توافقاتی مانند تی‌پی‌پی به کانادا اجازه می‌دهد که شرکای تجاری خود را گسترش دهد
ترجمه ایران استار -‌ روز یکشنبه رهبران کانادا و ژاپن از منافع یک معاهده تجاری در اقیانوس آرام سخن گفتند که ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تصمیم به خروجش از آن را مدلی برای تصمیمات آینده اینچنینی توصیف کرده بود. این معاهده تجاری اقیانوس آرام (موسوم به تی‌پی‌پی) بین 11 کشور در جریان است که در ابتدا و در زمان باراک اوباما، آمریکا جزو آن بود که البته اکنون آمریکا در دور اول مذاکرات این گروه در سال 2017 از آن خارج شده است.
جاستین  ترودو، نخست وزیر کانادا، گفت: "صادرات برخی از محصولات گوشت گاو کانادا به ژاپن تقریبا سه برابر افزایش یافته است"، این افزایش به طور رسمی در توافق جامع و پیشرو برای همکاری "سی‌پی‌تی‌پی‌پی" دسته‌بندی می‌شود و نه "تی‌پی‌پی". ترودو پس از مذاکرات با " شینزو آبه" نخست وزیر ژاپن و در یک کنفرانس خبری گفت: "این معاهده به شدت به شهروندان کانادایی، شهروندان ژاپنی و کسب و کارها مرتبط در سراسر منطقه کمک کرده است... این گروه مخالفت خروج آمریکا بود چون ادامه حرکت به سمت تجارتی آزادتر با توجه به قوانینی که همه موافق آنند، چیزی است که جهان به آن نیاز دارد".

نماینده ترامپ، که روی رابطه تجاری دو جانبه با ژاپن کار می‌کند، روز جمعه پس از دیدار با آبه گفت که توافق‌نامه میان دو کشور ممکن است در ماه آینده نهایی شود. این توافق‌نامه صرفا بین دو کشور آمریکا و ژاپن بوده و ربطی به تی‌پی‌پی ندارد. با این حال، هر دو ،تایید کردند که در برخی موارد این دو کشور با هم اختلاف نظر دارند، بویژه با افزایش تعرفه‌های آمریکا بر روی خودروهای ژاپنی، ژاپن هم بر روی محصولات کشاورزی آمریکا تعرفه وضع کرده است. آبه گفت که سی‌پی‌تی‌پی‌پی یک مدل مناسب پیش رو برای یک تجارت منصفانه و آزاد در قرن 21 است. آبه که از طریق یک مترجم صحبت می‌کرد در کنفرانس خبری گفت که کانادا و ژاپن برای گسترش تعداد کشورها هم پیمان در سی‌پی‌تی‌پی‌پی کار خواهند کرد.

Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
در طی کنفرانس مطبوعاتی این دو نفر، جاستین ترودو دوبار به اشتباه ژاپن را چین خطاب کرد و مشخصا قبل و بعد از جلسه با آبه اظهار کرده است که در طی جلسه با آبه دو کشور در مورد چین صحبت کرده‌اند. ترودو گفته است که توافقاتی مانند تی‌پی‌پی به کانادا اجازه می‌دهد که شرکای تجاری خود را گسترش دهد و محدود به آمریکا نباشد. این معاهده در زمان نخست وزیر محافظه‌کار قبلی، استفن هارپر آغاز شده بود که با روی کار آمدن ترودوی لیبرال به سرعت آن افزوده شده بود تا اینکه با جایگزینی اوباما با ترامپ و خروج آمریکا از این معاهده، به سرعت رو به افول گذاشت.
 
Date: Wednesday, May 1, 2019 - 20:00

به فیس‌بوک اخبار ایرانیان کانادا - ایران استار بپیوندید به اینستاگرام اخبار ایرانیان کانادا - ایران استار بپیوندید به توئیتر اخبار ایرانیان کانادا - ایران استار بپیوندید به تلگرام اخبار ایرانیان کانادا - ایران استار بپیوندید

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

Website DesignClassico Roma Luxtury

Share this with: ارسال این مطلب به