این اسناد جزئیات جدیدی در مورد آنچه میان مسئولین پیش از لغو بازی به دلایل عمومی و سیاسی گذشته را افشا می‌کند
اسناد جدید نشان می‌دهند حتی در حالی که "جاستین ترودو" نخست‌وزیر کانادا علنا از برگزاری مسابقه دوستانه فوتبال بین دو تیم ملی کانادا و انتقاد می‌کرد، در پشت پرده، بحث در مورد معافیت‌های ویژه مسافرتی برای ورود بازیکنان و مقامات ایرانی به کانادا در جریان بود.
این اسناد جزئیات جدیدی در مورد آنچه میان مسئولین پیش از لغو بازی به دلایل عمومی و سیاسی گذشته را افشا می‌کند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
 
افشای روز به روز اسناد دولت و فدراسیون فوتبال کانادا در چگونگی لغو بازی با تیم ملی فوتبال ایران؛ ترودو از اول در جریان بود
طبق اسناد دریافتی از طریق قانون دسترسی به اطلاعات، هفته‌ها مکاتبات بین چندین بخش دولتی فدرال و فدراسیون فوتبال کانادا در ماه می گذشته بر سر این مسابقه فوتبال ‌رد و بدل شده است. این مسابقه فوتبال با فشار اولیه نماینده خانواده‌های داغدار پرواز اوکراینی و نوشتن نامه‌هایی به وزیر ورزش و فدراسیون فوتبال کانادا و سپس با ورود چندین سازمان دیگر از جمله یک لابی طرفدار اسرائیل این بازی لغو شد. این لابی، پس از لغو مسابقه اعلان کرد که پیروز شده است.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
"حامد اسماعیلیون" استدلال می‌کرد که مسابقه برنامه‌ریزی شده بین دو کشور "توهین" به خانواده‌هایی است که به دنبال عدالت برای مرگ ۵۵ شهروند کانادایی و ۳۰ ساکن دائمی هستند که در اثر سقوط هواپیما کشته شدند، و اصولا فوتبال وی را یاد "ری‌را" دخترش که فوتبال را بسیار دوست داشت و بازی می‌کرد اما در سقوط هواپیما جان باخت، می‌اندازد.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
ترودو در ۱۷ مه شخصا در مورد این موضوع صحبت کرد و به طور علنی گفت: "دعوت از تیم فوتبال ایران در اینجا به کانادا ایده خوبی نبود. این چیزی است که برگزارکنندگان این مسابقه باید توضیح دهند". اسناد افشا شده شامل ایمیل‌ها و تماس‌های بسیاری در این زمینه است. ایمیل‌ها نشان می‌دهند که فدراسیون فوتبال کانادا در ابتدا در ایمیلی در ۱۲ می به دولت اعلام کرد که می‌خواهد میزبان ایران باشد، زیرا این تیم سبک بازی مشابه تیم مراکش، یکی از حریفان کانادا در جام جهانی فوتبال، دارد.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
 
۱۱ می: اولین حرکت وزارت خارجه کانادا
اما قبل از آن، در ۱۱ مه، وزارت خارجه کانادا به فدراسیون "ورزش‌های کانادا" که شاخه‌ای از "سازمان میراث فرهنگی" کاناداست ایمیلی زده و گفت که از طریق رسانه‌ها از مسابقه برنامه‌ریزی شده دوستانه فوتبال میان کانادا و ایران مطلع شده و در مورد مسائل مربوط به این مسابقه هشدار داد. در این ایمیل به پرداخت پول توسط فدراسیون فوتبال کانادا به فدراسیون فوتبال ایران و نیز تامین کلیه مخارج تیم ملی فوتبال ایران نیز پرداخته و گفته که "احتمال ضعیفی دارد که این پول به برخی از بازیکنان برسد". در این ایمیل که توسط "لورن داندی" مشاور بخش وزارت خارجه کانادا امضا شده آمده که دولت فدرال ممکن است مجبور شود "برگه‌های رسمی خاصی را برای تسهیل ورود به موقع تیم ملی فوتبال ایران به کانادا صادر کند". این برگه‌ها توسط مقامات ارشد دولت فدرال برای تسریع در ورود اتباع خارجی به کانادا و فقط در شرایط فوق‌العاده صادر می‌شوند.
 
۱۲ می: پاسخ فدراسیون فوتبال کانادا، ترودو در جریان است
در پاسخ به نامه وزارت خارجه، فدراسیون فوتبال کانادا در آن روز در ایمیلی نوشت که می‌دانست این بازی دوستانه می‌تواند سوالاتی را ایجاد کند و دو روز قبل از اعلام آن مستقیما با دفتر ترودو تماس گرفته است. "ارل کاکرین" دبیر کل فدراسیون فوتبال در ایمیل خود به وزارت ورزش در روز ۱۲ مه نوشته: "ما ساده لوح نیستیم که مسائل و سوالات سیاسی و اجتماعی موجود را ندانیم. هفته گذشته برای گفتگو با وزارت خارجه گپی داشتیم. ما دو روز پیش نیز این موضوع را با نخست وزیر مطرح کرده بودیم. همه اینها تشخیص دادند که ممکن است مخالفتی وجود داشته باشد، اما همه آنها موافق رو به جلو رفتن بودند (با انجام مسابقه موافق بودند)". در همین روز فدراسیون فوتبال به وزارت ورزش نیز ایمیلی زد تا به آنها نیز اطلاع دهد که بیانیه رسانه‌ای آماده‌ای را در مورد این بازی به ترودو نخست وزیر کانادا داده و از یک اداره دولتی نیز خواسته تا همین کار را برای فدراسیون فوتبال انجام دهد.
اما برخلاف این اسناد، دفتر ترودو هفته گذشته گفت که تصمیمات سازمان‌های ورزشی مستقل (مانند فدراسیون فوتبال) را تایید نمی‌کند و "تصمیم در مورد این بازی به تنهایی بر عهده فدراسیون فوتبال کانادا بوده است". کاکرین گفت که روند عادی فدراسیون این است که در چنین شرایطی از دولت راهنمایی بخواهد و این به معنای پیگیری برای تایید یک مسابقه توسط دولت نیست. وی افزود: "علیرغم دلایل رقابتی ورزشی برای برنامه‌ریزی این مسابقه، برنامه‌ریزی مسابقه برای ما اشتباه بود… و ما این اشتباه را تصدیق می‌کنیم و درس مهمی را آموخته‌ایم".
وزارت خارجه کانادا در ایمیل ۱۱ مه خود هشدار داده که "عدم رسیدگی به ویزا که منجر می‌شود ایران نتواند برای بازی برسد، به دولت ایران اجازه می‌دهد تا کانادا را به سیاسی کردن جام جهانی متهم کند". داندی چنین نوشته: "اگر ویزا صادر نشود، ایران می‌تواند شکایت رسمی از فدراسیون فوتبال داشته باشد و همچنین می‌تواند استدلال کند که کانادا نباید میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ باشد. فدراسیون فوتبال کانادا ممکن است با نوعی تحریم از سوی فیفا روبرو شود… و کانادا نیز فرصت انجام یک بازی دوستانه مهم را از دست خواهد داد".
 
۱۳ می: وزارت ورزش: وقت ویزا گرفتن گذشته اما شاید بشود برگه خاص صادر کرد
"آن دیون" تحلیلگر ارشد برنامه‌ها در وزارت ورزش کانادا در ۱۳ می ایمیلی به وزارت خارجه، اداره مهاجرت و پناهندگی و شهروندی کانادا ارسال کرد و هشدار داد که پنجره دریافت ویزا برای تیم ایرانی میهمان بسته شده است و کانادا دیگر قادر به دادن ویزا به تیم ملی فوتبال ایران نیست. فدراسیون فوتبال کانادا در این زمان تایید کرده که پس از لغو بازی با هیچ جریمه‌ای از سوی فیفا روبرو خواهد شد. ایمیل‌های افشا شده نشان می‌دهد که همزمان با اظهار نگرانی‌های ترودو در ۱۷ می، دپارتمان‌های فدرال در حال بررسی راه‌هایی برای صدور ویزا ویژه برای تیم ملی ایران بودند.
 
۱۷ می: اولین اظهار نظر ترودو که می‌گوید این فوتبال ایده خوبی نیست در حالیکه پیشتر امکان صدور برگه خاص نیز منتفی شده بود
دیون روز چهارشنبه به فدراسیون گفت که صدور روادید برای شخصی که از ایران به کانادا سفر می‌کند، تاخیر بسیاری دارد که عادی‌ست و به راحتی پس از ارسال درخواست ویزا ۱۰۰ روز مهلت لازم است در حالیکه هنوز اداره مهاجرت کانادا هیچ درخواستی از تیم ایرانی دریافت نکرده و صدور برگه‌های خاص و تسریع درخواست‌ها برای صدور ویزا می‌تواند مشکلات بالقوه‌ای ایجاد کند. چهار روز بعد (یعنی در ۱۷ می) ترودو در اولین اظهار نظر عمومی خود حکمت میزبانی از تیم ملی فوتبال ایران را زیر سوال برد.
 
۱۹ می: اداره مهاجرت نیز گفت که امکان صدور برگه‌های خاص وجود ندارد
و دو روز پس از آن یعنی در ۱۹ مه، اداره مهاجرت در ایمیلی به وزارت ورزش گفت که "در موقعیتی نیست" که بتواند برگه‌های خاص را صادر کند و تیم ایران باید از مسیر دیگری وارد کانادا شود.
 
۲۰ می: وزارت خارجه بررسی صدور برگه‌های خاص را آغاز کرد
در ۲۰ مه، دیون به یکی از همکارانش در بخش خود ایمیل زد و گفت که وزارت خارجه کانادا به معاون وزیر این وزارتخانه گفته که مجاز به صدور برگه‌های خاص است.
 
۲۴ می: در حالیکه ترودو گفت این بازی ایده خوبی نیست اداره مهاجرت ۵۸ درخواست ویزا دریافت کرد
در حالیکه چهار روز بعد، یعنی در ۲۴ می، ترودو به خبرنگاران گفت که "این بازی ایده خوبی نبوده است". "کریستا شاپ" از اداره مهاجرت کانادا در ایمیلی به دیون گفت که بخش او "۵۸ درخواست ویزا" از ایرانیان دریافت کرده که "بیشتر از ۴۵ درخواست ویزایی‌ست که قبلا فدراسیون فوتبال کانادا در هفته پیش از آن اعلان کرده بود".
 
۲۶ می: کانادا بازی را لغو کرد، به مدیر تیم ملی فوتبال ایران در ترکیه نه ویزا داده شد و نه برگه خاص
در ۲۶ می، فدراسیون فوتبال کانادا با اذعان به اینکه ایده بازی دوستانه با ایران "به طور قابل توجهی تفرقه‌افکن" خواهد بود، اعلام کرد که این مسابقه را لغو می‌کند. به گزارش رسانه‌های ایرانی، درست در همان روز، مدیر تیم ملی فوتبال ایران در ترکیه برای دریافت ویزا به سفارتخانه کانادا مراجعه کرده بود. اداره مهاجرت کانادا اکنون می‌گوید که روند ویزا را تسریع نکرده و بازی فوتبال قبل از اینکه به مرحله بررسی درخواست‌های ویزا برسد، لغو شده بود.
وزارت خارجه کانادا در بیانیه‌ای رسانه‌ای، امروز سه‌شنبه گفت که "یک فرآیند اداری برای دسترسی به درخواست‌های ویزا" را برای تهیه برگه‌های خاص دنبال کرده و این فرآیند قبل از تکمیل شدن، بعلت لغو خود مسابقه متوقف شده است. این وزارتخانه گفت که این برگه‌های خاص هرگز صادر نشدند.
 
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Best Persian Iranian Directory

دیگر موارد بسیار مهم مرتبط

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Tuesday, November 8, 2022 - 19:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به