ایران استار: مقام های جمهوری اسلامی در تازه ترین اظهار نظر خود درباره هواپیما اوکراینی گفته‌اند که به بازماندگان جانباختگان ایرانی این حادثه بر اساس قوانین داخل ایران و به جانباختگان خارجی بر اساس قوانین عرف بین‌الملل دیه پرداخت می‌کنند. بر اساس مصوبه وزارت راه و شهرسازی ایران مقرر شده که ایران پس از اعلان نتایج بررسی سانحه به چهار کشور دخیل در موضوع ساقط شدن هواپیمای اوکراینی، و پس از مدتی زمان دادن به این چهار کشورها و دریافت نتیجه گزارش آنها، کل نتایج را برای عموم نیز اعلام کند که به گفته رئیس سازمان هواپیمایی کشور امروز این نتیجه اعلام شد. براساس این گزارش ۴ کشور از جمله ایران، اوکراین، کانادا و فرانسه در رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراین دخیل هست.
هواپیمای بوئینگ پرواز شماره ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین در ۱۸ دی ۱۳۹۸ (۸ ژانویه ۲۰۲۰) ساعت ۶:۱۹ صبح اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در نزدیکی شاهدشهر استان تهران هدف دو موشک سپاه پاسداران قرار گرفت و سقوط کرد که بر اثر آن همه ۱۷۶ سرنشین این پرواز جان باختند.

جمهوری اسلامی: خسارت جان باختگان خارجی هواپیما اوکراینی را بین‌المللی و ایرانی‌ها را داخلی حساب می‌کنیم، اشیاء گم شده را نیز حساب می‌کنیم

Han Dong Toronto Canada MP
IELTS Course Canada کلاس آیلتس مهاجرت کانادا
به هرحال تورج دهقانی زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی ایران درباره گزارش داده شده مدعی شده است: "این پاسخ‌ها فنی و سازنده بوده و تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری تعامل و تفاهم کاملی با این کشور‌ها در این زمینه داشته‌اند".
از طرف دیگر معاون اول رئیس جمهوری ایران در مصوبه هیئت دولت درباره پرداخت غرامت به بازماندگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی را به وزرای راه، خارجه، دفاع و دادگستری و معاونان حقوقی و برنامه و بودجه رئیس جمهور ابلاغ کرد بر اساس مصوبه دولت ایران همچنین وزارت راه و شهرسازی مسئول مذاکره با بازماندگان جان باختگان این سانحه و مصالحه با آن‌ها شناخته شده است به طوری که وزارت راه مأمور بررسی کلیه دعاوی و اختلافات حقوقی این سانحه است، و همچنین آمده است که پرداخت غرامت و خسارت به بازماندگان این سانحه از سوی جمهوری اسلامی ایران، داوطلبانه می‌باشد.
همچنین بر اساس مصوبه برای هر یک از جان باختگان ۱۵۰ هزار دلار یا معادل یورویی در نظر گرفته شده که به بازماندگان آنان پرداخت می‌شود و خسارات مربوطه به خانواده‌های جان باختگان ایرانی بر اساس قوانین داخلی و به بازماندگان جان باختگان اتباع خارجی، مطابق قوانین و عرف بین‌الملل پرداخت می‌شود.
Condo Toronto Sale Investment Yonge Buy Real Estate Realtor Builder
رادیو اینترنتی صدای ولیعصر - تورنتو
این مصوبه دولت جمهوری اسلامی ایران به طور قطع می‌تواند حواشی زیادی به همراه داشته باشد. چه آنکه پیشتر تورج دهقانی زنگنه نیز گفته بود که جمهوری اسلامی ایران همه جانباختگانی را که با پاسپورت ایرانی سوار هواپیما اوکراینی بودند، ایرانی می‌شناسد و از همین جهت مدعی شده بود دولت کانادا حق خالت در این پرونده را ندارد. در عین حال دولت کانادا می‌گوید ۱۳۸ جانباخته این حادثه با کانادا مرتبط بودند و از همین جهت سیستم قضایی و پلیسی این کشور به موضوع ورود کرده‌اند و پرونده نیز در سیستم قضایی انتاریو علیه مسئولان جمهوری اسلامی باز شده است.
در عین بر اساس این مصوبه خسارت اشیا و اموال همراه مسافران بر اساس ارزش آن‌ها که هنگام سوار شدن به گمرک اظهار شده، مازاد بر رقم مذکور به بازماندگان پرداخت می‌شود. نحوه پرداخت را کارگروهی از وزارتخانه‌های راه و اقتصاد و خارجه همراه با معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاری سازمان قضائی نیرو‌های مسلح تعیین می‌کند، اما پرداخت نهایی بر عهده وزارت راه است.
Date: Saturday, February 27, 2021 - 19:30

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمه
Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به