محمد فکیه، کارآفرین کانادایی لبنانی که قبلا در کارزار کمک به خانواده‌های بجامانده از سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران بیش از یک میلیون دلار با همین روش جمع کرده بود، از دولت خواست تا دو و نیم میلیون دلار در این زمینه کمک کند
دولت فدرال کانادا پس از انفجار مرگبار این هفته بیروت می‌گوید به هر رقم اهدایی مردمی به لبنان، به همان میزان از بودجه دولت خواهد افزود. این تصمیم پس از آنی گرفته شد که محمد فکیه، کارآفرین کانادایی لبنانی که قبلا در کارزار کمک به خانواده‌های بجامانده از سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران بیش از یک میلیون دلار با همین روش جمع کرده بود، از دولت خواست تا دو و نیم میلیون دلار در این زمینه کمک کند.
"کارینا گولد" وزیر توسعه بین‌المللی کانادا گفت: "کمک‌های سخاوتمندانه كانادایی‌ها به مردم لبنان كه بر اثر این حادثه آسیب خورده‌اند یاری رساند. دولت علاوه بر اقدامات بشردوستانه هماهنگ برای پاسخگویی به نیازهای فوری آسیب‌دیدگان از جمله غذا، مراقبت‌های بهداشتی، سرپناه و آب در نظر دارد با هم‌گذاری مالی نیز به کمک لبنانی‌ها برود".
Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
Han Dong Toronto Canada MP
 
دولت کانادا به ازاء یک دلار کمک شما به لبنان، یک دلار دیگر کمک می‌کند
بدین شکل کلیه کمک‌های مالی کانادایی‌ها، تا قبل از ۲۴ آگوست به ائتلاف بشردوستانه یا به یکی از اعضای آن تا سقف ۲ میلیون دلار بصورت پرداخت یک دلار توسط دولت به ازاء هر یک دلار کمک مردمی صورت خواهد پذیرفت. این کمک بخشی از ۵ میلیون دلار کمک اضطراری‌ست که ترودو پیشتر آن را اعلان کرده بود. کانادا ۱.۵ میلیون دلار دیگر نیز به صلیب سرخ لبنان کمک مستقیم می‌کند.
روی عکس کلیک کنید تا شماره بگیرد
insurance بیمه Nobel Auto
گولد گفت که كانادا تمام كمك‌های خود را به طور مستقیم به سازمان‌های بشردوستانه لبنان و نه دولت آن کشور خواهد داد و افزود: "ما می‌خواهیم مطمئن شویم که به مردم نیازمند و آسیب‌پذیرترین آنها کمک می‌کنیم تا بتوانیم جان آنها را نجات داده یا محافظت کنیم؛ به آنها کمک می‌کنیم تا در اسرع وقت این بحران را پشت سر بگذارند".
در اوایل این هفته، گولد به خبرنگاران گفت كه بعلت نگرانی‌های سیاسی در لبنان، كمک‌های مستقیمی به دولت لبنان فقط با "اصلاحات مهم مالی و سیاسی" انجام خواهد شد. لبنان اکنون توسط یک طبقه سیاسی از رهبران بجامانده از جنگ داخلی پیشین این کشور اداره می‌شود که بعلت بی‌کفایتی و سوء مدیریت با آماج مخالفت، خشم، اعتراضات و تظاهرات مردمی نیز مواجه است. معترضان دیروز و امروز چندین ساختمان دولتی را تصرف کردند.
اعتقاد بر این است که انفجار بندر بیروت هنگامی رخ داد که آتش‌سوزی از یک انبار آتش‌بازی به انبار ۲،۷۵۰ تن نیترات آمونیوم که برای سال‌ها در مجاورتش بود گسترش یافت. این انفجار دو مرحله‌ای در ۴ اوت حداقل ۱۵۰ کشته، هزاران زخمی، ده‌ها مفقودی و بیش از ۳۰۰،۰۰۰ نفر بی‌خانه‌مان بجا گذاشته است. "میشل عون" رئیس جمهور لبنان می‌گوید دلیل این انفجار می‌تواند حمله موشکی / پهبادی یک کشور خارجی، بمبگذاری یا سهل‌انگاری باشد.
اقتصاد لبنان پیش از این انفجار بعلت فساد گسترده و سپس کرونا بسیار شکننده بوده و این انفجار انبار گندم این بندر را نیز از میان برده. اکنون حداقل بیش از ۱۰۰،۰۰۰ کودک بی‌خانمان هستند و گولد می‌گوید کانادا تاکنون ۶۴ درخواست کمک از کانادایی‌های مانده در لبنان دریافت کرده که بیشتر این درخواست‌ها شامل سؤالات مربوط به پشتیبانی کنسولی بوده است. گولد گفت: "كارمندان مستقر در كانادا و بیروت در حال تجدید سازمان هستند و سفارت کانادا در بیروت از دوشنبه ۱۰ آگوست دوباره باز می‌شود".
Date: Sunday, August 9, 2020 - 18:15

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به