ایران استار: طرح جدید اسکناس‌های ۱۰ دلاری در کانادا که از سال ۲۰۱۸ آمده است ارزش فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خاصی دارد که در این مطلب با آن آشنا می‌شوید.
اشخاص انتخابی روی اسکناس‌های ۵ دلاری نیز با روندی خاص مانند اسکناس ۱۰ دلاری تعیین می‌شوند.
Han Dong Toronto Canada MP
IELTS Course Canada کلاس آیلتس مهاجرت کانادا
 
آیا می‌دانید اسکناس‌های ۱۰ دلاری جدید کانادا چه ارزش فرهنگی و اجتماعی دارد؟
کتی هوگارت روزی را به یاد می آورد که کودک ۱۰ ساله‌اش از مدرسه به خانه آمد و در مورد ویولا دزموند صحبت کرد.هوگارت که استاد دانشکده مددکاری اجتماعی دانشگاه واترلو است می‌گوید: "این از نظر من اهمیت برجسته‌سازی چهره‌های سیاه است". سال ۲۰۱۸ بود و چهره "ویولا دزموند" که در نوااسکوشیا با جدایی نژادی در استان خود مبارزه کرد بود به عنوان یک چهره جدید بر روی اسکناس ۱۰ دلاری در کانادا نقش بست.
Condo Toronto Sale Investment Yonge Buy Real Estate Realtor Builder
رادیو اینترنتی صدای ولیعصر - تورنتو
ویولا ایرنه دزموند، فعال حقوق مدنی کانادایی و تاجری از نژاد سیاه نوا اسکوشیایی بود. وی در سال ۱۹۴۶ با امتناع از ترک یک منطقه در تئاتر رزلند که مختص سفیدپوستان بود، جدایی نژادی را در یک سینما در نیوگلاسگو ، نوا اسکوشیا به چالش کشید. دختر "هاگارت" از دیدن یک زن سیاه پوست روی اسکناس خوشحال شده بود. هر وقت هوگارت اسکناس ۱۰ دلاری را خرج می‌کرد، دختر کوچکش می‌پرسید آیا یکی دیگر از آنها را دارد. هاگارت می‌گوید استفاده از یک آیکون فرهنگی سیاهپوست کار بسیار زیبایی بود و در گوشه و کنار جامعه لمس خواهد شد.
برای واندا توماس برنارد، سناتور نوا اسکوشیا این اسکناس ۱۰ دلاری فرصتی برای صحبت در مورد میراث دزموند است که چیزی فراتر از امتناع از ترک صندلی در بخش "فقط سفیدپوستان" در تئاتر رزلند نیو گلاسگو در سال ۱۹۴۶ است. توماس برنارد می‌گوید مبارزه دزموند برای عدالت اجتماعی مدتها قبل از این اتفاق آغاز شد. او وقتی متوجه شد که نمی‌تواند به عنوان آرایشگر در نوا اسکوشیا آموزش ببیند به مونترال رفت و سپس تحصیلات خود را در آتلانتیک‌سیتی و نیویورک ادامه داد. هنگامی که او نتوانست محصولات زیبایی برای خدمات به مشتریان خود از نژاد آفریقایی پیدا کند خودش محصولات خود را تهیه کرد. برنارد می‌گوید دیدن او در اسکناس ۱۰ دلاری یادآوری این نکته است که بسیاری از خانواده‍‌های آفریقایی نوا اسکوشیایی تاریخچه خود را به قرن ۱۸ بر می‌گردانند.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
insurance بیمه
او می گوید: "این نشان دهنده اهمیت حضور بسیار زود هنگام ما در اینجا است و سهم افرادی را كه آفریقایی تبار در كشور، استان و جهان داشته‌اند، به رسمیت می‌شناسد". برنارد امیدوار است که کانادا مجدداً از واحد پول خود برای برجسته کردن بخشهایی از تاریخ سیاهان و بومیان خود استفاده کند. توماس برنارد می‌گوید وقتی از وی سوال می شود که دوست دارد چه کسی را روی اسکناس یا سکه ببیند، اولین نامی که به ذهن خطور می کند، ریتا جو به عنوان یک شاعر بومی است. وی می‌افزاید: "اینکه ما هیچ کس از جوامع بومی را در در اسکناس خودمان در کانادا نداریم واقعیتی را نشان می‌دهد که باید تغییر کند".
در عین ریتا جو در میان هشت کانادایی شاخص نیست که تاکنون در لیست نهایی اسکناس ۵ دلاری قرار گرفته‌اند. روند انتخاب طرح اسکناس ۵ دلاری مشابه اسكناس ۱۰ دلاری است یعنی با فراخوان ورودی عمومی كه منجر به ارسال تقریباً ۴۵,۰۰۰ نفر و بیش از ۶۰۰ نامزد واجد شرایط. سپس یک شورای مشورتی مستقل آن لیست را به هشت نامزد محدود کرد. تصمیم نهایی را کریستیا فری لند وزیر دارایی خواهد گرفت پیش‌بینی می‌شود در اوایل سال ۲۰۲۱ انجام شود. توماس برنارد می‌گوید اسامی بسیاری وجود دارد که بلافاصله به عنوان نامزدهای احتمالی سیاه کانادایی بعدی برای حضور در پول این کشور در ذهن می‌آیند. لیست او شامل رزماری براون از بریتیش کلمبیا به عنوان اولین عضو زن سیاه پوست در یک قوه مقننه استانی است. براون همچنین هنگامی که در سال ۱۹۷۵ با شعار "قهوه ای زیباست" نامزد اولین حزب نیودموکرات شد، اولین زنی بود که تلاش کرد به ریاست یک حزب فدرال برسد.
اما، توماس برنارد یادآور می‌شود: "این کشور برای یک رهبر زن سیاه پوست از یک حزب سیاسی بزرگ کاملا آماده نبود". توماس برنارد می‌گوید دونالد ای. فیرفکس کشیش مشهور در نوااسکوشیا نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای طرح اسکناس یا سکه باشد.
لیست نامزدهای احتمالی هاگارت برای اسکناس یا سکه بعدی شامل این موارد است: لینکلن الکساندر، اولین نماینده پارلمان سیاه پوست کانادا؛ الیجا مک کوی، مهندس مکانیک و مخترع؛ و جوزیا هنسون که در سال ۱۸۳۰ از برده داری به کانادا گریخت و "داون ستلمنت" را تاسیس کرد.
Date: Tuesday, February 16, 2021 - 14:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به