بطور متوسط، یک لیتر آب در بطری‌های پلاستیکی تقریبا ۲۴۰,۰۰۰ قطعه نانوپلاستیک بسیار ریز را در خود دارد که با نوشیدن آنها وارد بدن می‌شود
یک بررسی علمی از میزان ذرات پلاستیکی که در آب ظروف پلاستیکی معلق هستند و با نوشیدن آنها وارد بدن انسان می‌شوند، آمار نگران کننده‌ای را ارائه داده بطوریکه مشخص کرده، بطور متوسط، یک لیتر آب آن تقریبا ۲۴۰,۰۰۰ قطعه نانوپلاستیک بسیار ریز را در خود دارد.
این تحقیق برای اولین بار توسط میکروسکوپ با استفاده از لیزرهای دوگانه انجام و طبقه‌بندی شده است.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
 
علمی؛ مقایسه آب لوله‌کشی شیر، فیتلر شده، ظروف شیشه‌ای و ظروف پلاستیکی؛ آب ظروف پلاستیکی چقدر خطرناک هستند؟
دانشمندان مدت‌ها می‌دانستند که تعداد زیادی از این قطعات پلاستیکی میکروسکوپی وجود دارد، اما تا زمانی که محققان دانشگاه‌های "کلمبیا" و "راتگرز" آمار این تعداد را نگرفته بودند، هرگز نمی‌توانستند حدس بزنند که چه تعدادی از چه نوعی پلاستیک در این آب‌ها وجود دارد که وارد بدن می‌شود. با بررسی پنج نمونه از سه مارک معمولی و پُرفروش بطری آب پلاستیکی، محققان دریافتند که بین ۱۱۰,۰۰۰ تا ۴۰۰,۰۰۰ ذره، یا بطور متوسط در حدود ۲۴۰,۰۰۰ ذره پلاستیک با اندازه کمتر از یک میکرون در این بطری‌ها وجود دارند. عرض یک موی انسان حدود ۸۳ میکرون است، بنابراین اگر ۸۳ ذره از آن در کنار یکدیگر قرار گیرد، قطری معادل عرض موی انسان خواهد داشت که این نشان می‌دهد ذرات پلاستیکی معلق در آب بطری پلاستیکی چقدر بزرگ هستند.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
مطالعات قبلی میکروپلاستیک‌های کمی بزرگ‌تر، بین یک میکرون تا ۵ میلی‌متر را بررسی کرده بودند، که این مطالعه اکنون نشان می‌دهد ذرات کوچک‌تر حدود ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر از ذرات بزرگ‌تر در آب بطری‌های پلاستیکی معلق هستند. "نایکسین کیان" سرپرست تیم این تحقیقات که شیمی فیزیکدان دانشگاه "کلمبیا" است می‌گوید: "به‌نظر می‌رسد بیشتر پلاستیک‌های معلق از خود بطری و فیلتر غشایی اسمز معکوس که برای جلوگیری از ورود آلودگی‌های دیگر در این بطری‌ها استفاده می‌شودن، وارد آب آنها می‌شود".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
اما سوال اینجاست که آیا این ذرات نانوپلاستیک برای سلامتی مضر هستند؟ "فیبی استاپلتون" یکی از نویسندگان این مطالعه، که استاد سم‌شناسی در راتگرز در نیوجرسی‌ست می‌گوید: "این موضوع در حال حاضر تحت بررسی است. ما نمی‌دانیم که آیا این ذرات خطرناک هستند یا نه و یا چقدر خطرناک هستند. اما ما می‌دانیم که آنها غیرطبیعی هستند و نیز اینکه آنها وارد بافت‌های موجودات زنده از جمله انسان‌ها می‌شوند. تحقیقاتی اکنون در حال انجام است که به بررسی نتایج ورود این ذرات در سلول‌های بدن می‌پردازد".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
"جیسون سومارلی" استاد پزشکی دانشگاه "دوک" و مدیر گروه "انکولوژی" تطبیقی، که جزو این گروه محقق نبود، در اینباره می‌گوید: "تحقیقات دیگر ما و دیگران نشان داده که این نانوپلاستیک‌ها می‌توانند وارد سلول‌ها شوند و می‌دانیم که نانوپلاستیک‌ها حامل انواع افزودنی‌های شیمیایی هستند که می‌توانند باعث استرس سلولی، آسیب به دی‌ان‌ای سلول و تغییر متابولیسم یا عملکرد آن شوند". وی گفت که تحقیقاتش هنوز منتشر نشده اما وی توانسته بیش از ۱۰۰ ماده شیمیایی سرطان‌زای شناخته شده را در این پلاستیک‌ها پیدا کند که حتی به سلول‌های مغزی وارد شده‌اند.
 
انجمن آب بطری‌شده چه می‌گوید؟
انجمن بین‌المللی آب بطری‌شده در بیانیه‌ای اعلام کرد: "در حال حاضر این تحقیق با چند مشکل روبروست، اول اینکه هنوز روش‌های استاندارد اندازه‌گیری جهانی برای این تحقیقات معرفی نشده، دوم اینکه توافق علمی در مورد تاثیرات بالقوه این ذرات نانو و میکروپلاستیک بر سلامتی وجود ندارد و سوم اینکه این تحقیقات توسط متخصصان ما بررسی و تایید نشده است، بنابراین، گزارش‌های اینچنینی رسانه‌ای چیزی بیشتر از ترساندن بی‌مورد مصرف‌کنندگان نیست".
 
کدام آب بهتر است؟ شیر آب، بطری پلاستیکی، بطری شیشه‌ای یا تصفیه شده با فیلتر؟
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


بر اساس تحقیقات محیط زیست سازمان ملل متحد، جهان در "زیر وزن آلودگی حاصل از پلاستیک در حال غرق شدن است زیرا سالانه بیش از ۴۳۰ میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود و میکروپلاستیک‌ها اکنون در اقیانوس‌ها، غذا و آب آشامیدنی جهان وجود دارند". اما "بیژان یان" یکی از نویسندگان این مطالعه، که یک شیمیدان محیط زیست اهل ایالت کلمبیا آمریکاست می‌گوید که مصرف آب لوله‌کشی بهترین گزینه در این میان است و افزود: " آزمایشات نشان می‌دهد که ممکن است نانوپلاستیک کمتری در آب لوله‌کشی نسبت به بطری وجود داشته باشد. فیلترها خودشان غیرطبیعی هستند و اغلب بخش‌های پلاستیکی دارند که می‌توانند ذرات ریز پلاستیکی را وارد آب کنند که بطور بسیار زیادی بهتر از بطری‌های پلاستیکی نیستند، مطالعات قبلی درباره میکروپلاستیک‌ها و برخی از موارد ورود آنها به چرخه طبیعت نشان داده بود که فیتلرها بهترین راه حل نیستند. از سوی دیگر مشخص نیست در چرخه تولید آب‌هایی که در ظروف شیشه‌ای هستند، چقدر پلاستیک و به صورتی به کار می‌رود، به همین علت آب‌های ظرف شیشه‌ای پس از آب لوله‌کشی، در مقام دوم آب پاک قرار می‌گیرد. به عبارت بهتر، به جای استفاده از آب در ظروف پلاستیکی، از گزینه‌های کاملا بهتری مانند آب لوله‌کشی یا بطری‌های شیشه‌ای استفاده کنید".

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, January 10, 2024 - 19:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به