویا انتخاب بایدن بیشتر از ترامپ به نفع کانادا به نظر می‌آید:
 
۱. انرژی و محیط زیست
Shabani-realestate-toronto-canadaVote David West Richmond Hill Mayor
درباره این حوزه اختلافات چشمگیری بین نامزدهای انتخابات آمریکا وجود دارد. ترامپ قول حفاری بیشتر نفت یعنی خطوط لوله بیشتر و مقررات کمتر را داده است. از طرف دیگر جو بایدن می گوید اجازه ترامپ برای خط لوله کیستون اکسل (Keystone XL) از کانادا را لغو می‌کند. از طرفی بایدن می‌خواهد سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در انرژی پاک انجام دهد و دوباره به پیمان پاریس بپیوندید و سرانجام اگر نتوانند میزان تولید گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد، کشورها را با تعرفه‌های سبز مجازات کند.
 
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیاChatr best sale discounted plan Toronto
۲. تجارت بین‌الملل
درباره برخی مسائل مهم نیست بایدن یا ترامپ پیروز شوند. به عنوان مثال با پیروزی بایدن هم مساله اختلافات چند ساله درباره تعرفه واردان الوار چوب نرم از کانادا از بین نمی‌رود اما بایدن می‌گوید که برخی از اقدامات تهاجمی ترامپ علیه متحدان مانند تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم را به خاطر امنیت ملی کنار خواهد گذاشت. وی همچنین اشاره کرده است که ممکن است سرانجام، تلاش کند برای ورود مجدد ایالات متحده به پیمان تجاری پان پاسیفیک مذاکره کند که اکنون تحت عنوان CPTPP شناخته می‌شود.
به گزارش ایران استار این پیمان تاکنون توسط ۶ کشور از ۱۱ کشور عضو آن به تصویب رسید. علیرغم تلا‌ش‌های ترامپ همچنان پابرجا است. کانادا در سال ۲۰۱۸ به این پیمان وارد شد که از آن به عنوان از آن به عنوان کلید راهبردی تجارت آسیا نام برده شد.
از طرف دیگر دولت ترامپ به یک سیاست تجارت سخت‌گیرانه که شامل بسیاری از تعرفه‌ها و عوارض است، افتخار می‌کند و با همین شیوه سازمان تجارت جهانی را فلج کرده است. تیم بازرگانی ترامپ می‌گوید که در اینباره یک برنامه بلند مدت دارد اما منتقدان آن می‌گویند نتایج سیاست‌های ترامپ تاکنون بیشتر هرج و مرج بوده تا منافع.
 
۳. سیاست‌های دفاعی
مدت‌هاست که سیاست دفاعی کانادا بر فرض مشارکت تزلزل ناپذیر با آمریکا استوار بوده است. با این وجود این اما در دوره ترامپ اتحادهای قدیمی کمتر مستحکم به نظر می‌رسیدند.
در واقع ترامپ مفروضات قدیمی را به هم ریخته و بارها متحدان ناتو را به دلیل کمبود هزینه در ارتش خودشان مورد انتقاد قرارداده است. دولت‌های گذشته آمریکا هم شکایت‌های مشابهی را مطرح کرده بودند اما در اثر فشار ترامپ متحدان آمریکا در واقع هزینه‌های نظامی خود را افزایش داده‌اند. با این حال برخی از تحلیل گران دفاعی و یکی از دستیاران ارشد سابق ترامپ هنوز ترس دارند که وی در دوره دوم از ناتو خارج شود و این عدم اطمینان در مورد استقرار نیروهای کانادایی در اروپای شرقی نیز وجود دارد.
بایدن اما یک مدافع سرسخت ناتو است و تحت نظارت وی کانادا می تواند با یک چالش متفاوت روبرو شود یعنی گفتگو در مورد نقش و ماموریت‌های آینده ناتو. یک مساله مهم دیگر این است که آیا کانادا باز هم هزینه‌های میلیاردی برای نصب رادار جدید بر روی قطب شمال را ادامه می‌دهد یا خیر.
 
۴. مساله چین
درگیری آمریکا و چین بر کانادا تاثیر دارد. پس از اجرای حکم دستگیری مدیر هواوی در کانادا از سوی دولت، محصولاتی مانند کلزا، گوشت خوک و گوشت گاو کانادا توسط پکن ممنوع شده‌اند. چین وآمریکا اکنون بر سر موضوعات بی‌شماری از سازمان بهداشت جهانی، سازمان تجارت جهانی، حوزه کشاورزی، مبادلات آموزشی، روزنامه‌نگاری، فن آوری‌های جدید و کالاهای تحریم شده تنش دارند که در صورت پیروزی ترامپ ادامه خواهد یافت.
بایدن اما می‌گوید که او می‌خواهد همکاری نزدیک‌تر با متحدان داشته باشد. در عین حال یک نکته که ترامپ به وضوح بیان نکرده - و این چیزی است که بایدن برای ارائه آن تحت فشار قرار می‌گیرد - هدف بلند مدت از تنش با چین است و اینکه آمریکا چگونه قصد دارد با این کشور قدرتمند کنار بیاید.
 
۵. مهاجرت
ترامپ می‌گوید اگر پیروز شود برخی از برنامه‌های ویزای کار موقت را که محدود کرده ادامه خواهد داد. به عنوان مثال وی اعلام کرد که ویزاهای H1-B را حفظ و اصلاح اساسی می‌کند. وی همچنین به دنبال پایان دادن به حمایت موقت بشردوستانه از هزاران مهاجر و همچنین کاهش تعداد کلی پناهجویانی است که به آمریکا می‌آیند و تمام اینها می‌تواند به مرزهای کانادا فشار وارد کند.
بایدن اما گفته است که شرایط مطرح شده ترامپ در ویزای H1-B را لغو خواهد کرد و تصمیم او برای به پایان دادن به حمایت بشردوستانه از مهاجران را بررسی می‌کند. وی همچنین قول داده ممنوعیت سفر وضع شده توسط ترامپ را لغو می‌کند و تعداد پناهجویانی که به ایالات متحده می‌آیند را به ۱۲۵,۰۰۰ نفر افزایش خواهد داد.


ایران استار در نظر دارد مطلب دیگری در مورد خشنودی کانادا از پیروزی ترامپ و شکست بایدن نیز تهیه نماید.

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Monday, October 12, 2020 - 20:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

Website DesignCar Home Low rate insurance بیمه

Share this with: ارسال این مطلب به