peiman-home-reduce-energy

این بخش دقیقا می‌تواند بر روی رفاه و آسایش انسان بسیار تاثیر‌گذار باشد چرا که در واقع عمل هوا‌رسانی چه برای فصول سرد و چه برای فصول گرم برای مکان‌های مختلف امری بسیار مهم و ضروری می‌باشد

یکی از مهمترین بخش‌های هر ساختمان را می‌توان بخش تهویه مطبوع آن دانست. این بخش دقیقا می‌تواند بر روی رفاه و آسایش انسان بسیار تاثیر‌گذار باشد چرا که در واقع عمل هوا‌رسانی چه برای فصول سرد و چه برای فصول گرم برای مکان‌های مختلف امری بسیار مهم و ضروری می‌باشد و شاید برای همین است که امروزه به مبحث تهویه مطبوع ساختمان نسبت به گذشته، بسیار زیادتر به صورت علمی و عملی پرداخته می‌شود. در واقع در معنای لغوی تهویه مطبوع یعنی هوا‌رسانی دلپذیر و این فرآیند شاخه‌ای از رشته مهندسی مکانیک محسوب می‌شود.‌ در واقع در بسیاری از کارخانجات نگه‌داری مواد غذایی مبحث تهویه مطبوع ساختمان جز مهم و لاینفک آن واحد تولیدی می‌باشد، چرا که اگر امر هوا‌رسانی و تهویه خوب صورت گیرد در واقع تاثیر مثبتی بر ماندگاری بیشتر محصولات خوراکی و فاسد شدنی می‌گذارد. با توجه به میزان حجم هوا‌رسانی و در واقع میزان کیفیت مورد نیاز برای تهویه مطبوع ساختمان می‌بایست از دستگاه‌هایی با ظرفیت مناسب استفاده کرد و در طول سال نیز مورد کنترل قرار گیرند. در واقع باید بدانیم که با چه روشی می‌خواهیم میزان بار بر روی دستگاه را تخمین بزنیم و بر این اساس می‌توان راندمان واقعی آن را نیز محاسبه کرد و اگر نیاز بود از دستگاهی با حجم و ظرفیت بیشتر استفاده کرد. اصولا تهویه مطبوع شامل مواردی همچون سرمایش-گرمایش-رطوبت‌زنی و رطوبت‌زدایی هوا می‌باشد. ما در تهویه مطبوع ساختمان باید بتوانیم سه فاکتور رطوبت و دما و سرعت جربان هوا را تحت کنترل خود داشته باشیم و با کنترل این سه فاکتور می‌توان امیدوار بود که هوا‌رسانی به نحو احسن و مطبوع صورت می‌گیرد.
سهم سیستم‌های تهویه مطبوع از مصرف انرژی در ساختمان بیش از 45 درصد است. بنابراین، اجرای راهکارهایی که منجر به کاهش مصرف در حوزه تهویه می‌شوند می‌تواند تاثیر کلانی بر کاهش مصرف انرژی و سوخت های فسیلی و در نتیجه کاهش هزینه‌های این حوزه در سطح کلان کشوری و همچنین بهبود وضعیت محیط زیست بر اثر کاهش احتراق سوخت‌های فسیلی بگذارد. از جمله راه‌های کاهش مصرف انرژی در این حوزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

الف - نگهداری و سرویس کاری منظم
با توجه به اطلاعات مرکز فناوری مدیریت انرژی و ساختمان آمریکا درصد کاهش مصرف انرژی بر اثر سرویس کاری منظم تجهیزات تهویه مطبوع  بین 15 تا 20 درصد است.
تعمیر و نگهداری می‌تواند شامل، تعویض قطعات، تعمیر و تمیزکاری تجهیزات، و بررسی و برنامه‌ریزی طول عمر تجهیزات برای زمان‌بندی سرویس‌های بعدی باشد. بدیهی است که
با فرسودگی هر یک از تجهیزات، راندمان آنها و طبعا نسبت کارکرد مفید به انرژی مصرف شده در آنها کاهش می‌یابد.

ب - از تجهیزات کنترلی هوشمند استفاده کنید
در منازل مسکونی استفاده از ترموستات‌های هوشمند، باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه بعلاوه کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه‌های انرژی، کاهش خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را به دنبال دارد. البته در کل در ساختمان های هوشمند با استفاده از سیستم خودکار کنترل روشنایی ساختمان، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل دوربین‌های مدار‌بسته و ... به ساکنین ساختمان این اجازه را می‌دهد که از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده کرده و امنیت و آسایش را برای خود فراهم کنند بنابراین، این سیستم‌ها می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر کاهش مصرف انرژی در ساختمان داشته باشند.

ج - از ابر و باد و مه و خورشید و فلک کمک بگیرید
در بسیاری از فصول سال، هوای بیرون می‌تواند بخشی از نیازهای گرمایشی و سرمایشی ما را تامین کند. گاهی باز کردن پنجره‌ها و ایجاد فرصت برای تهویه طبیعی ساختمان، ممکن است نیاز به روشن بودن کولر را برطرف کند،کاری که سال‌ها قبل از اختراع سیستم‌های سرمایشی توسط اجداد ما از طریق بادگیر‌ها انجام می‌شد. این عمل از جمله روش‌های "پسیو" در خنک‌سازی ساختمان به شمار می‌آید.

د- مسیر جریان هوا را مسدود نکنید
مسدود کردن مسیر توزیع هوا با قرار دادن مبلمان و سایر اشیا در مقابل دریچه‌های هوا، می‌تواند توزیع هوا در اتاق را مختل کرده و کارایی سیستم تهویه را کاهش دهد. همچنین سطح دریچه‌ها و کانال‌ها بایدعاری از هرگونه گرفتگی باشد. به خصوص باید توجه کرد دریچه‌های‌ برگشت هوا نیز توسط اجسام حجیم مسدود نگردد.

ه - عایق کاری را فراموش نکنید
عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد‌. به کمک عایق‌کاری می‌توان یک خانه را در زمستان حداقل  ۵ درجه سانتی‌گراد گرمتر و در تابستان حداقل ۱۰ سانتی‌گراد درجه خنک‌تر نگه داشت.
عایق کاری جداره‌های خارجی ساختمان، می‌تواند ۳۵ تا ۵۵ درصد از اتلاف حرارت ناشی از سقف،کف و دیوارهای مجاور به فضای آزاد را کاهش دهد. انتخاب روش مناسب عایق کاری ساختمان نیازمند توجیه فنی و اقتصادی می‌باشد و به عوامل مختلفی نظیر وضعیت جدار، هزینه عایق کاری، نمای خارجی ساختمان بستگی دارد. همچنین روش‌های عایق‌کاری ساختمان‌های احداث شده با ساختمان‌های درحال ساخت متفاوت می‌باشد.

و-تجهیزات تهویه مطبوع کارآمد بخرید
صنعت تهویه مطبوع دنیا، روز به روز در حال توسعه و پیشرفت است و سیستم‌های نوین و کارآمد در صف ورود به بازارهای دنیا هستند. در این میان یکی از مشکلات عمده در بخش انرژی، عدم رغبت مردم به استفاده از سیستم‌های کم مصرف و مدرن به دلیل هزینه اولیه بالا است. سیستم‌هایی که می‌توانند بعضا تا بیش از30 درصد راندمان تهویه مطبوع را بالا ببرند.

ز- فیلتر‌های هوای دستگاه را به طور مرتب عوض کنید
در آن دسته از تجهیزات تهویه مطبوع که از فیلترهای هوا استفاده می‌کنند، تجمع گرد و غبار و گرفتگی فیلتر‌ها می‌تواند منجر به تحت فشار کار کردن موتور فن‌ها و در نتیجه فشار به سیستم ‌شود. از این رو، تعویض به موقع فیلترها، می‌تواند از اتلاف انرژی در این بخش پیشگیری کند.

 ح - هر درجه تغییر دمای اتاق می‌تواند بر مصرف انرژی موثر باشد
آسایش حرارتی، اصلی ترین علت استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع است. اما این مفهوم، تعریف دقیق و مشخصی ندارد و کاملا یک مساله نسبی است که برای هر فرد بسته به شرایط متابولیکی و روانشناسی می‌تواند متفاوت باشد. از این جهت، عادت به کاهش حتی یک درجه‌ای دمای تنظیم شده اتاق در زمستان (یا کاهش آن در تابستان)، اگر رعایت شود می‌تواند سهم بزرگی در کاهش مصرف انرژی و کم کردن هزینه‌های جاری زندگی باشد.

و دمای خانه را در زمان عدم حضور تغییر دهید.
با استفاده از ترموستات‌های‌ هوشمند و یا قابل برنامه‌ریزی می‌توانید در زمان‌هایی که در منزل حضور ندارید در زمستان دماهای کمتر و در تابستان از دماهای بالاتر استفاده کنید انجام این کار سهم بزرگی در کم کردن هزینه‌های انرژی منزل شما دارد‌.

ز- به مطالعه در خصوص انرژی اهمیت دهید
اعمال هرگونه تغییرمثبت در هر صنعتی، ابتدا نیازمند فرهنگ‌سازی و ارتقای درک جامعه از نیاز به آن تغییر است. از این رو لازم است با مطالعه منابع موجود و یا پرسیدن از افراد دستاندرکار با تکنولوژیهای جدید آشنا شده و راه‌های کاهش مصرف انرژی را بیاموزیم‌.

Category: Real Estate

Sub-Category: Home

Date: 6 months 4 weeks ago

For Country: Canada

Happened at: Canada

Share this with: ارسال این مطلب به