تکنیک‌های جلب توجه مثبت و موفق در مارکتینگ چیستند؟

grabbing attention، جلب توجه. سلام و عرض ادب و احترام فرید قاسم اسد هستم، بنیانگذار و مدرس موسسه آموزشی pixel man education و ‌Pixel man marketing. در بازاریابی بخصوص بازاریابی دیجیتال‌ چون ما طرف را نمی‌بینیم و همه چیز در اینترنت است توجه ایجاد کنید، جلب توجه کنید. دیدید مثلا وسط یک جمعیتی یکی فریاد می‌زند که من اینجا هستم. در ایران من یادم می‌آید مثلا ظهر غذا را خوردی و می‌خواهی چرت بزنی، یک سبزی فروشی با بلند‌گو داد می‌زد، یعنی جوری grabbing attention ایجاد می‌کرد که تا سه روز صدای او از یادت نمی‌رفت. به این مطلب توجه داشته باشید که ما وقتی می‌خواهیم grabbing attention ایجاد کنیم برمی‌گردیم به سستم َAIDA که فکر می‌کنم در 7-8 ویدئو قبل راجع به آن صحبت کردیم. اولین آن در سیستم و متدcontent creating  برای AIDA اصلا attention بود. attention را وقتی می‌خواهیم تولید کنیم، حالا می‌خواهد این ویدئویی باشد یا اصلا در وب سایت باشد یا در پستsocial media  باشد، سعی کنید آن را با سوال و جواب شروع کنید. مثلا فرض کنید شما یک چای سبز را از هند خریده‌اید و آورده‌اید این چایی سبز را می‌خواهید درست کنید و ضمنا بگویید این چای سبز سردرد را هم خوب می‌کند، head line را اینطور بنویسید، "چطور چای سبز را دم کنیم که سردردمان خوب شود" ببینید یک سوال می‌دهم و آن طرفش هم جواب است، این دو تکه بین topic برای social media، برای وب سایت، برای هر چیزی که هست perfectly کار می‌کند. روش دوم بخصوص در content برای اینکه attention خوب داشته باشیم، چون در content، attention تولید کردن بسیار کار سختی است، با تصویر زمانی که Graphic design داریم یک مقدار کار آسانتر است ولی با content، خیلی سخت است. باید چه کاری کنیم؟ یکی دیگر از این راهها این است که از عدد استفاده کنیم. مثلا بگویید "5 روش تولید یا ساخت چای سبز که سردرد را سریع‌تر خوب می‌کند"‌ یا "10 روش استفاده از digital camera که همه به آن در طول روز نیاز دارند". ببینید عدد گذاشتن اول topic بسیار بسیار engage attention را بالا می‌برد. برای خیلی از Businessها نمی‌شود کار کرد بخصوص مثلا وقتی Business، construction است یا مثلا چیزهای technical است خیلی کار سختی است که بخواهی از عدد و یا از این سوال و جواب استفاده کنی، چون ممکن است آن وقت یک مقدار exaggerate کنید و یک خورده بلوف بزنید و دروغ بگویید و خوب این در ethic مارکتینگ و business مارکتینگ کار درستی نیست.‌
مطلب بعدی که می‌خواهم در رابطه با get attention ‌بگویم این است که content شما و مطلبی که می‌نویسید، باید بتوانند راحت آن را بخوانند و خیلی راحت درکش کنند و جذبش کنند این مهم است. من واقعا خوانده‌ام و بعضی وقت‌ها می بینم همکاران Toronto star من و global and mail اینجاهایی که در رسانه‌های بزرگ کانادایی کار می‌کنند وقتی یک مطلبی را می‌نویسند وقتی مطلب را 2 تا از همکاران دیگر می‌خوانند می‌گویند این مطلب سنگین و ثقیل است‌ و ما در روزمره نمی‌توانیم این را به خورد مردم بدهیم که این را ببینند که این اصلا قابل جذب است یا نیست، مطلب باید easy to go باشد. حالا چطور easy می‌شود؟ 1-همان AIDA بود 2-این بود که ما چطور ویدئو یا عکسی را که attach می‌کنیم با آن topic با همدیگر بخواند اینها با هم کار می‌کند head line در بالا، عکس در پایین، caption زیر عکس، پاراگراف target، پاراگراف اصلی و بعد social media. این قالب، قالبی است که به خوبی حداقل در 2-3 سال اخیر کار کرده و دارد جواب می‌دهد.
مطلب بعدی که باید در رابطه با attention بگویم، ایجاد Interactive است. designهایی که انجام می‌دهیم همه interaction باشد هر جا که می‌توانید در designتان برای مارکتینگ یا برای advertisingتان وقتی کار می‌کنید call to action بگذارید، آن پایین تلفن بگذارید، حتی اگر می‌توانید دکمه‌ای بگذارید و آن را hyper link کنید که وقتی می‌زنید رویش برود به بخشی از وب سایتتان که یک مقدار funny است و یک مقدار افراد را درگیر می‌کند همه اینها باعث ایجاد آن اعتماد و trustی که بین مشتری ‌و محصول شما است می‌شود این خیلی مهم نیست که آن اعتماد بین مشتری و شرکت شما ایجاد شود، این اتصال یا این bridge of trust باید بین محصول شما یا سرویس شما ایجاد شود والا کار نمی‌کند.
امیدوارم که هر جا که هستید پیروز و موفق باشید. تا هفته بعد خدانگهدار.
تکنیک‌های جلب توجه مثبت و موفق در مارکتینگ چیستند؟

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به