Date: Thursday, December 3, 2020 - 21:45

مشکلات کرونا و توضیحات مهم پرستار ایرانی - کانادایی، حسین مهربان در اینباره

با سلام خدمت شما، در ابتدا خودتان را معرفی بفرمایید و اینکه زمینه کاری شما چیست؟‌
با سلام من حسین مهربان هستم. من پرستار هستم و لیسانس پرستاری‌ام را از دانشگاه یورک گرفته‌ام و بیش از 15 سال است که در این زمینه فعالیت دارم. بعد از آن ادامه تحصیل در دانشگاه Uoft انجام دادم و مستر فوق‌لیسانس health informatics گرفتم که در واقع به طور ساده‌تر علم دریافت و پردازش اطلاعات مربوط به سلامت است
 
ممنون و سپاسگزارم. چه مشکلاتی به عنوان یک پرستار در دوران کرونا برای شما بوجود آمد؟
کرونا فکر می‌کنم برای همه مردم مشکلات زیادی را بوجود آورده در واقع کل دنیا است و ما پرستارها از این جدا نیستیم. همانطور که می دانید به خاطر بیماری کرونا و در در واقع workload، کار پرستارها زیاد شده است. به دلیل اینکه شیفت‌ها طولانی‌تر شده است، خیلی از پرستارها مریض می‌شوند و یا اینکه به خاطر اینکه باید از وسایل PPE در واقع برای Protection خودشان استفاده کنند، مثل ماسک و شیلدهایی که می‌زنند یا گان‌هایی که می‌پوشند، این باعث می‌شود که خسته‌تر شوند و شیفت‌ها طولانی‌تر است و این مساله به خستگی پرستارها اضافه می‌کند‌. مساله مهمتر این است که در واقع شغل اصلی پرستارها این است که از مریض مراقبت کنند و وقتی که کرونا می‌آید، فاصله‌ها باید رعایت شود و مریض‌ها اوایل که می‌آیند یک چند روزی باید توی اتاقهای قرنطینه باشند و وقتی که در اتاق‌های قرنطینه هستند، مثل سابق یک پرستار نمی‌تواند نزدیک بیمار شود و با او ارتباط برقرار کند و خیلی وقت‌ها برای اینکه ترس از بیماری است، مثلا از پشت شیشه با مریض صحبت می‌کنند. یا از توی میکروفون صحبت می‌کنند و اینها همه در واقع پروتکل‌هایی هستند که بیمارستان می‌گذارد. چون می‌خواهد هم مریض safe بماند وهم پرستار safe باشد، بنابراین اینها به کارهای پرستار اضافه می‌کند. ریسک بیماری، اولین کسی که در واقع بیمارهای کرونایی را می‌بیند پرستار است و وقتی که شما وارد بیمارستان می‌شوید اولین جایی که می‌روید اورژانس است، خوب کی را می‌بینید؟ یک پرستار را می‌بینید. بنابراین پرستارها اولین کسانی هستند که در معرض و ریسک بیماری و ابتلا به کرونا هستند. و این باعث می‌شود که پرستارها استرس کاری‌شان زیاد شود و تعداد فوتی‌ها را که می‌بینند، مثلا پرستاری که در ICU کار می‌کند تمام کسانی که با کرونا می‌آیند و وضعیتشان خراب می‌شود، می‌روند توی ICU، پرستارها ‌اینها را می‌بینند و از قبل تعداد فوتی‌ها بیشتر است و اینها پرستارها را اذیت می‌کند. خیلی از پرستارها با بیمارها ارتباط برقرار می‌کنند و مثل اینکه یکی از نزدیکانشان فوت می‌کند و اینها همه باعث می‌شود که کلا کار پرستاری در دوران کرونا مشکل‌تر بشود.
 
بله کاملا قابل درک است. آیا پرستاری در زمینه mental health با دوران قبل از کرونا تفاوت‌هایی داشته است؟
من یکی از تخصص‌هایم در واقع mental health است و به عنوان پرستار در دو تا بیمارستان در قسمت mental health کار می‌کنم. و این را از نزدیک می‌بینم که کرونا در واقع باعث شده است که آن ارتباط نزدیک بین بیمار و پرستار مثل سابق نباشد و mental health، بیشتر صحبت کردن و کار کردن روی Brain و مغز و فکر افراد ‌و روان بیماراست. بنابراین سه نوع person اینجا مورد effect قرار می‌گیرند، یعنی در واقع اگر بخواهیم نحوه تاثیر کرونا را تقسیم کنیم می‌توانیم بگوییم یکی اینکه ‌بیمار است، در واقع خانواده بیمار است و خود کادر پزشکی است و همانطور که گفتم فکر کنید مثلا در مورد بیمار، بیمار می‌خواهد ماسک بزند و سه روز در قرنطینه باشد و خانواده بیمار نمی‌تواند بیاید و بیمار را ببیند یکی از چیزهایی که به یک بیمار mental health کمک می‌کند در واقع این است که نزدیکانشان می‌آیند و آنها را می‌بینند و احساس بهتری پیدا می‌کنند و این در دوران کرونا نمی‌تواند اتفاق بیفتد و نمی‌توانند family بیمار برایشان غذا بیاورند یا چیزهایی را که می‌خواهند بیاورند و حتی ورود خیلی از وسایل ممنوع شده است.‌ مثلا ما بیمار داریم که به خاطر مشکلات روانی فقط غذای داخل خانه و نوع خاصی را می‌خورد و مثل بقیه نمی‌تواند بگوید که Ok من فعلا در این شرایط این غذا را نمی‌خورم و این کار ما را خیلی سخت می‌کند.‌ خود کادر پزشکی هم که توی استرس هستند چون می‌خواهند به نحو احسن مراقبت کنند از بیمارشان ولی این امکانش وجود ندارد و ارتباط کم می‌شود ولی باز ریسکش وجود دارد و در واقع همه این سه تیپی که گفتم، بیمار و family و خود کادر پزشکی در mental health بیشتر از بقیه من فکر می‌کنم که اذیت می‌شوند.
 
برای ما بفرمایید که بیمارستان به عنوان یکی از مراکز کار پرستارها چه حمایتی از کادر درمانی در دوران کرونا داشته است؟
خوب بیمارستانها یک سری از کارها را انجام داده‌اند. ماسک‌ها را آورده‌اند، یک دورانی بود که ما یک مقدار کم داشتیم ولی خوشبختانه توانستند که supply بکنند و ماسک‌ها و شیلدها را تهیه می‌کنند و اینها وجود دارد خدا را شکر که اینها کم نیست و پرستار می‌تواند از اینها استفاده کند. و اینکه در یک دوران سه ماهه من فکر می‌کنم ساعتی 4 دلار به حقوق پرستاران اضافه کردند. ولی می‌خواهم بگویم که اگر فکر می‌کنید حقوق اضافه شده و یا اینکه مرخصی تشویقی داده‌اند یا پاداش داده‌اند و کمک مالی کرده‌اند، نه، همچین چیزی وجود نداشته است.‌ پرستارها جزو گروهی هستند که حتی حق اعتصاب یا اعتراض ندارند به دلیل اینکه union هستند و مستقیما با جان شخص در ارتباط هستند بنابراین مثل بقیه گروهها نمی‌توانند بگویند که امروز ما کار نمی‌کنیم و اعتصاب می‌کنیم تا حقوق ما را اضافه کنند و با توجه به همه توضیحاتی که داده‌ام که چقدر کارشان اضافه شده است، می‌توانم بگویم به جز دو موردی که گفتم خدمتتان که مسائل PPE را تهیه کنند و یک سه ماهی ساعتی 4 دلار اضافه کنند و البته این را هم ‌اضافه کنم که برای Full timeها ماهی 250 دلاری هم داده‌اند در همان سه ماه و هیچ اتفاق دیگری نیفتاده است. این support بود که از طریق Government همه پرستارها گرفته‌اند.
 
چطور بیمارها باید مطمئن باشند با مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی برای آنها مشکلی پیش نمی‌آید و آنها وارد یک محیط امن شده‌اند.
بیمارستانها برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن محل بیمارستان یک سری پروتکل خاص دارند و مدام دارند این کار را میکنند و اگر یک قسمتی از بیمارستان، یک بخشی در واقع کرونا بیاید، آن بخش را قرنطینه می‌کنند و می‌بندند و مستقیما با Government در واقع Public health در ارتباط هستند و آنها می‌آیند‌ و می‌گویند که دقیقا چه کاری باید بکنند و آن قسمت را در واقع Monitor می‌کنند، همه مریض‌ها و خود بخش را تا مطمئن شوند که این مریضی از بخش خارج نمی‌شود. با این حال باید بگویم که با توجه به اینکه همه این کارها را ‌می‌کنند ولی Human error وجود دارد و هر انسانی ممکن است که در حال ضدعفونی کردن اشتباه کند و قسمتی را که مثلا من می‌روم‌ و توی اورژانس می‌نشینم آن یک تکه تمیز نشده باشد. پس این فکر را هم داشته باشیم که ما در جنگ هستیم و در جنگ نمی‌توانی به چیزی اطمینان کنید و وقتی می‌روید آنجا، باید مطمئن باشید که دارید رعایت می‌کنید و فکر نکنید که چون بیمارستان است و همه جا را تمیز کرده‌اند امنِ امن است، ‌آنها رعایت می‌کنند ولی ما باید خودمان مراقب باشیم ومخصوصا اورژانس اولین جایی است که ملت می‌روند آنجا تا وارد بیمارستان بشوند، در واقع اولین ورودی بیمارستان اورژانس است و من توصیه می‌کنم که واقعا برای کارهای اورژانسی بروند. یعنی اگر دستشان برید و اگر برشش طوری است که احساس می‌کنند Ok یک ذره طول می‌کشد تا خوب شود نروند اورژانس. برای چیزهایی بروند که واقعا فکر می‌کنند که زندگی‌شان در خطر است و این خیلی مهم است که باعث می‌‌شود workload در واقع اورژانس کم بشود و nurseها و پرستارها بتوانند راحت‌تر به مریض‌های بیشتری برسند و هم بیمار و هم در واقع کادر پزشکی در معرض خطر ‌نباشند.‌
 
ممنونم از توصیه‌های بسیار خوب شما. در پایان صحبتی هست که دوست داشته باشید با مخاطبین ما در میان بگذارید؟
حتما این صحبت را احتمالا بارها شنیده‌اند ولی من فکر می‌کنم که یادآوریش حتما لازم است. مخاطبین ما باید زحمت بکشند و رعایت کنند. ‌خیلی جاها من شنیده‌ام که مثلا به شوخی می‌گویند، نمی‌دانم شاید هم جدی می‌گویند که اگر ماسک بزنیم مثلا مقدار اکسیژن بدنمان کم می‌شود. نه همچین چیزی نیست ماسک را بزنید و من الان مدتها است که دارم ماسک می‌زنم و هیچ مشکل اکسیژن پیدا نکرده‌ام‌. من اتفاقا یک وید‌ئوی خیلی قشنگ از یک آقای Pharmacist دیدم که این در واقع تست کرده بود، ماسک‌های فراوانی زده بود و اکسیژن خودش را چک می‌کرد و هیچ اتفاقی نیفتاد و نمرد و من هم زنده‌ام و دارم اینجا صحبت می‌کنم و ماسک هم می‌زنم ‌و هیچ اتفاقی نمی‌افتد. ماسک را بزنید حتی اگر فکر می‌کنید که کار بیخودی است و رعایت کنید چه ایرادی دارد، دیگر حداقل این است که به خاطر بقیه انجام دهید. بعد ضدعفونی دست خیلی مهم است. دست را بشویید و ضدعفونی کنید. و اینکه یک چیز دیگری در مورد ماسک بگویم، من شایعه‌ای شنیدم که می‌گویند اگر طرف پررنگ ماسک را بزنید و بیرون باشد باعث می‌شود از بقیه نگیرید و اگر برعکس بزنید از شما به بقیه انتقال پیدا نمی‌کند. همچین چیزی وجود خارجی ندارد و ماسک را طراحی کرده‌اند برای اینکه یک طرف به طرف دهان باشد و طرف دیگر بیرون باشد. طرف پررنگ بیرون است و طرف کم رنگ داخل است و فقط زدن ماسک نیست، من خیلی‌ها را دیدم که ماسک می‌زنند و بینی‌شان بیرون است! خوب برای چه‌؟ اصلا معنی نمی‌دهد ماسک را باید قشنگ مطمئن شوند که sealed می‌کنند ‌و روی صورت می‌خوابد و زیر ماسک را مطمئن شوند که زیر چانه است و اینکه در واقع هیچگونه هوایی وارد قسمت بینی و دهان نمی‌شود که میکروب را وارد کند وگرنه دلیل دیگری ندارد که ماسک بزنیم.‌ خیلی‌ها را می‌بینم که ریشهای بلند دارند، بسیار عالی و خوشگل است نگهش دارید، منتها بعد از کرونا. یک مقدار آن را کم کنید که ماسک بتواند راحت روی صورت بخوابد و در واقع از خودمان محافظت کند. خیلی از افرادی که بیرون هستند ناقل هستند و هیچ‌کس نمی‌داند تا زمانی که Symptom‌هایشان را نشان ندهند‌. در واقع هیچ‌کس نمی‌داند، پس شما از کجا می‌دانید که با بغلی‌تان که دارید قدم می‌زنید یا مثلا وارد فروشگاه که می‌شوید طرف کناری‌تان دارد یا ندارد، پس رعایت کنید. قرنطینه را خواهشا رعایت کنید، می‌روید مسافرت خوش می‌گذرد، بسیار عالی است ولی حتما قبلش تست بدهید و بعدش و 14 روز بعد از مسافرت را حتما رعایت کنید و نگویید که الان حالم خوب است و من مادرم را برای یک ماه ندیده‌ام بروم و مادر را ببینم. Ok، ببینید ولی‌ چهارده روز بایستید، بگذارید مطمئن شوید که بیماری به ایشان انتقال نمی‌دهید. بعد وسایل را ضدعفونی کنید، ضدعفونی دست مهم است ولی در عین حال چیزهایی که می‌آورید، Grocery ممکن است روی آن به هر حال ویروس باشد. و اینکه چک کنید واگر می‌بینید تب بالای 37.8 دارید، تنگی نفس دارید، گلو درد دارید و این symptom‌ها را، خواهشا بروید اورژانس و به آنها بگویید و بگذارید تست کنند. یکی از چیزهای دیگر درد شکم است. خیلی از ماها می‌گوییم Ok شکمم درد می‌کند، حالا یک آبنباتی می‌خورم و Ok می‌شوم. اگر درد شکم ادامه دارد و چند روز می‌بینید که این درد هنوز هست، یکی از مشخصات بیماری کرونا همین درد شکم است، اسهال یکی دیگر از این علائم است.‌ خودتان را در واقع باید Monitor کنید و مراقب باشید و به فکر خودتان و بقیه باشید. شاید این حرفها تکراری باشد ولی من احساس می‌کنم که دوباره گفتن آن هیچ ضرری ندارد و مفیداست.
 
بسیار عالی، سپاسگزارم از شما و ممنون از اینکه وقت گرانبهایتان را در اختیار ما قرار دادید‌.
خواهش می‌کنم امیدوارم که همه safe باشید و بتوانیم این بیماری کرونا را شکست بدهیم. انشاالله به زودی واکسن‌هایش بیاید و من شنیده‌ام و می‌دانم که دارند روی آن کار می‌کنند و انشالله به زودی زود می‌آید و ما همه از دست این بیماری رها می‌شویم.


توضیح: این مصاحبه در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰ انجام شده است.
مصاحبه با شما با پرستار حسین مهربان

دیگر مطالب مرتبط

Share this with: ارسال این مطلب به