Date: Thursday, December 3, 2020 - 21:45

فعالیت‌های جانبی برای موفقیت شما در عروسک‌گردانی چه بوده و چگونه عروسک‌ها خلق می‌شوند؟

خوب به هر حال ساخت و کارگردانی و بازی در این مجموعه‌ها نیاز به یک بدن ورزیده و آماده دارد و این نشان می‌دهد که حتما شما یک ورزشی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنید. می‌شود برای ما توضیح بدهید که کدام ورزش را شما کار می‌کنید و فعالیتتان در این زمینه چگونه است؟
من معلم یوگا هستم و پنج روز هفته را یوگا کار می‌کنم. ولی ایران که بودم خیلی کوهنوردی را دوست داشتم و تمام عمرم از سنین نوجوانی در ایران هر جمعه کوه می‌رفتم. اینجا هم دوچرخه سواری و یک وقت‌هایی راهپیمایی می‌کنم و والیبال را هم به عنوان یک ورزش گروهی خیلی دوست دارم و خیلی دوست دارم که اینجا در واقع توی گروه یک گروه والیبا‌ل کار کنم.
 
بسیار عالی. در این ایام کرونا شاید نشود خیلی ورزشهای گروهی در سالن انجام داد و یوگا یکی از ورزشهایی است که برای ایام قرنطینه بسیار مناسب است. می‌شود برای ما توضیح دهید که چه توصیه‌هایی در این زمینه برای مخاطبین ما دارید.
در این دوران تنها کاری که می‌شود کرد سیستم ایمنی بدن را بالا برد و نفس گرفتن ونفس‌های عمیق یکی از راههایی است که می‌توان با آن سیستم ایمنی بدن را بالا ببریم و آرامش پیدا کنیم، با نفس گرفتن استرس‌ها را از خودمان بیرون کنیم. این کار اوایل ممکن است برای همه سخت باشد، ولی بعد از یک مدتی عادت می‌کنید به نفس کشیدن عمیق و بعد از مدتها شاید بعد از یک ماه و دو ماه شاید تازه متوجه شوید که چه اتفاق بزرگی توی بدنتان افتاده است. خیلی ساده است، با شمارش شروع کنید، اول از همه صاف بشینید و شانه‌ها صاف و از بینی نفس بگیرید و با پنج شماره شروع کنید، سه شماره نفستان را حبس کنید و پنج شماره نفستان را از دهان بیرون بدهید‌. یک بار دیگر با هم این کار را انجام می‌دهیم‌. دم، نگه دارید و بازدمِ آرام‌. این کار برای من یک معجزه است و امیدوارم برای شما هم یک معجزه باشد.
 
ممنون و سپاسگزارم. شما اوقات فراغتتان را چطور به سر می‌کنید و اینکه زمانیکه غمگین هستید یا استرس دارید در این زمانها چه کاری انجام می‌دهید؟
خب نفس‌های عمیق را دائم می‌کشم، ولی بعد از نفس‌های عمیق می‌رقصم.
 
رقصها معمولا نظم خاصی دارند؟ یعنی چند وقت یک بار می‌رقصید و اینکه آیا این رقص‌ها تکی هستند یا گروهی؟ و ساز خاصی را برای اجرای این رقص‌ها دارید؟ لطفا برای ما بیشتر توضیح دهید.
من راستش خودم می‌رقصم و هر وقت دلم بخواهد می‌رقصم و هر وقت احتیاج داشته باشم. من خیلی به صدای درون بدنم گوش می‌دهم، یعنی هیچ وقت با طبیعتم مخالفت نمی‌کنم. اگر قرار باشد که بدنم و روحم بخواهد که الان برقصم می‌رقصم و هیچ توجیهی برایش نمی‌آورم. من معمولا با سازهای تنبور و کمانچه و دف می‌رقصم. هر عروسکی ر‌ا که می‌سازم راستش اولین تمرینی که با آن می‌کنم رقص است، برای اینکه من با رقصیدن با عروسک، هم می‌توانم امکانات حرکتی عروسک را کشف کنم و هم اینکه ریتم عروسک را پیدا کنم. هر عروسکی یک ریتمی دارد، یکی تند حرف می‌زند، یکی آرام حرف می‌زند، یکی تند حرکت می‌کند و یکی آرام و با رقص، من این ریتم را به دست می‌آورم. به خاطر همین وقتی شما عروسک را توی دست من می‌بینید احساس نمی‌کنید که این عروسک مرده است، احساس نمی‌کنید که اصلا این یک عروسک است، احساس می‌کنید که یک آدمی است و یک شخصیتی خیلی قوی‌تر از شخصیت من در مقابل من ایستاده و اوست که در واقع من را هدایت می‌کند. و این به خاطر همین ریتمی است که من توی رقص برای عروسک پیدا می‌کنم.
 
نمایش سنتی هم کار کرده‌اید و اگر چنین‌ فعالیت‌هایی داشته‌اید برای ما توضیح دهید.
من یک سری عروسک‌های شخصیت‌های خیمه شب بازی را ساخته‌ام و برای آنها چندین داستان‌ و چندین قصه از قصه‌های خیمه شب بازی نوشته‌ام ولی بر اساس داستان‌های خیمه شب بازی و این کار در واقع خیلی بد نبوده و خیلی قصه‌های روز بوده. مثلا پسر فرخ‌‌خان لباس سنتی آن زمان، لباس خیمه شب بازی را نپوشیده است و لباس امروزی نوجوان‌ها را پوشیده است و خیلی داستانهای امروز را توی خیمه شب بازی سنتی گنجانده‌ام. ‌یک کار دیگری که من کرده‌ام، یک نمایش بود نمایشی برای صحنه به نام روزی روزگاری که در و‌اقع یک سیر و مروری بود بر نمایشهای سنتی ایرانی مثل پرده‌خوانی، شاهنامه‌خوانی و بقال بازی و نمایش‌هایی که در قهوه‌خانه اجرا می‌شد و چند تای دیگر مثل رقص‌های سنتی ایرانی که این کار یک مرور خیلی تند وتیزی بود بر نمایش‌های سنتی ایرانی.
 
ممنونم. همچنین برای ما توضیح دهید چه کار و پروژه‌ای در حال حاضر در حال ساخت دارید.
من یک عروسکی اخیرا ساخته‌ا‌م به نام سوفی، که سوفی برای رقص سما طراحی شده است و اسکلت این عروسک در واقع برای این رقص طراحی شده است و حالا منتظر موسیقی هستم، موسیقی‌اش که تمام شود شروع می‌کنم برای تمرین رقص و بعد از یک مدتی که راستش نمی‌دانم چندوقت این تمرین طول می‌کشد تا زمانی که از حرکتش راضی باشم تمرین می‌کنم، بعد شروع میکنم به ضبط ویدئویی‌اش.
 
طرح بعدی شما برای آینده چیست؟
یک طرحی است که سالهاست دارم و در واقع طرح اولیه آن را نوشته‌ام و باید زمان داشته باشم. چون یک کار یکساله است، شاید هم دو ساله و باید بنشینم و داستان‌‌هایش را بنویسم. این داستان، آموزش الفبای فارسی بر اساس قصه‌های ایرانی است و تصمیم دارم که از تمام عروسکهایم برای اجرای این قصه‌ها استفاده کنم و وقتی کار نوشتن آن تمام شد، دیگر شروع می‌کنم به ضبط ویدئویی.
 
ممنونم. برای ایام بعد از کرونا چه کاری می‌خواهید انجام دهید؟
اول اینکه قدر زندگی و قدر خودم را بیشتر بدانم. دوم اینکه کسانی را که دوستشان دارم بیشتر ببوسم و بیشتر بغل کنم و بیشتر ببینم و قدر همه را بدانم.
 
بسیار عالی. ممنون و سپاسگزارم که تا اینجای برنامه با ما همراه بودید و شما و مخاطبین را به خدای بزرگ می‌سپارم.خدانگهدار.
مرسی از شما. ممنون که من را دعوت کردید و امیدوارم که لذت برده باشید و سرتان درد نگرفته باشد. خدانگهدار.
فعالیت‌های جانبی برای موفقیت شما در عروسک‌گردانی چه بوده و چگونه عروسک‌ها خلق می‌شوند؟

دیگر مطالب مرتبط

Share this with: ارسال این مطلب به