این اعلان باعث افت قیمت برنج در داخل هند و افزایش آن در خارج از هند شده است
ممنوعیت صادرات برنج در هند، اینجا کانادایی‌ها را تحت تاثیر قرار داده بطوریکه بسیاری از کانادایی‌ها برای خرید برنج به فروشگاه‌ها هجوم برده‌اند.
این در حالی‌ست که برخی از آنها از روی وحشت، نوع اشتباهی برنجی را که ممنوع نشده و نمی‌شود را خریداری می‌کنند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
 
هجوم کانادایی‌ها، اینبار برای خرید اشتباهی برنج باسماتی هندی بازار را به تنگنا کشاند
"سونالی شاه" مالک شرکت "شاه تریدینگ"، مستقر در تورنتو می‌گوید: "مردم به فروشگاه‌های زنجیره‌ای کاستکو می‌روند و مقدار زیادی برنج باسماتی می‌خرند، اما گویا هنوز نمی‌دانند که هند اصلا صادرات برنج باسماتی را منع نکرده است". توصیه او به مصرف‌کنندگان این است که با وحشت و بصورت دیوانه‌وارانه برنج باسماتی نخرند، زیرا ممکن است همین خرید اشتباه آنها منجر به افزایش بیشتر قیمت این نوع برنج نیز بشود. سونالی گفت در حالی که شرکت او فقط برنج باسماتی از هند وارد می‌کند و برای سایر گونه‌های دانه بلند برنج به ایالات متحده وابسته است، او انتظار دارد که قیمت برنج در کانادا به‌طور کلی افزایش یابد. او گفت: "این بالا رفتن قیمت‌ها و کمبود برنج برای مدتی ادامه خواهد داشت... و البته سال آینده در هند انتخابات است که می‌تواند همه چیز را تغییر دهد".
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
اما "سل واهیسان" مالک شرکت "سی‌کن آگرو" می‌گوید: "مشتریان من خواربار فروشی‌های کوچکی هستند که از زمان اعلان این ممنوعیت بی‌وقفه با من تماس می‌گیرند و می‌پرسند چه زمانی برایشان می‌توانم باز برنج بفرستم. من الان تقریبا دیگر هیچ نوع برنجی ندارم، حتی باسماتی، ایدلی، پونی و سیباگا سامبا هم برایم باقی نمانده است. در حالیکه انبار خالی می‌شود هنوز معلوم نیست چه زمانی برایم برنج خواهد رسید و این به معنای گران شدن برنج است".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
"ماتیاس مارگولیس" دانشیار دانشکده سیاست عمومی و امور جهانی در دانشکده سیستم‌های زمین و غذا در دانشگاه "بریتیش کلمبیا" نیز می‌گوید که این ممنوعیت صادرات برنج هند بر قیمت برنج در کانادا تاثیر خواهد گذاشت. او گفت: "کانادایی‌های کم‌درآمد این تاثیر را احساس خواهند کرد، به‌ویژه آنهایی که از آسیا می‌آیند و برنج بخش مهمی از رژیم غذایی روزانه آنها را تشکیل می‌دهد. مضافا اینکه جمعیت آسیایی‌تبار کانادایی‌ها از جمله هندی‌ها، پنجابی‌ها، چینی‌ها و حتی فیلیپینی‌ها و غرب آسیایی‌ها همگی برنج‌خور هستند".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
ممنوعیت صادرات برنج سفید غیر باسماتی هند ممکن است بر خرده‌فروشان و مصرف‌کنندگان فشار وارد کند، در عین حال عمده فروشان می‌گویند انبار کردن همین نوع برنج‌ها بطور نامناسب منجر به خرابی برنج و نیز بهم خوردن چرخه اقتصادی آن نیز می‌شود. این هجوم کانادایی‌ها فعلا در حال به قحطی کشاندن برنج در کانادا می‌شود.
 
صادرات کدام نوع برنج هندی ممنوع شده و چرا؟
سه روز پس از خروج روسیه از قرارداد غلات دریای سیاه در ماه گذشته، دولت هند اعلام کرد که تمام صادرات "برنج سفید غیر باسماتی" را ممنوع خواهد کرد. در بیانیه‌ای، وزارت امور مصرف‌کنندگان، غذا و توزیع عمومی این کشور اعلان کرده، آمده: "نیاز به اطمینان از اینکه میزان کافی برنج سفید غیر باسماتی در بازار هند در دسترس خواهد بود و در عین حال دولت می‌خواهد روند افزایش قیمت برنج در بازار را تبدیل به کاهش قیمت‌ها کند، صادرات این نوع برنج ممنوع می‌شود".
این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که هندی‌ها با قیمت‌های بالای مواد غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند. در شهریورماه سال گذشته، دولت برای کاهش قیمت برنج در بازار داخلی، ۲۰% عوارض صادراتی وضع کرد. با وجود این، قیمت خرده‌فروشی برنج در هند افزایش یافته است. طبق اعلام دولت، قیمت خرده‌فروشی در سال گذشته ۱۱.۵% و نسبت به ماه گذشته ۳% درصد افزایش یافته است. این اعلان باعث افت قیمت برنج در داخل هند و افزایش آن در خارج از هند شد.
 
بازار برنج در جهان چگونه است؟
هند بیش از ۴۰% از صادرات برنج جهان را به خود اختصاص داده است. دو سوم کالری جهان از چهار غذای اصلی تامین می‌شود: گندم، برنج، ذرت و سویا. حداقل ۷۲% از این محصولات فقط در پنج کشور: چین، ایالات متحده، هند، برزیل و آرژانتین کشت می‌شوند.
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Best Persian Iranian Directory

در این میان روسیه، کانادا و اوکراین از عمده‌ترین تولید کنندگان گندم هستند که اکنون روسیه بازار گندم اوکراین را بسته و خود می‌خواهد گندمش را به رایگان به برخی از کشورهای آفریقایی بدهد. امسال تولید گندم در روسیه رکورد شکسته است. از سوی دیگر کانادا امسال وضعیت خوبی در تولید گندم ندارد. "فائو" در یک گزارش آورده که قیمت‌های مواد خوراکی به ویژه نان در سبدهای جهانی به زودی رکورد خواهد شکست بطوریکه قیمت‌ها تا سال ۲۰۳۰ پنج برابر و تا سال ۲۰۵۰ حدود ۲۵ برابر بیشتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Friday, August 4, 2023 - 19:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به