Date: Monday, December 21, 2020 - 21:45

مصاحبه با شما، با کمال طراوتی درباره موسیقی و کرونا

با سلام خدمت شما. در ابتدا ‌خودتان را معرفی بفرمایید و همچنین به عنوان کسی که بانی و مدیر عامل سه تا از مراکز فرهنگی و هنری در تورنتو بود، توضیح دهید که این مراکز چه هستند و در چه سالی تاسیس شده‌اند؟
با سلام خدمت شما کمال طراوتی هستم. مرکز موسیقی نوا را در ایران در سال 1985 تشکیل دادم. بعد از بدو ورودم به کانادا به عنوان مهاجر سال 2001 اینجا ثبتش کردم و از آن موقع که فکر می‌کنم 20 سالی می‌شود یا نزدیک به بیست سال فعال است. عمده فعالیت‌های مرکز موسیقی نوا، آموزش موسیقی و همینطور هنرهای دیگر، پژوهش در زمینه هنر و بخصوص موسیقی وتولید و اجرای لایو یا زنده است. در سال 2014 در مرکز ریچموند سنتر، جشنواره نوروزی کانادا را به کمک دوستان راه اندازی کردیم و اگر اشتباه نکنم 14 سپتامبر 2018 جشنواره مهرگان را تاسیس کردیم. که جشنواره نورزوی کانادا به مدت 7 سال پیاپی برگزار شد تا سال گذشته که به خاطر Covid 19 و مسائل ایمنی‌اش به ناچار کنسل شد و جشنواره مهرگان هم دو بار اجرا شد سال 2018 و 2019 و  سال بعدش که سومین سال می‌شد و در 2020 بود کنسل شد.
 
همچنین برای ما بفرمایید انگیزه شما از ایجاد این تشکل‌ها چیست و اینکه این مراکز چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟
انگیزه من از اولین مرکز موسیقی نوا این بود که به خاطر رشته‌ام که‌ موسیقی بود و کارم که موسیقی است فکر کردم که یک مرکزی باشد که در این زمینه، در زمینه موسیقی و البته هنرهای دیگر هم باشد. ولی خوب رشته اصلی من و کار من موسیقی است، برای آموزش بخصوص و اجرا و آن دو زمینه دیگر مثلا پژوهش و تحقیق یا تولید فعال باشد. یک جورهایی خیلی طبیعی بود و می‌خواستم مرکزی باشد که آن‌طور که خودم دوست دارم بچرخد و کارهایش پیش برود، انگیزه‌ام این بود و هدفم این بود که در ز‌مینه این چهار موردی که عرض کردم خدمتتان،  مرکزی باشد که فعال باشد و خدمتگذار مردم باشد. خوشبختانه بد هم نبوده، خوب طبعا از سال 2001 که آمده‌ام اینجا، طبیعی بود که آن را اینجا ثبت کنم و ادامه دهم‌. جشنواره نوروزی کانادا، چون شما می‌دانید که نوروز یکی از بزرگترین جشن‌های ما ایرانیان است که یک فصل مشترک است بین 28 کشور یا ملیت دیگر، انگیزه‌ من این بود که چون دیدم بهانه خوبی است برای اینکه بیشتر دور هم جمع بشویم. یعنی خود به خودویژگی‌های کار گروهی را دارد. حالا اگر بشود در این زمینه مثلا فعالیت کرد، فعالیت‌هایی مثل اجرای موسیقی و هنرهای مختلف. اگر بخواهم الان مو به مو اهداف این جشنواره را راتوضیح بدهم که خیلی وقت گیر می‌شود، ولی هدف این است که بتوانیم فرهنگ و هنر مملکت‌مان را از طریق خودمان در همین تورنتو کانادا در خارج از کشور خودمان تا جایی که بشود رشد بدهیم‌. جشنواره مهرگان هم دقیقا به همین منظور ولی آن در یک فصل دیگر انجام می‌شود و یک جورهایی گسترش فرهنگ و هنر است.‌
 
بسیار عالی. اگر موافق باشید برویم و قسمتی از کار شما را به نام بهار آرزو مشاهده کنیم.
آنچه که تاکنون مشخص است، این است که کرونا تاثیر زیادی روی فعالیت‌های شما داشته است می‌شود در این زمینه بیشتر برای ما توضیح دهید.
البته که تاثیر داشته، وقتی که در سطح جهان اول چرخ اقتصاد را زیر سوال می‌برد و تحت تاثیر قرار می‌دهد، طبعا روی مسائل دیگر هم تاثیر می‌گذارد و ما هم بی‌نصیب نمی‌مانیم. همانطور که خدمتتان عرض کردم هفتمین جشنواره نوروزی کانادا در سال گذشته که قرار بود 21 مارچ در مرکز همیشگی خودش ریچموندهیل سنتر برگزار شود، به دلیل‌ مسائل ایمنی و پرهیز از تجمع مردم کنسل شد، که طبعا خسارات مالی و معنوی هم داشت که هنوز هم تمام نشده است و یک جورهایی تداوم دارد.‌ بعد از آن مهرگان سوم کنسل شد، اینها همه مسائلی است که به واسطه کرونا نصیب ما شد‌. کلاسهای نوا هم دیگر به شکل سابق برگزار نمی‌شوند و سیستم آنلاین شده است و همه studentها نمی‌توانند آنلاین باشند. بنابراین به کلاسها لطمه می‌زند و مرکز موسیقی نوا هم همینطور شده است. سیستم آنلاین درست است ‌که از یک بابت‌هایی خوب است، ولی از نظر آموزش برای موسیقی می‌شود گفت ‌80 یا 90 درصد کار می‌کند.‌ بزرگترین مشکل من این است که در نوا، حرف اول ما و عمده فعالیت من و دوستان من این بود که تکیه ما بر کار گروهی بود، که متاسفانه آن کنسل شده است و حالا آموزش individually فردی به شکل آنلاین هست. از طریق همین zoom و امکانات دیگر. به هرحال همه اینها لطمه‌هایی است که ما هم خورده‌ایم.
 
بله، قابل درک است. آیا شما برنامه یا برنامه‌هایی هم برای ایام پس از کرونا دارید؟
بله، برنامه نوا وهم دو تا جشنواره دیگر از قبل برای چند سال آینده طراحی شده بودند. الان آن که پیش رو است، همین 13 مارچ آینده است. یعنی 13 مارچ 2021 که هشتمین جشنواره نوروزی است. که البته هنوز قطعی نیست، که می‌تواند برگزار شود یا نه و خودشان پیشنهاد کرده‌اند که می‌توانید به صورت ‌آنلاین اجرا کنید. حالا ما در حال بحث و بررسی هستیم که ببینیم چه کاری می‌شود کرد و همه این بر می‌گردد به این قضیه که کرونا چطور پیش می‌رود و کی تمام می‌شود و امیدوارم که هر چه زودتر تمام شود و واکسیناسیون آن هم خوب انجام شود. بخصوص در داخل ایران.
 
حتما، انشاالله که همینطور خواهد شد. ممنون و سپاسگزارم. همچنین آیا صحبتی هست که دوست داشته باشید با مخاطبین ما درمیان بگذارید؟
صحبت خاصی ندارم جز اینکه این جشن‌های پیش رو که فکر می‌کنم یلدا نزدیک‌ترین آنها است و هر جشن دیگر ما ایرانیان که پیش رو است و اینکه بعد می‌رسیم به نوروز سال 1400 را خدمت همه ایرانیان و هموطنان عزیز تبریک عرض می‌کنم و برای کل جهان آرزوی صلح و آسایش و آرامش می‌کنم.
 
ممنونم از اینکه وقت گرانبهایتان را در اختیار ما قرار دادید‌.
خواهش می‌کنم، شما لطف کردید ممنون از شما.
 
سلامت باشید شما را به خدای بزرگ می‌سپارم.
ممنوم و همچنین. مرسی.
مصاحبه اختصاصی ایران استار با شما : کمال طراوتی - موسیقی، کرونا

دیگر مطالب مرتبط

Share this with: ارسال این مطلب به