news-bazar-amlak-2019-World

هنگ‌کنگ در مقایسه با بحران مالی سال 2008، بزرگترین کاهش قیمت خانه را به خود دیده است

ترجمه ایران استار - اگر به دنبال اخبار کاهش رشد بازار مسکن در تورنتو و ونکوور بوده‌اید، احتمالا شنیده‌اید که دلیل آن مقررات دولتی جدید، همراه با افزایش نرخ بهره در بانک مرکزی کانادا و همین عوامل بیشترین میزان در کاهش نرخ مسکن حبابی این دو شهر داشته است.
اما به نظر می‌رسد که این کاهش در برخی از شهرهای بزرگ در سراسر جهان نیز اتفاق افتاده است‌ و دلایل آن اغلب بسیار مشابه هستند افزایش نرخ بهره، مقررات جدید، بازار سهام و در بسیاری موارد نبودن تقاضا از طرف خریداران چینی.
جالب این که این کاهش بیشتر گریبان شهرهای درجه اول جهان را گرفته است شهر‌هایی که افراد پولدار در آن زیاد است و قدرت جذب افراد ثروتمند را دارند.‌ این اتفاق برای شهر‌هایی که بر پایه اقتصاد بازارهای محلی رشد کرده‌اند مانند "اتاوا" و "‌مونتریال"، دیده نمی‌شود.
این ماهیت بازار مسکن در اقتصاد جهانی است. در گزارش سال گذشته، صندوق بین‌المللی پول آمده که که روند قیمت خانه از تورنتو به سیدنی و به لندن به طور فزاینده‌ای هماهنگ شده است. بر اساس این پیش‌بینی، در حال حاضر‌ عامل جهانی اکنون یک سوم تغییر قیمت خانه در شهری مانند ونکوور را تشکیل می‌دهد. لااقل در این بحران تورنتو و ونکوور تنها نیستند. در اینجا برخی از شهرهای دیگر نیز در حال حاضر در حال تغییر هستند.
این کمی ترسناک بنظر می‌رسد، چرا که مسکن بخش مهمی از اقتصاد در هر بخش از جهان است و یک کاهش جهانی هماهنگ می‌تواند اقتصاد کشور‌ها را نابود کند.
بازار مسکن استرالیا و واقعا کل اقتصادش تقریبا موازی با کانادا است. در استرالیا بخش منابع به سرعت رشد کرد و همین مسئله باعث شد که قیمت‌های مسکن در آنجا نیز افزایش پیدا کند و مانند کانادا، مصرف‌کنندگان را به شدت در معرض بدهی قرار دهد. در استرالیا شاید مسئله ‌خطرناکتر هم باشد زیرا شما با نرخ ثابت ابتدا سود بانک را طی 5 تا 7 سال پرداخت کنید، و بعد از آن یا باید اصل وام خود را پرداخت نمائید، و یا باید با "ری‌فاینیس" کردن منزل خانه دیگری بخرید. این در حالی مناسب بنظر می‌رسد که مسکن گران شده باشد.
امروزه قیمت خانه در سیدنی 11 درصد از اوج خود در سال 2017 کاهش یافته و قیمت مسکن در ملبورن نیز 7 درصد کاهش نشان می‌دهد. بلومبرگ گزارش داد که مسکن استرالیا از دهه 1980 تا کنون شاهد چنین افتی نبوده است.
اما در نیویورک، تقاضایی برای املاک و مستغلات در این شهر مهم دنیا وجود ندارد، برای اولین‌بار در سه سال گذشته، قیمت متوسط آپارتمان در "منهتن" در ماه‌های پایانی سال 2018 به کمتر از 1 میلیون دلار رسید. این خانه‌ها در طول سال‌های گذشته 17 درصد افزایش قیمت پیدا کرده بودند.
برای سال‌ها، لندن محل خانه ثروتمندترین افراد کشورهای جهان بود. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا "برگزیت" تاثیر خود را بر این نوع سرمایه‌داری هم گذاشت و قیمت‌ها در لندن افت کرده است، موضوعی که از سال 1990 تا به حال اتفاق نیافتاده بود. لندن هم مانند نیویورک در حال از دست دادن تعداد زیادی از ساکنانش است.
هنگ‌کنگ در مقایسه با بحران مالی سال 2008، بزرگترین کاهش قیمت خانه را به خود دیده است و نرخ املاک در ماه نوامبر 3.5 درصد کاهش یافته است. طبق گزارش"مورنینگ پست"، قیمت‌ها در ماه جولای حدود 7 درصد کاهش داشته است. بنظر می‌رسد که جنگ تجاری بین چین و آمریکا در اقتصاد تاثیر منفی می‌گذارد و قیمت‌ها را در هنگ‌کنگ هم کاهش خواهد داد.
‌پس از سال‌ها رشد سریع قیمت خانه‌ها در  پکن و شانگهای که باعث کاهش قدرت خرید مردم شده بود، اکنون مقامات مسکن در چین در حال مبارزه با این افزایش به‌کمک وضع قوانین جدید هستند. در حال حاضر قیمت خانه‌ها در چین در حال کاهش است و در شانگهای قیمت‌ها سقوط کرده است.

Author: Iran Star

Category: News

Sub-Category: General

Date: 5 months 1 week ago

For Country: Canada

Happened at: Canada

Share this with: ارسال این مطلب به