news-drug-on-street

"ماریس درته" سخنگوی اداره بهداشت کانادا گفت‌: "داروخانه‌ها تعهد بیشتری در گزارش دادن سرقت‌های انجام گرفته از خود نشان می‌دهند

ترجمه ایران استار - بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌های اداره سلامت کانادا، هر ساله بیش از نیم میلیون قلم دارو از داروخانه‌ها به سرقت می‌رود، در حالی که اکثریت این داروهای بسیار اعتیاد‌آور و مخدر هستند، و معمولا همه آنها از خیابان‌های شهر سر در می‌آورند! در این تحلیل آمده که در 9 ماه اول سال 2017، 1.8 میلیون "دوز" داروی مخدرِ استاندارد گم شده است! در طول مدت 5 سال، 9 میلیون "دوز" دارو دزدیده یا گم شده است، از جمله این مواد: داروهای ضد افسردگی و بسیار اعتیادآوری مانند "اکسیدیدون"، "هیدرومورفون" و "کدئین" بوده‌اند. برای گم شدن یک سوم این داروها هیچ توضیح قانع‌کننده‌ای وجود ندارد‌! برخی از داروهای گم شده در بازار سیاه پیدا می‌شوند، جایی که تقاضای بالای افراد معتاد به این مواد وجود دارد و داروها بدون نسخه قابل خرید نیستند.
مقامات می‌گویند تقریبا به‌طور متوسط بیش از 500،000 قرص هر ساله به سرقت رفته است. بر اساس گزارش کمیسر "کریس آگر" از اداره مبارزه با مواد مخدر پلیس استان انتاریو  یک شکل قابل استفاده از اکسیدیدون می‌تواند بین 40 تا 80 دلار در خیابان ارزش داشته باشد. این قیمت معمولا در خارج از شهرهای بزرگ بالاتر می‌رود.
آگر گفت: "یک دوز پنت‌فنتانیل که می‌تواند به دوزهای کوچکتر تقسیم شود، ممکن است 250 دلار در مرکز شهر تورنتو قیمت داشته باشد ولی همین دوز در شهر سارنیا 400 دلار قیمت دارد". او افزود: "اوپیوئید‌ها مانند پول در خیابان به راحتی رد و بدل می‌شوند و این روند رو به افزایش است". داروخانه‌ها در انتاریو بیشترین میزان گم شدن دارو را داشته‌اند، البته این آمار در سال‌های اخیر بیشتر شده است. "فادی فارِس" صاحب 2 داروخانه که مورد سرقت قرار گرفته‌اند گفت: "یکی از مواردی که داروسازان تقریبا روزانه با آن برخورد می‌کنند سرقت دارو در ساعات کاری و خصوصا بعد از تعطیلی داروخانه‌هاست. اگر سارق اسلحه داشته باشد و بگوید من به این دارو‌ها نیاز دارم خوب ما داروها را بدون بحث در اختیار آنها می‌گذاریم چون بحث جانی به میان می‌آید".
بر اساس گزارش سالیانه اداره بهداشت کانادا این اداره از سال 2015 بازرسی از داروخانه‌ها را آغاز کرد تا اطمینان حاصل کند که گزارشات مربوط به سرقت دارو‌ها به درستی انجام می‌گیرد. بر اساس این گزارش مشکلات مربوط به امنیت داروخانه‌ها شایع‌ترین موردی ‌است که توسط بازرسان در سال‌های 2016-2017 گزارش شده است.
در این گزارش آمده است: "بیشتر موارد دزدی‌ها جزئی است ولی بازرسان دریافتند که بعضی از داروهای ذکر شده در مکان‌هایی نگهداری می‌شوند که امکان دسترسی راحت‌تری برای سارقین به وجود می‌آورند".
"ماریس درته" سخنگوی اداره بهداشت کانادا گفت‌: "داروخانه‌ها تعهد بیشتری در گزارش دادن سرقت‌های انجام گرفته از خود نشان می‌دهند، هر بار که داروهای کنترل شده از یک داروخانه، بیمارستان، شرکت حمل و نقل یا سایر موسسات ذیربط گم می‌شوند، جزئیات مربوط به این سرقت باید طی 10 روز به اداره بهداشت کانادا گزارش شود".
با توجه به این گزارش از قول اداره بهداشت کانادا، از تاریخ 1 ژانویه 2012‌ تا تاریخ 30 سپتامبر 2017 در سرتاسر کانادا 142420 فقره سرقت از داروخانه‌ها صورت گرفته است. موارد سرقت شامل کپسول، قرص، ‌بسته و دیگر حالت‌های بسته‌بندی دارو می‌گردد. البته این گزارشات 93 درصد کل موارد را شامل می‌شود موارد باقی مانده شامل موارد اعلام نشده و یا نسخه‌های جعلی برای گرفتن دارو می‌باشند.
 

Author: Iran Star

Category: News

Sub-Category: General

Date: 5 months 1 week ago

For Country: Canada

Happened at: Canada

Share this with: ارسال این مطلب به