پیرترین-زن-کانادایی-در-114-سالگی-مُرد-کانادا-اخبار

او در زمانی که "آلبرتا" و "ساسکاچوان" سرانجام به کنفدراسیون کانادا پیوستند به دنیا آمده بود

ترجمه ایران استار - ‌پیرترین زن کانادایی، که "کریس هافیلد" فضانورد کانادایی به خاطر طول عمر زیاد و اشتیاق به‌ زندگی‌اش به او ادای احترام کرده بود در سن 114 سالگی درگذشت. "الن دالی گیب" در 25 آوریل 1905در وینپیگ متولد شد، زمانیکه "ویلفرد لوریر" نخست وزیرکانادا‌‌ و "تدی روزولت" رئیس جمهور آمریکا بود، و نیز زمانی که "آلبرتا" و "ساسکاچوان" سرانجام به کنفدراسیون کانادا پیوستند.
در اعلامیه ترحیم نوشته شد گیب پیرترین فرد در آمریکای شمالی بود و از نظر سنی نهمین نفر در جهان به حساب می‌آمد. او روز چهارشنبه در "نورث بی" انتاریو درگذشت. مرکز متوفیات "مک‌گینتی" روز جمعه مرگ او را تایید کرد. خانواده‌اش گفتند او این عمر طولانی را از ژنتیک خانوادگی خوب، تغذیه سالم، پیاده روی، عشق به خانواده و محبت به دیگران بدست آورده بود. گفته می‌شود که او پس از زایمان دخترش "سو" در سال 1939، تنها مدت کوتاهی در بیمارستان سپری کرد و بعد از آن او همیشه‌ آرام، سپاسگزار و مثبت بود.
صبح روز جمعه، هافیلد در سخنرانی خود گفت‌ از دست دادن یک زن که بیش از سه سال پیرترین فرد کانادایی بود غم‌انگیز است. او گفت: "ما ایستاده و در سکوت به تو دالی گیب ادای احترام می‌کنیم روحت شاد". 
گیب، دختر خانم "متیس" بازرس اسکاتلندی-کانادایی بود مادرش در زمان اوج جستجوی طلا در "کلوندیک" به کانادا آمده بود. مادرش بعد از زایمان خواهرش، زمانی که گیب پنج ساله بود درگذشت و پدر گیب، خواهر و برادرش را در یک مزرعه کوچک که در حال حاضر در وینیپگ است بزرگ کرد. گیب همسرش را بعد از 40 سال زندگی مشترک در سال 1968 از دست داد، او تا قبل از مرگش یک دختر و یک نوه‌اش را نیز از دست داده بود ولی از او یک دختر،9  نوه،22 نبیره و 12 ندیده دیگر به همراه یک فامیل بزرگ به جا مانده است.
"ویکتور فدلی"، وزیر دارایی انتاریو، به گیب ملحق شد تا جشن تولد 114 سالگی او را در نورث بی در ماه آوریل برگزار کند،‌ ویکتور به عنوان هدیه از طرف خود و داگ فورد (نخست وزیر انتاریو) یک لوح تقدیر به او داد. 

Author: Iran Star

Category: News

Sub-Category: General

Date: 6 months 1 hour ago

For Country: Canada

Happened at: Canada

آگهی
 Website DesignClassico Roma Luxtury

Share this with: ارسال این مطلب به