به مکان‌های شلوغ نروید و کلیه مسائل بهداشتی {از جمله ماسک، دستکش و فاصله اجتماعی} را رعایت کنید
اینکه کانادایی‌های کاملا واکسینه شده (یعنی هر دو دوز واکسن خود را زده باشند) چه کاری می‌توانند انجام دهند یا هنوز نمی‌توانند انجام دهند، از سوالات مهمی‌ست که دولت فدرال کانادا باید پاسخش را بدهد.
طبق آمار روز دوشنبه، نزدیک به ۵ میلیون کانادایی (یا ۱۳ درصد از کل جمعیت کشور) هر دو دوز واکسن خود را زده‌اند و ۶۴ درصد نیز حداقل یک دوز واکسن کرونای خود را تزریق کرده‌اند. این آمار همچنان در حال افزایش است و بسیاری از استان‌ها در حال حاضر زدن دوزهای دوم واکسن را حتی زودتر از زمان موعد آن، آغاز کرده‌اند زیرا می‌دانند آنهایی که یک دوز واکسن زده‌اند فقط ۳۰ در مقابل کرونای نسخه دلتا (هندی) مقاومند. همین کرونای تازه‌وارد که هنوز در معادلات و مدل‌های ریاضی پیش‌بینی کرونا وارد نشده، تبدیل به سردرگمی دکتر "ترزا می" رئیس بهداشت کل کشور شده بطوریکه او حتی حاضر نیست هیچ دستورالعملی یا تخمینی را ارائه نماید.
Han Dong Toronto Canada MP
Chatr best sale discounted plan Toronto
 
اگر هر دو دوز واکسن کرونا را بزنید، چه کارهایی می‌توانید یا هنوز نمی‌توانید انجام دهید؟
تا به امروز، مقامات بهداشت فدرال کانادا (و در راس آنها دکتر تام) هیچ دستورالعمل یا دیدگاهی نسبت به جزئیات شرایط کشور پس از واکسیناسیون دوز دوم مردم را ارائه نکرده‌اند تا مردم بدانند چه کارهایی بی‌خطر خواهند بود و یا چه کارهایی همچنان احتیاج به احتیاط دارند. امروز سه‌شنبه دکتر تام گفت حاضر نیست چیزی در این باره اعلان کند زیرا چنین دستورالعملی "برای همه مناسب" نخواهد بود. وی افزود: "از آنجایی که افراد خودشان باید ارزیابی شخصی از خطر و ریسک را انجام دهند، ما قادر به دادن دستورالعمل و بیان شرایط نیستیم. ارزیابی هر شخصی بسته به شرایط باید متاثر از نرخ شیوع محلی کرونا و وضعیت واکسیناسیون خودش باشد که واضحا نسبت به دیگری متفاوت است. بنابر این افراد خودشان باید شخصا تصمیم بگیرند چون همه افراد یکسان نیستند". البته وی گفت که دولت "ابزاری برای ارزیابی ریسک" را ارائه می‌دهد اما نگفت که این ابزار چیست، چگونه می‌تواند بطور شخصی کار کند و یا حتی چه زمانی ارائه می‌شود. او افزود: "پس از اینکه هر دو دوز واکسن خود را زدید و کاملا علیه کرونا واکسینه شدید، همچنان باید از شرایط شخصی و میزان خطر بالایی که در انتظار شماست آگاه باشید. به مکان‌های شلوغ نروید و کلیه مسائل بهداشتی {از جمله ماسک، دستکش و فاصله اجتماعی} را رعایت کنید".
Insurance-best-rate-roya-saegh-Canada
Delisle Toronto Building املاک آپارتمان تورنتو مجموعه آپارتمانی استثنایی دهلیز
این ادعای وی در حالی مطرح می‌شود که پیشتر، خود او گفته بود کانادا بازگشایی و دستورالعمل‌هایش را براساس عواملی مانند اثربخشی واکسن‌ها، میزان شیوع و گسترش کرونا در جامعه و میزان بستری شدن در بیمارستان‌ها "مرتبا به روز و تنظیم" می‌کند و به همین علت دولت یک "مدل پیش‌بینی" از وضعیت ساخت که تاکنون نیز با کمک آن وضعیت‌های بسته یا باز بودن را اعلان می‌کرد. دکتر تام با این مدل‌سازی در آوریل و مه اعلان کرده بود که اگر ۷۵ درصد کانادایی‌های واجد شرایط - از ۱۲ سال به بالا - حداقل یک دوز واکسن کوید-۱۹ را زده باشند، و ۲۰ درصد نیز هر دو دوز واکسن را تزریق کرده باشند، استان‌ها می‌توانند با خیال راحت محدودیت‌های موجود در این کشور را کاهش دهند و حتی مرز با آمریکا نیز بازگشایی شود. در این مدل پارامترهایی مانند میزان اقدامات شخصی مثل رعایت فاصله فیزیکی و ماسک زدن نیز وجود دارد. دکتر تام پیشتر گفته بود با بازگشایی، مردم می‌توانند به زندگی عادی بازگردند، اما گویا امروز بنظر می‌رسد دیگر این نظر دکتر تام نیست.
تام درباره این عقب‌نشینی خود گفت: "اگر ما اکنون کرونای نوع دلتا را مدل‌سازی کرده و وارد معادله پیش‌بینی خود کنیم... این بدان معناست كه حتی اگر مردم بیشتری واکسن بزنند، و وضعیت بیمارستان‌ها هم بهتر شود، باز شرایط خیلی خوب نخواهد بود و ما مجبوریم مجددا استانداردهای محافظتی خود را بالاتر ببریم {مثلا بجای ۷۵ درصد ۹۵ درصد باید واکسن بزنند تا محدودیت‌ها کاهش یابند". تام افزود: "دانستن اینکه یک دوز واکسن در برابر کرونای دلتا تأثیر کمی دارد، اما دو دوز واکسن بهتر عمل می‌کند، ما را به این نتیجه می‌رساند که اکنون هدف از واکسیناسیون باید زدن هر دو دوز در سریعترین زمان ممکنه باشد".
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا

Ontario COVID-19 Vaccine Farsi
با اینکه مقامات بهداشت کانادا دو هفته پیش گفتند که داده‌های مربوط به کرونای دلتا در کشور، که تشخیص آن سخت‌تر و تا دو هفته زمانبر است، را در وب سایت ملی می‌گنجاند، اما هنوز اثری از این اطلاعات نیست. کرونای دلتا، موسوم به کرونای هندی یا کرونای ب.۱.۶۱۷، هم قدرت سرایت بیشتری دارد و هم قدرت بیمارکنندگی بیشتری. این کرونا پس از باز ماندن مرزهای هوایی وارد کانادا شده و بنظر می‌رسد بزودی کرونای آلفا یا کرونای انگلیسی که عامل اصلی موج سوم کرونا بود را در کانادا شکست داده و جایگزینش شود. در تاریخ ۲ ژوئن، وزارت بهداشت کانادا گفت ۹۲۶ مورد کرونای دلتا را شناسایی کرده که بنظر می‌رسد این رقم بسیار بسیار کمتر از واقعیت باشد و هنوز هم وزارت بهداشت رقم به روز خود را ارائه نداده است. دکتر تام نمی‌گوید چرا پس از گذشت اینهمه مدت از شناسایی کرونای دلتا در کانادا، هنوز متغیرهای آنرا وارد معادله نکرده یا نمی‌کند و ترجیح می‌دهد مسئولیت را به گردن تک تک مردم بیاندازد.
 
آیا دنیا هم بی‌برنامه است؟
اما در جنوب مرز کانادا و در آمریکا وضعیت متفاوت است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده، چارچوب روشنی برای آنانی که هر دو دوز واکسن خود را زده‌اند، مشخص کرده است. در واقع در اواسط ماه مه بود که این مرکز راهنمای استفاده از ماسک برای آمریکایی‌های کاملا واکسینه شده را به روز کرد و گفت که آنها اجازه دارند در خارج از منزل و در بیشتر محیط‌های داخلی "ماسک نزنند". این اداره لیستی از فعالیت‌هایی که برای افراد واکسینه شده ایمن می‌باشد اما برای افرادی که واکسینه نشده‌اند خطرناک به شمار می‌رود را نیز ماه‌هاست که اعلان کرده است.
دکتر "سومن چکربرتی"، پزشک بیماری‌های عفونی در می‌سی‌ساگا می‌گوید که این نوع راهنمایی‌های دولت "بسیار مهم" هستند زیرا به افراد تصوری می‌دهد از آنچه با خیال راحت می‌توانند و یا نمی‌توانند در آینده نزدیک و با زدن دو دوز واکسن، انجام دهند. این دستورالعمل به مردمی می‌گوید که چقدر واکسن‌ها موفق هستند یا نیستند و چه باید کرد تا خطر را برای همه به حداقل رساند". پرهیز دولت از چنین اعلانی منجر به ایجاد دو دلی در مردم می‌گردد و نشان از سردرگمی گروه بهداشتی دارد.
دکتر "ناتان استال"، متخصص اطفال در بیمارستان "مانت‌سینا" نیز گفت: "بسیاری از افراد مسن در ۱۵ ماه گذشته در انزوا و ترس زندگی کرده و رنج رعایت اقدامات شدید بهداشتی برای نجات جان خود را تحمل کرده‌اند تا با امید، امروز بتوانند آزاد شوند. اکنون وظیفه ماست که به آنها بگوییم که چه کاری می‌توانند پس از واکسیناسیون انجام دهند. آیا آنها می‌توانند در خانه شخص دیگری و با دوستانشان که کاملا واکسینه شده‌اند، شام بخورند؟ آیا آنها می‌توانند نوه‌های خود را در آغوش بگیرند؟ پاسخ کنونی ما به آنها چیست؟"
Date: Tuesday, June 15, 2021 - 20:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

Car Home Low rate insurance بیمه
Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به