news-bmo-low

هر بار که نرخ بهره بالا می‌رود افراد بیشتری از گرفتن وام مسکن محروم می‌شوند ولی مردم برای کنار آمدن با این موضوع راه‌کارهای مختلفی دارند

ترجمه ایران استار - وام مسکن متغیر با نرخ 2.45 درصدی بانک "بی‌ام‌او" ممکن است بهترین تخفیفی باشد که یک بانک کانادایی می‌تواند این روزها به مشتریانش ارائه دهد. نرخ بهره ثابت به طور متوسط‌ 5.34 درصد است‌ و با توجه به‌ قانون جدید "استرس تست"، گرفتن وام این روزها بسیار دشوارتر شده است. در نتیجه قدرت خرید خانه برای مردم به طور موثری 2 درصدی کاهش پیدا کرده است.
وام‌دهندگان عمده کانادا،‌ معمولا تمرکز خود را بر روی نرخ ثابت وام گذاشته‌اند ولی صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری بر روی وام‌های با نرخ متغیر کار می‌کنند. در این بین بانک مونتریال برای رقابت با دیگر بانک‌ها ظاهرا اعلام جنگ کرده است.
این بانک وام مسکن 5 ساله را با نرخ 2.45 درصد ارائه می‌کند. به گفته "رت‌اسپای" این بزرگترین تخفیف‌ در نرخ بهره متغیر می‌باشد.
رت‌اسپای می‌گوید: "‌حرکت این بانک یک ضد حمله به بانک "اچ‌اس‌بی‌سی" است که در دو ماه گذشته با کاهش نرخ بهره متغیر به اندازه 0.96 درصد آن را به 2.49 درصد رساند. پیش از این هیچ بانک کانادایی چنین کاری را انجام نداده بود.
سخنگوی بانک بی‌ام‌او در بیانیه‌ای که از طریق ایمیل فرستاده شده است گفت: "این بازتابی از بازار رقابتی‌ است ‌و این یک نرخ عالی برای مشتریانی است که به دنبال یک وام مسکن با بهره متغیر هستند.‌ مشتریانی که این محصول را انتخاب می‌کنند می‌توانند یک وام با نرخ ثابت با همان طول زمانِ پرداخت و بدون هزینه اضافی را نیز دریافت کنند". البته رت‌اسپای اضافه کرد نرخ جدید بهره فقط اختصاص به مشتریان جدید این بانک دارد.
وام مسکن متغیر به این معنی‌ست که نرخ بهره آن با تغییرات نرخ بهره پایه، تغییر می‌کند. اگر نرخ به شدت افزایش یابد می‌تواند به میزان قابل توجهی به هزینه وام مسکن اضافه کند.
 
این در زمانی است که وام دهندگان اصلی، مرتبا نرخ‌های وام مسکن ثابت را افزایش می‌دهند. حتی بانک بی‌ام‌او در هفته گذشته نرخ وام های ثابت‌ را به میزان 5.19 درصد بالا برد.
نرخ بهره بانکی برای وام‌های مسکن ثابت که در حال حاضر محبوب‌ترین نوع وام در کاناداست‌ بین 5.19‌ تا 5.59 درصد متغیر می‌باشد، اما نرخ‌های تخفیفی که به بیشتر مشتریان ارائه می‌شوند هنوز‌ حدود 3 تا 3.5 درصد می‌باشد.
خریداران اکنون باید یک آزمون "استرس" را بگذرانند تا اطمینان حاصل شود که می‌توانند نرخ‌های بالاتر بهره را‌ بپردازند. این آزمون استرس بر اساس نرخ پایه وام بانک مرکزی کاناداست که به نوبه خود بر اساس نرخ‌های وام دهندگان، تغییر می‌کند.
بانک مرکزی کانادا روز چهارشنبه نرخ بیکاری را از 5.14 درصد به 5.34 درصد افزایش داد.‌ این نرخ سال گذشته ‌4.64 درصد بود. با توجه به محاسبات جدید وام، 2 درصد از افراد متقاضی وام، امکان گرفتن وام دیگر برایشان فراهم نمی‌شود.
"جیم لیرد"یکی از بنیانگذاران "رت هاب" در بیانیه‌ای گفت: "این موضوع فشار مضاعفی بر اولین خریداران خانه وارد می‌کند‌".
"کرمارک " تحلیلگر "منی گرامن" گفت: "هر بار که نرخ بهره بالا می‌رود افراد بیشتری از گرفتن وام مسکن محروم می‌شوند ولی مردم برای کنار آمدن با این موضوع راه‌کارهای مختلفی دارند".
خانه‌داران با پول پیش کمتر از 20 درصد باید به دنبال‌ خرید بیمه برای وام مسکن خود باشند تا بتوانند برای گرفتن وام مورد قبول واقع شوند.
طبق گزارش "سیایبیسی مارکت" که در اوایل ماه جاری منتشر شد، تقریبا نیمی از کل وام‌های موجود در کانادا باید امسال تمدید شود.

Author: Iran Star

Category: Real Estate

Sub-Category: General

Date: 6 months 4 weeks ago

For Country: Canada

Happened at: Canada

Share this with: ارسال این مطلب به