ایران استار: نظرسنجی‌ها و محققان می‌گویند ماه‌ها انزوا، ترس و تغییر در سبک زندگی و پیروی از پیروی از دستورالعمل‌های ایمنی بر مقابله با کرونا بر زندگی کانادایی‌ها تاثیر زیادی گذاشته و آنها را با چالش‌های روانی زیادی روبرو کرده است. یک نظرسنجی جدید درباره میزان خستگی کانادایی‌ها که توسط "ایپسوس" (Ipsos) انجام شده نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از مردم کانادا از پیروی توصیه‌های بهداشت عمومی و قوانین مربوط به ویروس کرونا خسته شده‌اند. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که پلیس کبک در نشست خبری خود پس از شمشیرکشی یک مرد۲۴ ساله در شب هالوین که با لباس و شمشیر سامورایی ۲ نفر را کشت، چندین و چند بار از مردم تقاضا کرد در مواجهه با مشکلات روحی با تلفن ۲۱۱ تماس بگیرند.

ایگور گروسمن، استاد روانشناسی و مدیر آزمایشگاه خرد و فرهنگ در دانشگاه واترلو  می‌گوید که درک شرایط موجود ممکن است به تقویت عزم ما کمک کند. وی می‌گوید ما معمولاً این دریافت را از شراط داریم که موقتی است و از آن عبور می‌کنیم اما اگر بپذیریم که این یک وضعیت ماراتن است، هرچه زودتر معنای خارج شدن از وضعیت را پیدا کنیم.

کرونا چه برحال روز روح و روان کانادایی‌ها آورده است؟
این نظرسنجی می‌گوید میزان احساس فرسودگی شغلی در کبک (۵۲ درصد) و آلبرتا (۵۳ درصد) و در بریتیش کلمبیا (۳۴ درصد) احساس شده است.

sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیاChatr best sale discounted plan Toronto
"استیون جوردنس"، استاد روانشناسی در دانشگاه تورنتو اسکاربرو می‌گوید که "ما دیگر خسته شده‌ایم". به گفته وی، شرایط پُر استرس اغلب پاسخ جنگ یا گریز را به همراه دارد، اما این واکنش‌ها کوتاه مدت است. وقتی شکارچی در مقابل شماست، با آن روبرو می‌شوید یا از آن فرار می‌کنید اما در هر صورت این برای ۱۵ یا ۲۰ دقیقه است و شما از آن حالت بیرون می‌آیید.
آنچه به دنبال این وضعیت می‌آید افسردگی جمعی یا فرسودگی است و افراد آن را به شکل متفاوتی تجربه می‌کنند. برخی ممکن است احساس بی‌قراری، تحریک پذیری یا بی‌انگیزگی کنند یا در تمرکز روی کارها مشکل داشته باشند. بعضی از افراد ممکن است خود را از معاشرت کنار بکشند، در حالی که دیگران ممکن است علائم جسمی مانند تغییر در عادات غذایی و خواب را احساس کنند. به گفته جوردنس جوانان به ویژه مستعد این ویژگی‌ها هستند.
در نظرسنجی ایپسوس به نوعی شکاف سنی همه منعکس شده به طوری که خستگی ناشی از کرونا در بین نسل زد (z) یا متولدان اوایل ۲۰۰۰ میلادی به بعد ۵۷ درصد، در نسل هزاره یا متولدان اواخر دهه ۱۹۷۰ یا اوایل دهه ۱۹۸۰ تا اوایل دهه ۲۰۰۰ حدود ۵۰ درصد و در نسل ایکس یعنی متولدان اوایل دهه ۱۹۶۰ تا اوایل دهه ۷۰ یا ۸۰ به میزان ۵۳ درصد گزارش شده است. همچنین در یک نظرسنجی جداگانه ۲۵ درصد از کانادایی‌ها گفته‌اند که میزان استرس آنها نسبت به موج اول کرونا بالاتر است.
Insurance-best-rate-roya-saegh-CanadaHan Dong Toronto Canada MP
پزشک ارشد کانادا بارها از کانادایی‌ها خواسته‌اند خستگی ناشی از کرونا را تحمل نکنند. محققان تخمین می‌زنند که تقریباً نیمی از جمعیت اروپا با افزایش دوباره کرونا "خستگی همه گیر" را تجربه کنند.
 
Car Home Low rate insurance بیمه
چه چیزهایی در سطح تفکر اجتماعی قابل تغییر است؟
سامانتا یامین متخصص مغز و اعصاب می‌گوید: "برای اولین بار ، باید بپذیریم که اکنون همه چیز متفاوت است". او می‌افزاید: "ما نه تنها اطلاعات بیشتری در مورد ویروس نسبت به ماه مارس داریم که ابزارهایی نیز برای ایمن سازی فعالیت‌ها داریم". وی گفت علی رغم اشتیاق عمومی برای تمایل به انجام کارها اما تاکنون تمرکز بیش از انداره بر "نه" و "شما نمی توانید" بوده است و اگر بیش از آنچه می‌توانیم روی آنچه نمی‌توانیم انجام دهیم تمرکز کنیم خسته می‌شویم و این بسیار محدود کننده است.
وی گفت این همان جایی است که اتخاذ رویکرد کاهش آسیب می‌تواند مفید باشد جه در سطح فردی و چه در سطح اجتماعی؛ و سپس چنین ادامه داد: هر تصمیمی یک کار بزرگ است… ما در نقطه‌ای هستیم که باید بگوییم چگونه می‌توانیم تا حد ممکن خطر را کاهش دهیم، و مردم برای انتخاب از طریق اطلاعات صحیح باید احساس قدرت کنند. یامین می‌گوید "من فکر می‌کنم با این رویکرد مردم احساس می‌کنند کمتر گرفتار شده‌اند و امیدوارند که خستگی کمتری داشته باشند".
طبق نظرسنجی اخیر ۹۳ درصد کانادایی‌ها می‌گویند که تمام تلاش خود را می‌کنند تا به توصیه‌ها و قوانین بهداشت عمومی پایبند باشند. حمایت از اقدامات ایمنی نیز همچنان بالا است. تقریباً ۸۶ درصد از کانادایی‌ها می‌گویند که از پوشیدن اجباری ماسک صورت در مکان‌های عمومی حمایت می‌کنند و کانادایی‌ها جوان تر نیز حتی بیشتر از بقیه مواقع از ماسک استفاده می‌کنند.
 
برای مقابله با افسردگی ناشی از کرونا چه باید بکنیم؟
کارشناسان موافقت دارند که زمستان پیش رو یک چالش اضافی در کنار کرونا خواهد بود زیرا مردم با به خاطر سرما بیشتر در خانه خواهند بود و البته محدودتر خواهند شد. جوردنس می‌گوید که در این شرایط مردم باید به طور مسلم خواب راحت، تغذیه مناسب و ورزش منظم را در دستور کار قرار دهند. وی همچنین می‌افزاید: "شما باید فعالیت‌هایی را پیدا کنید که از نظر ذهنی شما را به مکان بهتری برساند" .
یامین نیز با خنده توصیه کرده که مردم از تلفن برای صحبت کردن زیاد استفاده کنند زیرا تمرکز آنها بر تلفن متمرکز خواهد شد. وی همچنین گفته که باید به خاطر داشته باشیم ما کامل نیستیم زیرا ما هنوز با شرایط و تصمیم‌های سختی روبرو خواهیم شد و احساس خستگی خواهیم کرد. از طرفی همراهی با قوانین مقابله با کرونا می‌تواند هدفی باشد مانند هر هدف دیگری که شما تعیین کنید. وی ادامه داد: مردم اغلب تصور می‌کنند که اگر یکبار تسلیم شوند و از ثبات قدم دست بکشند، شکست خورده‌اند. اما این درست نیست چرا که شما می‌توانید در روز بعد بهتر عمل کنید.
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Monday, November 2, 2020 - 07:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

Website DesignOntario COVID-19 Vaccine Farsi

Share this with: ارسال این مطلب به