دانشمندان می‌گویند بدون داشتن خواب عمیق، در معرض افزایش بیشتر خطر ابتلا به زوال عقل هستید
دانشمندان می‌گویند کارگران شیفتی که ساعات خواب نامنظمی دارند، دانش‌آموزانی که تمام شب را بیدار می‌مانند و زنانی که در زمان یائسگی به‌دلیل گُرگرفتگی مرتبا اینور و آنور می‌شوند، همگی در معرض بیماری‌های فراموشی و زوال عقل هستند.
دلایل زیادی وجود دارد که افراد در طول زندگی خود با دوره‌های بد و کم‌خوابی مواجه می‌شوند، همه این افراد می‌دانند و می‌گویند هرکسی که شب‌های متوالی خواب خوبی نداشته باشد احساس گرفتگی مغزی، گیجی یا حتی مشکلات حافظه دارد. دانشمندان می‌گویند این نوع احساسات در طول زمان به بیماری می‌انجامد.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
 
علمی؛ چگونگی خواب با فراموشی و بیماری زوال عقل رابطه دارد
"جان پیور" دانشمند خواب وابسته به مؤسسه تحقیقات بهداشتی کانادا می‌گوید: "در کوتاه مدت، این کم و بد خوابی‌ها معمولا قابل کنترل هستند. برای مثال تازه ازدواج کرده‌ها که صاحب فرزندی می‌شوند می‌توانند چند سال از دست دادن خواب خوب را تحمل کنند، اما اینکه آیا آنها می‌توانند این موضوع را برای سالیان متمادی ادامه دهند، فکر می‌کنم پاسخ به این سوال، نه خواهد بود". تعداد فزاینده‌ای از تحقیقات به ارتباط واضح بین "خواب عمیق" و شکل‌گیری حافظه اشاره می‌کند و از طرف دیگر، احتمال عواقب ناگوار زمانی که کیفیت خواب فرد در طول زمان کاهش می‌یابد، وجود دارد.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
یک مقاله جدید منتشر شده در "جاما نئورولوژی" نشان داد که تنها یک درصد کاهش خواب عمیق در سال، در افراد ۶۰ ساله به بالا، خطر قابل توجهی از ابتلا به زوال عقل را برایشان خواهد داشت. دانشمندان حدود ۳۵۰ شرکت کننده را که در مطالعه قلب "فرامینگهام" ثبت نام کرده بودند، برای یک پروژه تحقیقاتی طولانی مدت و چند نسلی در آمریکا، که دو مطالعه خواب شبانه را تحقیق داشت، بررسی کردند. طی نزدیک به دو دهه پیگیری و بررسی، ۵۲ نفر از این افراد دچار زوال عقل شده بودند. محققان با احتساب عوامل دیگری مانند سن، جنس و مصرف داروهای خواب، دریافتند که هر درصدی از کاهش خواب عمیق در سال، باعث بیشتر شدن خطر زوال عقل به میزان ۲۷% می‌شود.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
با اینکه این داده‌ها نمی‌توانند مستقیما و قطعا ثابت کنند که کاهش خواب، باعث زوال عقل می‌شود و یا اینکه زوال عقل باعث کاهش خواب می‌شود، اما دانشمندان می‌گویند که تحقیقات دیگری که نشان داده‌اند خواب برای عملکرد ذهنی ما اهمیت دارد، این تحقیق را تکمیل می‌کند. آنها می‌گویند اگر فردی "بقدر کافی خواب عمیق" نداشته باشد، به میزان بسیار زیادی در معرض زوال عقل قرار خواهد گرفت.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
در حالی که بیشتر مردم می‌گویند چشمانشان در طول مدت شب بسته است، دانشمندان خواب می‌گویند که بسته بودن چشم کافی نیست، بلکه این کیفیت خواب است که اهمیت بیشتری دارد. آنها می‌گویند چه به‌طور معمول ۶ ساعت یا ۹ ساعت در شب بخوابید یا چشمانتان را ببندید، بدن همه یک چرخه خواب را طی می‌کند. هنگامی که چرت می‌زنید، بدن شما وارد یک خواب سبک می‌شود که معمولا فقط چند دقیقه طول می‌کشد. سپس ضربان قلب و دمای بدن شما با رفتن به خواب عمیق‌تر کاهش می‌یابد و در نهایت، در همین خواب عمیق است که شما به دوره ترمیمی مغز می‌رسید که دانشمندان آن را "خواب موج آهسته" می‌نامند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


در مورد مغز انسان، این خواب عمیق می‌تواند به معنای حذف "زباله‌های پروتئینی" باشد که در ساعات بیداری جمع می‌شوند که این امر برای بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون بسیار مهم است. ارتباط بین خواب با کیفیت خوب و فرآیند حذف مواد زائد اخیرا شناسایی شده و افزایش سن و از دست دادن حافظه نیز با همین بیماری‌های همراه است. با این وجود دانشمندان تاکید می‌کنند که افت کیفیت خواب، که با افزایش سن کاهش می‌یابد، اگرچه با زوال عقل رابطه دارد اما "لزوما" باعث زوال عقل در همه افراد نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Saturday, November 18, 2023 - 18:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به