یک سیارک کوچک کشف شده در سال جاری به نام ۲۰۲۳ اف‌دبلیو ۱۳ باعث شده که اکنون ما در کره زمین دارای دو ماه باشیم
دانشمندان می‌گویند، بله زمین یک ماه جدید دارد؛ یا به عبارت دقیق‌تر، علاوه بر کره ماه که همه ما آن را می‌شناسیم، یک "شبه ماه" هم دارد.
یک سیارک کوچک کشف شده در سال جاری به نام ۲۰۲۳ اف‌دبلیو ۱۳ باعث شده که اکنون ما در کره زمین دارای دو ماه باشیم.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
 
علمی؛ ستاره‌شناسان تازه فهمیدند که زمین از حدود ۲,۱۰۰ سال پیش ماه دومی دارد
این ماه جدید پیدا شده که همگام با زمین دور خورشید می‌چرخد، در مداری غیرعادی که آن را تا نیمه راه مریخ و زهره، سیاره‌های همسایه کره زمین می‌برد می‌چرخد، در حالی که مدارش به دور کره زمین طولانی و با سرعت کم است. این ماه کوچک جدید زمین تنها حدود ۲۰ متر قطر دارد و هرگز به فاصله ۱۴ میلیون کیلومتری زمین نمی‌رسد، بنابراین آنقدر کوچک است که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود. توسط تلسکوپ پیمایشی "پن استارز" در جزیره مائوئی هاوایی بود که آن را کشف کرد و این کشف توسط مرکز "تلسکوپ سیاره‌ای کوچک" در ۱ آوریل تایید شد.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
ماه اصلی زمین در مقایسه با این ماه جدید، دارای ۳,۵۰۰ کیلومتر قطر است که در فاصله متوسطی حدود ۳۸۰,۰۰۰ کیلومتری، به دور زمین می‌چرخد. بدین ترتیب، اف‌دبلیو در نزدیکترین فاصله مدارش به دور زمین، ۳۶ برابر دورتر از ماه است. دانشمندان مسیر چرخش اف‌دبلیو را محاسبه کردند که بصورت دایره‌ای نیست بلکه به شکل بیضی کشیده کج شده است. این محاسبه نشان می‌دهد که اف‌دبلیو حداقل ۲,۱۰۰ سال است که دور زمین می‌چرخد و تا ۱,۷۰۰ سال دیگر نیز به دور زمین خواهد چرخید و سپس از مدارش خارج می‌شود تا دوباره در اعماق فضا سرگردان شود.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
"آدرین کافینت" ستاره‌شناس فرانسوی، پس از انجام محاسبات گردشی این ماه جدید به مجله "اسکای اند تلسکوپ" گفت: "به نظر می‌رسد که اف‌دبلیو قدیمی‌ترین و بلند مدت‌ترین شبه ماه زمین باشد که ما تا به امروز شناخته باشیم". از سوی دیگر "آلن هریس" از مؤسسه علوم فضایی نیز گفت که می‌توان تخمین زد که حدود ۲ میلیون سیارک به اندازه اف‌دبلیو و یا حتی بزرگ‌تر، نزدیک به زمین در حال چرخش باشند اما هیچکدام از آنها برای اینهمه مدت طولانی دور زمین نمی‌چرخند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
در واقع، در سال ۲۰۱۶، ستاره‌شناسان یک شبه ماه دیگری به نام ۲۰۱۶ اچ‌اُ ۳ را کشف کردند که در نهایت نام "کامو-اوآلوا" را به آن دادند که یک کلمه‌ای در زبان هاوایی‌ست به معنای "قطعه‌ای در حال نوسان". حداقل صد سال است که کامو-اوآلوا به دور زمین می‌چرخد و انتظار می‌رود چند صد سال دیگر نیز در اطراف زمین بماند و سپس در فضا گم شود.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


دانشمندان بر این باورند که کامو-اوآلوا ممکن است قطعه‌ای از ماه باشد که در اثر برخورد یک سیارک از آن جدا شده و اسیر گرانش زمین گشته است و از این نظر با اف‌دبلیو متفاوت است. هنوز فرضیه‌ای از سر منشاء اف‌دبلیو مطرح نشده است. چین قصد دارد در سال ۲۰۲۵ کاوشگری را برای بازدید کامو-اوآلوا بفرستد و می‌خواهد حتی از آن نمونه هم جمع‌آوری کند. قطر کامو-اوآلوا فقط ۵۰ متر است.

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Sunday, June 4, 2023 - 21:30

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به