هر کانادایی که بتواند هر آنچه می‌تواند را انجام دهد، حمایت و اتحاد خود را نشان داده است
روز ملی بومیان کانادا یا به عبارت دیگر "روز ملی حقیقت و آشتی" بنا به توصیه کمیته تحقیق دولتی درباره بومیان، از سال ۲۰۱۵ و به همت جاستین ترودو نخست وزیر لیبرال کانادا معرفی شده است. حامیان بومیان می‌گویند همه کانادایی‌ها (چه بومی و چه غیربومی) می‌توانند این روز را با گوش دادن به داستان‌های بازماندگان مدارس شبانه‌روزی، پوشیدن پیراهن‌های نارنجی در همبستگی با بومیان، کمک‌های کاری و مالی به بومیان و نیز اقدام در جهت کمک به حقوق بومیان گرامی دارند.
امسال برای اولین بار است که ۳۰ سپتامبر به عنوان تعطیلات قانونی فدرال در سراسر کانادا اعلان شده و کلیه کارمندان و کارکنان فدرال و نهادهای وابسته، مشابه با روز بزرگداشت کهنه‌سربازان، تعطیل هستند. این تعطیلات در قلمرو شمال غربی، مانیتوبا، نوااسکوشیا، پرنس‌ادوارد آیرلند تایید شده اما دیگر استان‌ها و قلمروهای کانادا آنرا هنوز به رسمیت نمی‌شناسند، البته بیزینس‌ها می‌توانند بنا به صلاحدید خودشان این روز را تعطیل کنند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
 
تعطیلی فردا ۳۰ سپتامبر، روز ملی بومیان کانادا چیست و چه می‌توان کرد
"سیندی بلک استوک"، مدیر انجمن مراقبت از کودکان و خانواده بومیان گفت که در فردا بعنوان اولین روز بومیان، انتظار بزرگداشت و لحن غم‌انگیزی از مردم در تجلیل از هزاران کودک بومی که در مدارس شبانه‌روزی دولتی - کلیسایی جان خود را از دست داده‌اند، را دارد. او امروز در مصاحبه‌اش افزود: "شایسته است بزرگداشتی مانند روز یادبود کهنه‌سربازان داشته باشیم. به خاطر داشته باشید که احتمال مرگ کودکان بومیان در مدارس شبانه‌روزی بیشتر از احتمال مرگ سربازان در طول جنگ جهانی دوم بود". قرار است برنامه‌های خاصی در سراسر کشور اجرا شود که پوشش کامل تلویزیونی، رادیویی و اینترنتی خواهد داشت و البته برنامه‌های محلی با پوشش‌های رسانه‌ای محلی نیز برگزار خواهد شد.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
وی همچنین از مردم خواست تا با نمایندگان مجلس حوزه خود تماس بگیرند و آنها را ترغیب کنند که به مسائلی مانند کشته و مفقود شدن زنان و دختران بومی توجه کنند. وی افزود: "کمیته دولت کانادا ۹۴ مشکل عمده بومیان را ذکر کرده که انتظار دارد حل شوند. این دقیقا همان چیزی است که بازماندگان می‌خواهند، نه بیشتر. آنها می‌خواهند کلیساها و دولت کانادا در مقابل ظلمی که در حق بومیان کرده‌اند پاسخگو باشند". او می‌گوید یکی از این موارد که اکنون در دادگاه مطرح شده وعده‌های سال‌های سال دولت کانادا به فرزندان بومیان برای دسترسی واقعی به خدمات وعده داده شده حداقلی‌ست، مانند حق دسترسی به آب پاک.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
از دیگر موارد اشاره شده در این روز، صرف وقت برای یادگیری بیشتر در مورد بومیان و تاریخ آنها و شنیدن صحبت‌های بازماندگان آنهاست. اطلاعات زیادی در اینباره در مقالات، کتاب‌ها و گزارش‌های آنلاین موجود است. امروز استفن لچه، وزیر آموزش و پرورش انتاریو اعلان کرد که درس آشنایی با بومیان در کلاس‌های اول تا سوم دبستان‌های این استان اجباری می‌شود.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
بلک استوک پیشنهاد می‌کند که کانادایی‌ها بومیان بیشتری را در محیط‌های کاری خود استخدام کنند و به پیشرفت آنها در کار کمک نمایند. وی افزود خرید مستقیم از بومیان، مانند خریدن پیراهن‌های نمادین نارنجی رنگ آنها یکی از راه‌های کمک به آنهاست و بر اهمیت خرید از محصولات و مواد تولید شده بومیان نیز تاکید کرد. برخی از بومیان نیز اشاره کرده‌اند که کمک‌های مالی به برنامه‌های کمکی به بومیان می‌تواند بسیار ثمربخش باشد. بلک استوک گفت: "فکر نمی‌کنم همه این کارها را کسی بتواند در یک روز انجام دهد اما فکر می‌کنم هر کانادایی که بتواند هر آنچه می‌تواند را انجام دهد، حمایت و اتحاد خود را نشان داده است".
 
چرا فردا استثنایی‌ست؟
داستان‌های مربوط به گورهای دسته‌جمعی بدون نشان کودکان، ده‌ها سال است که مطرح بوده و حتی در گزارش سال ۲۰۱۵ کمیسیون (کمیته) حقیقت و آشتی کانادا نیز گنجانده شده بود اما فقط همین اخیرا بوده که با کشف ۲۱۵ گور دسته‌جمعی فقط در یک نقطه در مدرسه شبانه‌روزی سابق کملوپس، توجه‌ها را جلب کرد بطوریکه دولت فدرال ترودو سرانجام تصمیم گرفت ۳۰ سپتامبر را از امسال ۲۰۲۱ تعطیل سراسری دولتی اعلان کند. پس از آن حداقل در سه منطقه دیگر نیز گورهای دسته‌جمعی بی‌نشان کودکان بومیان کشف شد تا طی فقط چند ماه بالغ بر ۱,۳۰۸ جسد کشف گردد. تحقیقات در حداقل ۱۱ مکان دیگر ادامه دارد.
سیستم مدارس مسکونی بومیان بین سال‌های ۱۸۳۱ تا ۱۹۹۶ در کانادا توسط قانون و زیر نظر دولت کانادا با اجرای کلیسا، دایر بوده است. هدف مدارس حذف زبان‌ها و فرهنگ‌های بومیان بود تا باورهای انگلیسی و مسیحی جایگزین آنها شود. طبق گزارش کمیته آشتی ملی تقریباً ۱۵۰,۰۰۰ کودک بومی در طی این مدت از خانواده‌های خود جدا شده و مجبور به تحصیل در مدارس شبانه‌روزی شدند، که بنا به اعتراف دولت کانادا حداقل ۴,۱۰۰ نفر آنها جانشان را از دست داده‌اند. آمار خود بومیان و گروه‌های مستقل تعداد دانش‌آموزان جان‌داده را حدود ۱۵,۰۰۰ نفر تخمین زده‌اند.
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Best Persian Iranian Directory

شش سال پیش یک کمیته از دولت کانادا و بومیان برای رسیدگی به کلیه مسائل بومیان تشکیل شد که نهایتا گزارشی از ۹۴ بند اجرایی داد که دولت کانادا باید برای اقدام به آنها بکوشد، که شامل بهبود یا بازنگری در سیستم مراقبت‌های بهداشتی، حقوق اولیه از جمله آب و تامین امنیت، آموزش و پرورش و سرپرستی بود. در حالی که دولت می‌گوید در حال اجرای اقدامات در این زمینه است بسیاری از حامیان بومیان می‌گویند که تعداد کافی از آنها اجرا نشده و زمان آن رسیده که سرعت انجام کارها را افزایش دهیم.

اطلاعات کلی بیشتر درباره وضعیت بومیان و کانادا

اخبار بومیان بیشتری بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, September 29, 2021 - 19:30

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به