لذا در این بل‌بشوی ایام نوروز ما داریم دکه بزرگی می‌زنیم و در آن چندین دیگ غول‌پیکر را پر از شربت‌های لیموناد شربت هل و گلاب، شربت خاک شیر و...‌می‌کنیم
از خدا پنهان نیست، از شما هم پنهان نباشد آن‌که این روزها هر قدر به ایام نوروز نزدیک‌تر می‌شویم در هر گوشه و کناری جشنی، مراسمی، بازاری، گاراژ‌سِلی، گردهمایی‌ای تحت عنوان عید نوروز برگزار می‌شود که بسیاری از آنها هیچ سنخیتی با فلسفه و اهداف ارزشمند عید نوروز ندارد و علت برگزاری کسب درآمد مالی است. دست بر قضا متوجه شدیم که امسال فضول‌خان نیز در صدد است که مراسمی بس سترگ و دیدنی در رابطه با عید نوروز برگزار کند. لذا به دیدنشان رفتیم و از ایشان جویای حال و کسب اطلاعات شدیم. مشاهده کردیم که آن بنده خدا بدون قصد کسب درآمد و پول‌اندوزی در صدد است که یک آئین زیبای نوروزی را با نام "جشن شربت‌خوران مجانی" در تورنتو زنده کند. هنگامی که از ایشان جویای چگونگی انجام این‌کار شدیم، این‌گونه تعریف کرد:
"همانطوری‌که مسبوق به سابقه هستید، وقتی به نزدیکی سال نو و عید نوروز باستانی می‌رسیم، بسیاری از افراد از مغازه‌دار، سوپر مارکتی، ژورنالیست، بنیاد‌ دارها، سازمان‌ها و ارگان‌های یکبار مصرف و حتی کلیساها، مساجد و کم‌مانده کارتون‌خواب‌ها و هوم‌لِس‌ها، دست به دامان این عید نوروز می‌شوند و با استفاده از نام زیبای آن برایش علم و کتلی برپا می‌کنند و مردم را به خیمه و خرگاه خود فرا می‌خوانند تا انواع و اقسام محصولات خوراکی، هنری، مُنری، کهنه و نو و حتی بعضی فراورده‌هایی که هیچ ارتباطی هم با نوروز ندارند را در غرفه‌ها عرضه کنند و ما اعضای محترم کامیونیتی نیز برای بازدید و خرید هر آن‌چه که عرضه می‌شود سر و دست می‌شکنیم، بدون آن که بدانیم به آنها در ایام عید نیاز داریم یا نه، مثل انواع لواشک، ترشی لیته، آش ابودردو، زولبیا بامیه، آب دعای هفت قُل، معجون‌ گره‌گشای بارداری، بسته‌های معجزه‌آسای باطل‌السحر، تخم شربتی عاشق‌کننده، هفت دانه معطر اسفندی، ذغال ناب اخته‌شو منقلی، اخیراً هم به لطف آزادی علف‌کشی انواع تولیدات علفی و شیرینی و شکلات علفی و خلاصه از شیر مرغ تا جان آدمیزاد. کسی هم نیست که تذکر بدهد بابا، بسیاری از این چیزها اصلاً برای مراسم عید نوروز مناسبت ندارد.
Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
لذا در این بل‌بشوی ایام نوروز ما داریم دکه بزرگی می‌زنیم و در آن چندین دیگ غول‌پیکر را پر از شربت‌های لیموناد شربت هل و گلاب، شربت خاک شیر و...‌می‌کنیم، تا مردم نازنینی که چندین سال است با این شربت‌های سنتی آشنا نیستند بدون پرداخت هیچ وجهی از آن در همان محل نوروزی ما استفاده کنند.
از جمله کارهای دیگر، قرار است که عیال بهتر از گلمان با کمک مادر‌ زن جان و چند نفر دیگر از زنان کاردان کامیونیتی چندین دیگ سمنوپزان راه بیندازند تا هر کسی نیتی، نیازی، گرفتاری دارد، از آن استفاده کند. تمام این کارها فقط در جهت زنده کردن رسوم و آئین درست و سنتی نوروز بدون استفاده در جهت کسب درآمد صورت می‌گیرد.
لذا از عزیزان و بزرگان کامیونیتی که علاقمندند این رسوم زیبای شربت‌خوران مجانی در غربت هم پا برجا بماند، ما را یاری معنوی و فرهنگی(بدون کمک مالی) بدهند و حتماً بچه‌ها و نورچشمی‌های خود را به مراسم ما بیاورند تا نوروزی دیگر طبق رسوم درست قدیم در تورنتو بر پا نمائیم و ایامی را به شادی سپری کنیم.
Date: Wednesday, February 20, 2019 - 19:00

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

Website DesignClassico Roma Luxtury

Share this with: ارسال این مطلب به