ایران استار: درحالی که روز گذشته کانادا اعلام کرده که به جریان افتادن دو شکایت از مقام های جمهوری اسلامی درباره هواپیمای اوکراینی را به ایران اطلاع داده اما مسئولان جمهوری اسلامی دریافت اطلاع از این شکایت‌ها را تکذیب کرده‌اند و هم مدعی هستند هیچ دادگاهی در کانادا صلاحیت رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی را ندارد.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به خبر تسلیم دو شکایت از مقام‌های جمهوری اسلامی در کانادا گفته است: «در اخبار رسانه‌ای از موضوع اطلاع پیدا کردیم. بدیهی است وزارت امور خارجه نه چنین چیزی دریافت کرده و نه دریافت خواهد کرد. فارغ از اینکه آیا این گزارش منتشره درست است و یا خیر، هر فرد آگاهی به مقدمات حقوق بین‌الملل می‌داند که دادگاه کانادایی هیچ صلاحیتی در مورد اتفاقی که خارج از حوزه قضائی آن رخ داده ندارد».

پاسخ تند ایران به خبر دریافت احضاریه از دادگاه کانادا: تکذیب می‌کنیم؛ کانادا صلاحیت ندارد

Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
Han Dong Toronto Canada MP
روز گذشته روزنامه نشنال پست کانادا در گزارشی نوشته بود که دولت فدرال کانادا به وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی اطلاع داده است که دو شکایت را علیه مقام‌های جمهوری در دادگاه‌های کانادا به جریان انداخته است. این روزنامه به نقل از "میشل كمپل"، معاونت جنایی، امنیتی و حقوق دیپلماتیک در امور جهانی كانادا می‌گوید که این اسناد از طریق یک "مرجع مناسب" تحویل وزارت امور خارجه ایران شده است. "تام آرندت"، وکیل دادگستری که این پرونده را به جلو می‌برد از اظهار نظر در این باره خودداری کرد، اما "گواهی انجام شدن این کار" توسط دولت فدرال در وب‌سایت دادگاه‌ها قرار گرفته است.
آرنولد گفت که وی از چند روش برای رساندن احضاریه به دادگاه علیه افراد متهم نام‌برده در این پرونده، از جمله افسران ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرفته تا رهبر ایران آیت‌الله علی خامنه‌ای استفاده کرده است، مانند شرکت‌های نامه‌رسانی و پیک و ایمیل. وی گفت كه شركت حقوقی نسخه‌ای از این دادخواست را برای خامنه‌ای از طریق ایمیل ارسال كرده و رسید دریافت آنرا نیز گرفته است.
خطیب‌زاده ضمن تکذیب دریافت اسناد مربوط به این شکایت‌ها توسط جمهوری اسلامی دولت کانادا را به سیاسی کاری متهم کرده است.
مسیر پیشنهادی جمهوری اسلامی
روی عکس کلیک کنید تا شماره بگیرد
insurance بیمه Nobel Auto
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در عین حال که مدعی شده دادگا‌ه‌های کانادایی صلاحیت رسیدگی به شکایت درباره پرونده هواپیما اوکراینی را ندارند، گفته است دو مسیر مذاکرات با دولت اوکراین و رسیدگی قضائی در داخل ایران در حال انجام است.
خطیب‌زاده گفته است که در ارتباط با دولت اوکراین، این موضوع در چارچوب معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی پذیرفته‌شده از سوی ایران، مذاکره شده و به زودی هیأتی از اوکراین برای ادامه این مذاکرات به ایران خواهد آمد و در داخل ایران نیز این پرونده توسط محکمه ذی صلاحیت در حال رسیدگی است و بدیهی است هر شخصی، اعم از حقیقی و حقوقی، شکایتی دارد می‌تواند به آن مراجعه کند.
Date: Thursday, September 10, 2020 - 19:45

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به