Date: Thursday, December 3, 2020 - 21:45

مصاحبه بدون سانسور ایران استار با کانون کانادایی مهندسین و آرشیتکت‌های ایرانی

با سلام خدمت شما و جناب آقای مهندس مهران محقق، رئیس انجمن مهندسین ایرنیان تورنتو، جناب آقای مهندس بفرمایید که انجمن شما چه مدت است که تاسیس شده و هدف و روند کلی سازمان شما چیست؟
اجازه بدهید قبل از هر چیز تشکر کنم از مجله وزین ایران استار چون این امکان را در اختیار ما قرار دادند که بتوانیم از این طریق با هموطنان‌مان صحبت کنیم. حضورتان عرض کنم در ابتدا سخن شما را تصحیح کنم که من رئیس کانون نیستم و رئیس هیات مدیره هستم و رئیس هیات مدیره انتخابی است و همه افراد اینجا داوطلبانه کار می‌کنند. کانون مهندس یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌ها‌ در کامیونیتی ایرانی است و این کانون یک موسسه غیر‌انتفاعی است. قریب به 32 سال است که تشکیل شده، در سال 1988 و تا‌کنون به کار و فعالیت بلاوقفه خودش ادامه داده است. این کانون به منظور جذب و سازماندهی و حمایت و اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط و network بین مهندسین و آرشیتکت‌های ایرانی مقیم کانادا تشکیل شده است و کار عمده آن هم کمک به تازه واردان در کاریابی و برپایی جلسات سخنرانی است. البته ما به طور کلی در سالهای گذشته هر سال گردهمایی‌های سالانه به مناسبت نوروز و شب یلدا و پیک نیک تابستان داشته‌ایم و کانون مهندس یک خانواده بزرگ است از ایرانیانی که از حدود 30 یا 40 سال پیش در کانادا حضور پیدا کرده‌اند.‌ خدمت شما هستم.

بسیار عالی، ارتباط بین اعضای شما چگونه است و این که مدیریت سازمان شما به چه صورت انتخاب می‌شود؟
ارتباط بین اعضای ما عموما در جلسات حضوری که عرض کردم و یکی جلسات عمومی که چهارشنبه اول هر ماه در هتل شرایتون ریچموندهیل تشکیل می‌شد و یکی همین سخنرانی‌های تخصصی که در سویک سنتر عموما برگزار می‌شد و ارتباط روی صفحات بین دوستان مهندس و برای Network بر روی صفحات تلگرامی کانون مهندس است، که برای هر رشته معینی یک صفحه تلگرامی وجود دارد و افرادی که در آن رشته تخصصی هستند با هم گفتگو می‌کنند. از آن طریق هم پیام‌ها و نظرات را به اطلاع عزیزان مهندس که در این صفحات تلگرامی هستند و همچنین وب‌سایت مهندس www.mohandes.com و وب‌سایت قدیمی‌مان mohandes.ca می‌توانند دوستان مراجعه کنند و اطلاعات را به دست بیاورند. در عین حال کانون مهندس دارای یک هیات مدیره است که سالانه با انتخاب مستقیم اعضا صورت می‌گیرد. هیات مدیره دارای هفت عضو اصلی و 7 عضو علی‌البدل است‌. انتخاب رئیس هیات مدیره هم در اولین جلسه بعد از انتخابات با رای مخفی افراد اصلی منتخب انجام می‌شود. در عین حال ما یک هیات امنایی داریم در این کانون مهندس که در واقع نظارت عالی بر کار هیات مدیره دارد و این هیات امنا متشکل از 6 عضو انتخابی و 3 عضو انتسابی می‌شود که از میان شخصیت‌های شناخته شده و مورد اعتماد و احترام جامعه مهندسین ایرانی و کانادایی تشکیل می‌شود.‌

می‌توانم سوال کنم که منابع مالی انجمن چگونه تامین می‌شود؟
تنها منبع مالی کانون در واقع همین حق عضویت اعضا است که سالانه 100 دلار است. کانون در طی این 32 سال فعالیت خودش تقریبا منبع درآمد دیگری نداشته است. البته بعضی موارد هم کمک‌های بلاعوضی به صورت donation به کانون شده است و این درآمد که بسیار محدود است صرف هزینه‌های جاری سازمان می‌شود‌.

بسیار عالی، انجمن چه تعداد عضو دارد‌؟
ما درسالهای مختلف اعضای متفاوتی داشته‌ایم. هم اکنون کانون مهندس تقریبا دارای 100 عضو رسمی است و نزدیک به 2500 نفر هم افرادی هستند که با ما‌ ارتباط ایمیلی دارند.

بفرمایید که مهمترین دستاورد‌ شما در این سالها چه بوده است؟
شاید بتوان گفت که مهمترین دستاورد ما در این سالها ایجاد network و ارتباط مهندسین ایرانی مقیم کانادا است.

بفرمایید کرونا چه اثری روی سازمان شما داشته است و در این زمینه سیاست شما چه بوده و برای اعضای خودتان چگونه این مساله را توضیح داده‌اید و کار کردید؟
اولین تاثیر کرونا بر حیات اجتماعی سازمان ما این بوده است که ما در واقع از دیدار حضوری دوستان و عزیزان کانون محروم شده‌ایم. خوب این نقیصه از طریق همین نرم‌افزار zoom که الان من و شما با آن صحبت می‌کنیم برطرف شده است. یعنی ما توانسته‌ایم تا حدی این قضیه را حل کنیم. تمام سخنرانی‌های چهارشنبه اول هر ماه و تما‌م سخنرانی‌های طول هفته هر ماه از طریق zoom برگزار می‌شود و از طریق وب‌سایت مهندس آنهایی که در اتصال ایمیلی ما قرار دارند به اطلاعشان رسانده می‌شود‌. این در واقع بزرگترین دشواری بوده است که برای ما ایجاد کرده است. دومین مساله تاثیری بوده که روی موضوع انتخاباتی که ما هر ساله داشته‌ایم، گذاشته است. چون هر سال انتخابات هیات مدیره کانون برگزار می‌شود و آن افرادی که دو سال ماموریتشان تمام شده است در واقع جایگزین می‌شوند. آن چیزی که ما به دوستان و همکارانمان می‌گوییم، ما‌ به عنوان مهندس هستیم و‌ در جامعه کانادا اولین و مهمترین مطلبی که باید در نظر بگیریم مساله ایمنی و safety است ما از آنها می‌خواهیم که با رعایت پروتوکل‌های ایمنی به سلامتی خود‌، خانواده و جامعه کمک کنند.‌

ممنونم از توضیح شما، بفرمایید که برنامه شما برای ایام پس از کرونا چیست؟
به هر حال برنامه ما برای بعد از پاندمی، از سرگیری همین گردهمایی‌های گذشته‌‌ای که در کانون داشته‌ایم و در واقع ارتباطات علنی که همیشه داشته‌ایم و دیدار حضوری دوستان است و در عین حال ما از این امکاناتی که بوجود آمده است، می‌توانیم استفاده کنیم. یک نکته‌ای را یادم رفت که بگویم، کانون قرارداد همکاری مشترکی را با انجمن فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی تهران، مقیم تورنتو که به عنوان فنی انتاریو شناخته می‌شوند و انجمن سوتا، فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف در تورنتو، فارغ‌التحصیلان دانشکده نفت آبادان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه تبریز قراداد همکاری داریم. علاوه بر اینکه کانون فعالیت خودش را دارد قرار داد همکاری‌های مشترکی هم با این عزیزان داریم.

ممنون که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید و توضیحات مفید شما را شنیدیم.
من هم به نوبه خودم از شما تشکر می‌کنم برای اینکه این فرصت را در اختیار ما قرار دادید که بتوانیم این نکات را با شما و هم‌میهنانمان در میان بگذاریم.

برایتان آرزوی موفقیت داریم و شما را به خدای بزرگ می‌سپاریم.

Interview-Iranian-Canadian-Erfaneh-Mohandes-COVID

دیگر مطالب مرتبط

Share this with: ارسال این مطلب به