یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که شاید دوست دارید شلوار جین شما خیلی خیلی تمیز باشد اما این علاقه شما می‌تواند در آلودگی آب‌های کانادا نقش داشته باشد! محققان دانشگاه تورنتو در مقاله اخیر خود نشان دادند که ریز الیاف شلوار جین آبی‌رنگ شما را از محیط‌های آبی دریاچه‌های کم‌عمق حومه تورنتو گرفته تا آن سوی دریاچه‌های بزرگ کانادا و تا قطب شمال کشف کرده‌اند!
"سام اتی" یکی از نویسندگان این تحقیق گفت که مطالعات قبلی نشان داده میکروفایبرهای پلاستیکی حاصل از لباس‌های مصنوعی اقیانوس‌ها و رودخانه‌ها را آلوده می‌کند؛ اما پارچه‌های به اصطلاح "طبیعی" نیز ممکن است جبهه جدیدی در تولید آلودگی آفریده باشند.
Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
Han Dong Toronto Canada MP
 
علم: اینقدر شلوار جین یا لی خود را نشوئید!
وی گفت که برای درک تأثیرات ریز الیاف پنبه فرآوری شده توسط انسان بر حیات وحش دریایی، تحقیقات بیشتری لازم است، اما "میریام دایموند"، استاد علوم زمین اظهار می‌دارد که شاید دیگر فرصتی برای ادامه تحقیقات علمی در این زمینه نباشد زیرا این الیاف حتی آب‌هایی بسیار دور از جاهایی که شلوار جین پوشیده می‌شود را نیز آلوده کرده که باید باعث نگرانی جهانی شود. دیاموند ادامه داد: "صادقانه بگویم، ما نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا بفهمیم بالاخره میزان این تأثیرات چقدر است اما آنچه می‌دانیم این است که نباید قطب شمال را اینگونه آلوده کنیم".
روی عکس کلیک کنید تا شماره بگیرد
insurance بیمه Nobel Auto
سام می‌گوید كه تحقيقات وی از آنجایی آغاز شد كه او و دانشجويان دكترایش دريافتند كه الياف پنبه نيلی رنگی در نمونه‌های جمع‌آوری شده در مناطق تحقيقاتى محيط زيست آنها یافت می‌شوند. او در ابتدا حس زد که منبع این الیاف ممکن است اصلی‌ترین لباس سراسر جهان باشد: شلوار جین آبی رنگ!
وی و محققان تصمیم گرفتند توزیع الیاف جین و سایر ریز الیاف پنبه‌ای که توسط انسان پردازش می‌شوند را در سیستم‌های آبی کانادا بررسی کنند. در این بررسی مشخص شد که میکرو الیاف جین در اعماق بیش از ۱،۵۰۰ متری نیز یافت می‌شود که نشان می‌دهد این ذرات می‌توانند مسافت‌های طولانی را طی کرده و در مناطق دور افتاده نیز تجمع پیدا کنند. او توضیح داد: "میکروفیبرهای جین در پساب تصفیه خانه‌های فاضلابی که به دریاچه انتاریو تخلیه می‌شوند شناسایی شده که نشان می‌دهد مسیر اولیه آنها از ماشین لباسشویی شروع می‌شود".
طی یک سری از آزمایشات محققان نشان داده شد که یک شلوار جین می‌تواند تقریباً ۵۶،۰۰۰ میکرو الیاف را در هر شستشو به آب بدهد. سام گفت که البته فیلترهای ماشین لباسشویی می‌توانند مقداری از میکرو الیاف‌ها را فیتلر کرده و از ورود آنها به محیط‌های آبی جلوگیری کند. اما دایموند معتقدند: عاشقان جین می‌توانند با پیروی از توصیه‌های سازندگان لباس، کمی از مُد خود را کاهش دهند و شلوار خود را طوری نگاهداری کنند تا قبل از شستن، هرچه بیشتر از آن استفاده کرده باشند.
در سال ۲۰۱۴، "چیپ برگ" مدیر عامل و رئیس شرکت "لی‌وایز" در حالیکه یک شلوار جین به پا داشت رو به جمعیت گفت که پس از بیش از یک سال پوشیدن این شلوار، هنوز آن را نشسته است. او عاشقان جین را تشویق کرد که برای صرفه‌جویی در مصرف آب شستن کمتر شلوار جین خود را بشورند. او گفت: علاوه بر محافظت از محیط زیست، کاهش دفعات شستشوی شلوار جین باعث ماندگاری و طول عمر بیشتر شلوار جین می‌شود، و در واقع این شلوارها باکتری‌های زیادی را در خود نگاه نمی‌دارند.
Date: Saturday, September 5, 2020 - 20:45

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به