علل و چگونگی پوکی استخوان در افراد چیست و برای جلوگیری از ابتلا به آن چه می‌توان کرد

با سلام هنگامه جولایی هستم، متخصص تغذیه کل‌نگر و Bio energy medicine موسس کلینیک تخصصی‌ Optimum Balance.
امروز با شما عزیزان می‌خواهم در مورد Osteoporoses یا پوکی استخوان صحبت کنم. مساله بسیار مهمی که متاسفانه در آمریکای شمالی خیلی بیشتر از بقیه نقاط دنیا دیده می‌شود و سن افراد مبتلا به آن هر سال دارد پایین‌تر و پایین‌تر می‌آید.‌
پس اول می‌خواهیم بدانیم که پوکی استخوان اصلا چیست و چه عواملی باعث بوجود آمدن پوکی استخوان در بدن می‌شود. همانطور که از اسمش مشخص است پوکی استخوان یا Osteoporoses مشکلی است که در استخوان‌ها و دندان‌ها پیش می‌آید و در واقع در آن خلل و فرجی از هوا وجود دارد که باعث می‌شود استخوان خیلی شکننده و آسیب‌پذیر باشد. اولین و مهمترین عامل بوجود آمدن استخوان ضعیف کمبود مواد معدنی کلسیم، مگنزیم و برن در بدن می‌تواند باشد. کمبود این مواد می‌تواند از طریق تغذیه ناسالم و ناکافی باشد و یا اینکه بدن یک شخصی قدرت جذب آن مواد معدنی را نداشته باشد و با کمبود آن روبرو شود. حال تصور کنیم که این مواد معدنی به میزان کافی وارد بدن می‌شود و جذب می‌شود، مساله مهمتر از آن این است که ویتامین D بتواند آن را از بدن ما بردارد و به داخل استخوان‌ها و از داخل رگها و سیستم گوارش به داخل استخوان‌ بخواهد ببرد و بعد از اینکه استخوان تشکیل شد، life style ما و نحوه زندگی ما و تغذیه ما بعد از دوران بلوغ و تشکیل شدن استخوان‌ها کمک بخواهد بکند که این استخوان‌ها همواره بسیار محکم و solid باقی بمانند و یا اینکه متاسفانه بخواهند پوک شوند و کلسیم و مواد معدنی خودشان را آزاد کنند.
متاسفانه رژیم غذایی که از میزان بسیار زیاد پروتئین حیوانی بخصوص گوشت قرمز برخوردار باشد، و یا حتی مصرف بالای لبنیات، هر دوتای این دو ماده غذایی علاوه بر این که مانع از جذب کلسیم در بدن می‌شود، دارای مقدار زیادی فسفر هستند. فسفر در بدن انسان تبدیل به اسید فسفریک می‌شود و همینطور که از اسمش پیدا است این اسید PH بدن را کمی به سمت اسیدی می‌برد. علاوه بر آن مجددا رژیم غذایی که از مقدار بسیار زیادی مواد قندی و کربوهیدرتهای refined شده مثل موادی که از آرد ساخته می‌شوند، تشکیل شده باشد، باعث می‌شود که هورمونی به اسم انسولین در بدن آن فرد بخواهد ترشح بشود.‌ میزان زیاد هورمون انسولین مجددا می‌تواند PH بدن را از حالت کمی قلیایی، به سمت اسیدی‌ ببرد. و نکته بسیار بسیار مهم دیگر استرس است، کورتیزول یا همان هورمون استرس، یکی از هورمونهایی است که PH آن بسیار اسیدی است و می‌تواند مجددا PH کل بدن را از حالت قلیایی به سمت اسیدی ببرد. وقتی چنین اتفاقی در بدن می‌افتد، کلسیم به عنوان اولین ماده‌ای که می‌تواند PH بدن را از حالت اسیدی به قلیایی بیاورد، از داخل دندانها و استخوانها آزاد می‌شود و در داخل خون می‌آید. درست است که یک مقداری PH را به حال طبیعی خودش برمی‌گرداند، اما این کلسیم نمی‌تواند برگردد و به داخل استخوان و دندان بنشیند. پس اتفاقی که می‌افتد این است که یا در د‌اخل رگها ومویرگ‌ها رسوب می‌کند و باعث ‌گرفتگی رگ می‌شود و یا اینکه این کلسیم به روی استخوان‌های شما می‌نشیند، به جای اینکه داخل استخوان برود و شکل آن را خیلی نامتقارن می‌کند، در حالی که داخل استخوان پوک و شکننده است و یا اینکه در بین مفصل‌ها و joint‌های شما قرار می‌گیرد. اگر این اتفاق بیفتد باعث دردناک شدن حرکت این jointها می‌شود که در نهایت بیماری ثانویه‌ای را به اسم آرتروز می‌تواند برای یک فرد بوجود بیاورد. برخی از شما عزیزان می‌پرسید که آیا استفاده از supplementهای کلسیم می‌تواند در ‌بوجود نیامدن osteoporoses یا پوکی استخوان کمک بکند‌؟ جواب این عزیزان این است که در supplementهایی که فقط از کلسیم به تنهایی استفاده می‌شود و بخصوص کلسیم carbonate، استفاده آنها توصیه نمی‌شود. به خاطر اینکه این نوع کلسیم از مواد معدنی سنگی گرفته شده است و برای بدن ما بسیار سخت قابل جذب و جابجایی است و خیلی راحت در ‌داخل رگهای ما می‌تواند روسوب کند. علاوه بر آن با هم بودن کلسیم و مگنزیم به نسبت مناسب ‌و درست بسیار بسیار مهم است. پس اگر که می‌خواهید که از کلسیم‌ها و supplementها و مکمل‌های کلسیم استفاده کنید حتما از supplementها یا مکمل‌هایی استفاده کنید که از مواد گیاهی ساخته شده، مثل جلبکهایی که در اقیانوس‌ها وجود دارد. ولی از آن مهمتر این است که تمام این مواد معدنی از طریق یک رژیم غذایی بسیار متعادل وارد بدن ما بشود، رژیمی که در آن میزان کافی سبزیجات برگ سبز و خانواده کلم وجود داشته باشد. چون فقط کلسیم و مگنزیم را ندارند‌ و مینرال‌های دیگری را دارند که به طور کلی PH بدن را کمی قلیایی‌تر نگاه می‌دارد. علاوه بر آن مصرف لبنیات و گوشت قرمز را در حد امکان به حداقل برسانیم تا میزان فسفر را در بدن بتوانیم کم کنیم، تا محیط بدن را به حالت اسیدی برنگردانیم‌. علاوه بر آن از نور خورشید استفاده کنیم، سعی کنیم ساعاتی از روز را در هوای آزاد از اکسیژن و نور خورشید استفاده کنیم، تا ویتامین D در بدن ما به میزان کافی ساخته شود، تا کمک کند که استخوان‌های ما سلامت و سفت باقی بمانند.
امیدوارم که این مختصر کمی کمک کرده باشد به همه ما که بتوانیم از استخوان‌ها و دندانهای خودمان به خوبی مراقبت کنیم و تا پایان سن سالمندی از استخوان‌های سالمی برخوردار باشیم‌.
برای اطلاع بیشتر‌ با ما با وب سایت optimumbalanceinc.com در تماس باشید.
تابرنامه آینده، خدانگهدار.
علل و چگونگی پوکی استخوان در افراد چیست و برای جلوگیری از ابتلا به آن چه می‌توان کرد

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمه Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به