نخست وزیر نوااسکوشیا گفته که وظیفه رسیدگی به این مشکل به عهده دولت ترودو و با همکاری میان بومیان و صیادان خواهد بود
پس از چند هفته درگیری فیزیکی میان بومیان و صیادان خرچنگ در نوااسکوشیای کانادا که خارج از فصل صید اتفاق افتاده، سرانجام با به آتش کشیده شدن یک کارخانه فرآوری خرچنگ در صبح زود امروز وارد مرحله جدیدی شد. امروز شنبه، بومیان پس از این اتفاق از ارتش کانادا درخواست کمک کردند و "بیل بلر" وزیر امنیت ملی کانادا قول داد که پلیس سلطنتی کانادا را به محل اعزام نماید.
این درگیری‌ها زمانی به اوج خود رسید که بومیان نوااسکوشیا با اشاره به رای دادگاه در "داشتن مجوز صید برای نیازهای شخصی"، شروع به صید خرچنگ کردند که با اعتراض صیادان مواجه شدند. صیادان معتقدند بومیان نبایستی خارج از فصل صید مبادرت به صید زیاد خرچنگ کنند زیرا بشدت از جمعیت آنها می‌کاهد و تلویحا می‌گویند برخی از خرچنگ‌ها سر از بازارها در می‌آورند. این مواجه تاکنون چندین بار به درگیری فیزیکی میان آنها انجامیده است.
Han Dong Toronto Canada MP
IELTS Course Canada کلاس آیلتس مهاجرت کانادا
 
درگیری شدید بومیان با صیادان خرچنگ به آتش زدن کارخانه و کمک از ارتش و پلیس کشید
آتش‌سوزی در یکی از دو تاسیساتی که ماهیگیران تجاری در جنوب غربی نوااسکوشیا رخ داده، جائیکه صیادان به حرکت "معیشت متوسط" بومیان که ماه گذشته توسط "سیپکنه کاتیک" بومیان "می کماو" آغاز شده و به شکار خرچنگ می‌پردازند صورت گرفته است. این آتش‌سوزی که پلیس آن را مشکوک خوانده، اوایل امروز شنبه این مرکز فرآوری خرچنگ دریایی را در وسط بخش غربی "پابنیکو" در نوااسکوشیا با خاک یکسان کرد.
Condo Toronto Sale Investment Yonge Buy Real Estate Realtor Builder
رادیو اینترنتی صدای ولیعصر - تورنتو
"مایک ساک" رئیس بومیان گفت که ارتش کمک می‌خواهد تا "صیادان تجاری نتوانند قانون را به دست خود بگیرند". وی در مصاحبه‌اش افزود: "آنها هر كاری را كه بخواهند انجام می‌دهند و از پس آن می‌آیند دنبال ما. ما به ارتش نیاز داریم تا برای حفظ صلح وارد عمل شود".
این آتش‌سوزی ساعاتی پس از آن رخ داد كه پلیس مردی را در رابطه با حمله به یک بومی از قبیله "ساک" در "نیوادینبورگ" دستگیر و سپس متهم كرد. ساک گفت: "این {عمل} تلافی {صیادان} بود. ما اکنون مورد هدف قرار گرفته‌ایم. اینها جنایات نفرت‌انگیزی هستند".
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
Ontario COVID-19 Vaccine Farsi
پلیس سلطنتی کانادا در خبر صبح شنبه خود آورده که آنها در حدود نیمه شب از آتش‌سوزی باخبر شده و به آنجا اعزام شدند. پلیس می‌گوید آتش‌سوزی مشکوک است و یک مرد در اینباره با جراحات شدیدی که تهدید کننده زندگی اوست اکنون در بیمارستان بستری است و " اندرو جویس" سخنگوی پلیس سلطنتی نوااسکوشیا بعدا افزوده که این مرد احتمالا عامل آتش‌سوزی بوده و پلیس در حال تحقیق در اینباره است اما از افشای نام شخص مظنون یا توضیحات دیگر خودداری نمود.
 
اعتراضات شدید بومیان
"مایک ساک" صبح روز شنبه درباره آتش‌سوزی گفت که این "خبر بسیار بدی برای بیدار شدن همه است". وی بار دیگر درخواستش از دولت فدرال را در ورود عملی به کارزار و اطمینان امن بودن همه اشخاص تکرار کرد. وی روز جمعه به خبرنگاران گفته بود که چندین تله متعلق به ماهیگیران بومی بریده شده و در حالیکه سه قایق متعلق به بومیان در خلیج "سنت ماریس" برای صید اصلا به آب نرفته‌اند.
روز شنبه در توییتر، "پری بلارد" رئیس شورای ملی بومیان نیز گفت که وی برای ابراز "نگرانی عمیق" بومیان در مورد آتش‌سوزی با پلیس سلطنتی کانادا و دولت فدرال ارتباط برقرار کرده و افزود: "من خواستار تحقیق و تفحص کامل از سوی مقامات ذیربط هستم".
وزیر خدمات بومیان نیز آتش‌سوزی در تاسیسات ماهیگیری را "حمله" به مردم "می کماو" نامید.
 
ماجرا چگونه آغاز شده است؟ بومیان و صیادان هریک چه می‌گویند؟
تنش‌ها هفته‌هاست که در جنوب غربی استان نوااسکوشیا در حال رشد است، زیرا بومیان با استناد به حکم پرونده دونالد مارشال جونیور و صدور حکم دادگاه عالی کانادا در ۲۱ سال پیش مبنی بر اینکه بومیان مجازند برای تامین معیشت خود ماهیگیری متوسطی داشته باشند، در خارج از فصل شکار و تجاری مجاز اقدام به ماهیگیری و صید خرچنگ کرده‌اند. طبق حکم دادگاه، حق بومیان "می کماو" برای تأمین "معیشت متوسط" زندگی‌شان از راه ماهیگیری تأیید شده و البته دادگاه بعداً گفته که دولت فدرال می‌تواند میزان صید و شیلات "می کماو" را تنظیم کند، اما باید برای محدودیت‌هایی که برای صید آنها وضع می‌کند توجیه داشته باشد.
از طرف دیگر بسیاری از ماهیگیران خرچنگ منطقه می‌گویند که صید بومیان که جدیدا آغاز شده غیرقانونی است و نگران این هستند که صید خرچنگ دریایی در خارج از فصل مجاز شکار، به ویژه در دوره تخمگذاری تابستانی آنها، بر روی جمعیت خرچنگ‌ها تأثیر منفی بسیاری بگذارد.
سه‌شنبه شب گذشته، گروهی متشکل از صدها ماهیگیر تجاری غیر بومی این منطقه، به دو مرکز نگهداری خرچنگ دریایی صید شده توسط بومیان حمله کرده و آنها را تخریب کردند. تقریبا همه خرچنگ‌های صید شده در این حمله از میان رفتند. این جنگ تقریبا از سپتامبر امسال آغاز شده است.
 
دولت و سیاستمداران چه می‌گویند؟
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا امروز از پاسخ دولتش در اینمورد دفاع کرد و گفت اتاوا "در تلاش برای حل اوضاع بسیار فعال "بوده است. ترودو گفت: "ما انتظار داریم پلیس سلطنتی کانادا و پلیس محلی وظایف خود را به نحو احسنت انجام دهند و مردم را در امان نگه دارند. من فکر می‌کنم که نگرانی‌هایی وجود داشته که پلیس وظیفه خود را به اندازه کافی خوب انجام نداده و مطمئنا این چیزی است که ما از نزدیک به آن خواهیم پرداخت".
"ارین اتول" رهبر محافظه‌کاران گفت: "امنیت همه کانادایی‌ها باید مهمترین اولویت دولت باشد. ترودو اقدام مشخصی برای ایمن نگه داشتن همه نوا اسکوشیایی‌ها در جامه و یافتن یک راه‌حل صلح‌آمیز انجام نمی‌دهد". در این رابطه "جگمیت سینگ"، رهبر نیودموکرات‌ها نیز در توییتی نوشت: "این تروریسم است. بومیان اکنون به شدت به کمک احتیاج دارند. {جاستین ترودو} دیگر فقط حرف تحویل نده؛ این آشوب باید متوقف شود".
نخست وزیر نوااسکوشیا نیز در اینباره گفته که وظیفه رسیدگی به این مشکل به عهده دولت ترودو و با همکاری میان بومیان و صیادان خواهد بود.
 
اعزام پلیس سلطنتی به محل
اما "باتیست" دادستان کل نوااسکوشیا گفت که او پس از آتش‌سوزی با "بیل بلر" وزیر ایمنی عمومی فدرال صحبت کرده و بلر به وی گفته است که او حدود ۱۰ درصد از افسران پلیس سلطنتی کانادا در این استان را به منطقه اعزام می‌کند تا برای کمک به حل این اختلاف، آرام کردن اوضاع و تلاش برای حل و فصل آن قدمی اساسی برداشته باشد". در بیانیه روز شنبه، بلر اقدامات خشونت‌آمیز را محکوم کرد و تأیید کرد که وی درخواست دادستان کل نوااسکوشیا برای افزایش حضور پلیس سلطنتی در منطقه را دیروز (جمعه) پذیرفته و تأکید کرد که " برای حفظ صلح، در صورت صلاحدید افسران در منطقه حتی تعداد بیشتری پلیس به منطقه اعزام خواهند شد". دفتر بلر البته گفت که این درخواست در روز جمعه تأیید شده و تعداد افسران اعزامی به منطقه نیز توسط ماموران منطقه‌ای (و نه شخص بلر) تعیین می‌شود.
Date: Saturday, October 17, 2020 - 20:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمه
Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به