news-barjam-world

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته است که بازرسان این نهاد از تمامی مراکز و تاسیسات هسته‌ای که نیاز بوده، بازرسی کرده‌اند

ایران:
خامنه‌ای روز دوشنبه ۴ ژوئن / ۱۴ خرداد در مراسمی به مناسبت بیست و نهمین سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی در حضور مقام‌های ارشد این کشور گفت: «ملت و دولت ایران تحمل نمی‌کند هم تحریم شود و هم "حبس هسته‌ای" باشد.» وی همچنین به سازمان انرژی اتمی ایران دستور داد سریعا آمادگی لازم برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو را در چارچوب توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی فراهم کند.
به دنبال این سخنان علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز سه شنبه، ١٥ خرداد / ٥ ژوئن در یک نشست خبری اعلام کرد که زیرساخت ایجاد چند صد هزار سو در تاسیسات غنی‌سازی نطنز آماده شده است. گفته می‌شود سازمان انرژی اتمی در چند روز گذشته بشدت فعال بوده است.

آمریکا:
ترامپ درحالی در روز ۸ مه تصمیم به خروج از برجام گرفت که همه طرف ها و آژانس اتمی سازمان ملل پایبندی ایران به این توافق را تایید کرده اند.
گزارش می شود که یک مقام دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دولت ها و بخش خصوصی هشدار داده است از هرگونه معامله با ایران بپرهیزند "مبادا مورد سوءاستفاده" قرار گیرند.
به گزارش خبرگزاری رویترز سیگال مندلکر معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: "شما باید شبکه های مالی خود را محکم کنید، از شرکت هایتان بخواهید برای جلوگیری از افتادن به دام فریبکارانه ایران بیش از پیش هوشیار باشند، و خطرات انجام معامله با شرکت ها و افراد در آنجا (ایران) را برایشان روشن کنید."
او گفت که خطر انجام معامله با ایران با اعمال مجدد تحریم های مربوط به برنامه اتمی افزایش خواهد یافت.

آژانس انرژی اتمی:
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته است که بازرسان این نهاد از تمامی مراکز و تاسیسات هسته‎ای ایران که "نیاز" به بازرسی داشته، بازدید کرده‌اند. آقای آمانو در نخستین نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای بین کشورهای ۱+۵ و ایران که از ساعاتی پیش در وین برگزار شد، گفت که ایران باید در ارائه دسترسی به بازرسان آژانس به مراکز هسته‌ای‌اش "سریع‌تر" عمل کند. او گفت: "آژانس بر اساس پروتکل الحاقی توانسته به همه سایت‌هایی که می‌خواست دسترسی آزادانه پیدا کند." "همکاری به موقع و فعالانه ایران در فراهم کردن این دسترسی‌ها به اجرای پروتکل الحاقی کمک می‌کند و اعتماد را هم بالا می‌برد."
آژانس ده روز پیش نیز در گزارشی بار دیگر پایبندی ایران به تعهداتش در "برنامه جامع اقدام مشترک" (برجام) را تایید کرده بود.

اروپا:
اتحادیه اروپا گفت که ارزیابی‌های اولیه‌اش نشان می دهد طرحی که ایران اعلام کرده ناقض توافق اتمی نیست.
مایا کوسیانجیچ، سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به خبرگزاری فرانسه گفت: "با این حال در این مقطع خیلی حساس، این به ایجاد اعتماد نسبت به ماهیت برنامه اتمی ایران کمکی نمی کند." 
وزرای خارجه و دارایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در نامه ای به همتایان آمریکایی خود بر تعهد کشورهایشان در زمینه حفظ توافق هسته ای با ایران تاکید کردند.
در نامه مشترک وزرای خارجه و دارایی سه کشور اروپایی از دولت آمریکا خواسته شده است آن دسته از شرکت‌های اروپایی را که پس از اجرای برجام در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند از تحریم‌های ثانویه خود مستثنی کند.
وزیران کشورهای آلمان، فرانسه و بریتانیا در نامه خود به طور مشخص خواستار مستثنی شدن شرکت‌های اروپایی فعال در بخش‌های مهم داروسازی، بهداشت و درمان، انرژی، خودرو، هواپیمایی غیرنظامی، زیرساخت و بانکداری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده‌اند.
بر این اساس، نویسندگان این نامه از واشنگتن خواسته‌اند شرکت‌ها و اشخاص اروپایی فعال در ایران مشمول تحریم‌های ثانویه آمریکا نشوند.
در این نامه که در تاریخ چهارم ماه ژوئن به امضاء وزرای خارجه و دارایی سه کشور اروپایی رسیده، بار دیگر تاکید شده که خروج ایران از توافق هسته‌ای می‌تواند منطقه خاورمیانه را دستخوش ناامنی بیشتری کند و از این منظر موجب تحمیل هزینه‌های امنیتی بالایی خواهد شد. در این نامه همچنین از اقدامات ایالات متحده آمریکا برای به خطر انداختن منافع امنیتی کشورهای اروپایی ابراز نگرانی شده است.
گفتنی است، نامه وزرای خارجه و دارایی بریتانیا، فرانسه و آلمان به امضای فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اروپا و برخی دیگر از دیپلمات‌های ارشد اتحادیه اروپا نیز رسیده است.
امانوئل مکرون خواستار جلوگیری از وخامت اوضاع شد و با اشاره به اقدام ایران برای آماده سازی زیرساخت‌های غنی‌سازی اورانیوم آن را غیرسودمند خواند و نسبت به پیامدهای "تشدید رویارویی در برنامه هسته‌ای ایران" هشدار داد. مکرون که کشورش همچنان برای حفظ برجام تلاش می‌کند خواستار تلاش از سوی همگان برای "تثبیت اوضاع" شده و گفته "همه می دانند که افزودن بر وخامت اوضاع تنها به یک چیز ختم خواهد شد: تقابل".

اسرائیل:
نتانیاهو که برای دیدار و گفتگو با رهبران اروپایی به این قاره سفر کرده، روز سه‌شنبه (پنچم ژوئن) پس از دیدار با رئیس‌جمهور فرانسه در یک کنفرانس خبری گفت: "من از فرانسه نخواستم که توافق هسته‌ای با ایران را ترک کند چرا که معتقدم تنگناهای اقتصادی در نهایت به متلاشی شدن این توافق خواهد انجامید". نتانیاهو پیشتر با مرکل و روز چهارشنبه با ترزا می نیز دیدار داشته است.

Author: Iran Star

Category: News

Sub-Category: Political

Date: 6 months 5 days ago

For Country: Canada

Happened at: Canada

Share this with: ارسال این مطلب به