چیزهای کمی به اندازه برنج گرم و پف دار خوشمزه هستند. با این حال، متاسفانه برنج می‌تواند شرایط ایده‌آلی را برای رشد باکتری‌های بالقوه خطرناک ایجاد کند
برنج باقی مانده را که درست کرده‌اید چند بار گرم می‌کنید؟ اگر بیش از یک بار باشد و هوا به طور همزمان گرم باشد، ممکن است به سندرم برنج سرخ شده مبتلا شوید!
چیزهای کمی به اندازه برنج گرم و پف دار خوشمزه هستند. با این حال، متاسفانه برنج می‌تواند شرایط ایده‌آلی را برای رشد باکتری‌های بالقوه خطرناک ایجاد کند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
 
علمی؛ گرم کردن مجدد برنج می‌تواند باعث بیماری کُشنده شود؛ چگونه برنج بپزیم؟
"باسیلوس سرئوس" در میان سایر باکتری‌ها، در برنج نپخته رایج است. جوشاندن برنج به تنهایی برای از بین بردن آن کافی نیست زیرا هاگ‌هایی تولید می‌کند که می‌توانند گرما را تحمل کنند. پس از پختن، برنجی که در دمای اتاق رها می‌شود، با تکثیر و ترشح سموم مضر، میزبان باکتری‌های مختلف می‌شود و گاهی اوقات منجر به مسمومیت غذایی با باکتری سرئوس می‌شود که به "سندرم برنج سرخ شده" نیز معروف است. شما می‌توانید با دقت در نحوه تهیه، پخت و نگهداری برنج خود پس از پخت، از این امر جلوگیری کنید.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
 
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
تهیه و نگهداری برنج
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
شستن دست‌ها همیشه شروع خوبی برای تهیه غذاست و در حالی که شستن برنج می‌تواند بافت آن را تغییر دهد و شما را از شر حشرات یا فلزات سنگینی که بین دانه‌های برنج کمین کرده‌اند خلاص کند در عین حال باعث خلاصی شما از شر باسیلوس سرئوس نمی‌شود. این به این دلیل است که باکتری‌ها به داخل دانه‌ها نفوذ می‌کنند. پس از جوشاندن برنج باید بلافاصله به صورت پخته سرو شود یا سریع سرد شود و در ظرفی در یخچال یا فریزر قرار داده شود. از گذاشتن برنج پخته در خارج از خانه برای بیش از یک ساعت جدا خودداری کنید.
 
چگونه برنج را گرم می‌کنید؟
برنج باقیمانده را می‌توانید در مایکروویو گرم کنید، یا آن را سرخ کنید یا بخار پز نمائید، اما این کار تنها در صورتی بی‌خطر است که برنج پخته شده به درستی خنک و نگهداری شده باشد. اگر برنج برای چند ساعت بیرون از خانه، یا بیرون از حالت یخچالی یا فریزری باشد، گرم کردن مجدد آن ممکن است خطرات را افزایش دهد. در واقع، گرم شدن، سرد شدن و مجددا گرم شدن برنج به باکتری‌های مضری مانند باسیلوس سرئوس فرصت بزرگی برای رشد می‌دهد و شانس ابتلا به سندرم برنج سرخ شده را افزایش می‌دهد.
توجه داشته باشید که سندرم برنج سرخ شده مختص برنج سرخ شده نیست و می‌تواند در هر غذایی باشد، با این حال، برنج سفیدی که برای خوردن پخته می‌شود اگرچه خوشمزه است و مصرف مجدد آن می‌تواند هم خوشمزه و هم صرفه‌جویی در وقت شما باشد، اما در واقع می‌تواند خطری برای شما نیز به حساب آید.
 
سندرم برنج سرخ شده چقدر خطرناک است و در کدام غذاها پیدا می‌شود؟
مسمومیت غذایی با سرئوس در موارد شدید می‌تواند کُشنده باشد و اگرچه به عنوان سندرم برنج سرخ شده شناخته شده، اما می‌تواند در مواد غذایی دیگر مانند ماکارونی نیز رخ دهد. یک مطالعه موردی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که یک دانش‌آموز ۲۰ ساله در طی ۱۰ ساعت پس از خوردن ماکارونی پنج روزه بر اثر مسمومیت با باسیلوس سرئوس جان خود را از دست داد. مورد مشابهی در سال ۲۰۰۳ رخ داد که یک خانواده سالاد ماکارونی ۸ روزه را خوردند که منجر به مرگ یک مرد و بستری شدن ۵ کودک در بیمارستان شد.
 
علائم بیماری سندرم برنج سرخ شده چیست؟
سندرم برنج سرخ شده اغلب با استفراغ و اسهال ناشی از سم باسیلوس سرئوس که در حین رشد تولید می‌کند، ظاهر می‌شود. در بیشتر موارد، این بیماری بصورت محدود عمل می‌کند و ظرف یک یا دو روز از بین می‌رود، اما برای برخی افراد می‌تواند پیشرفت کند و حتی کُشنده باشد.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


در مورد باسیلوس سرئوس باید گفت که آنتی بیوتیک‌ها برای مبارزه با این بیماری موثر نیستند زیرا این سم است که باعث بیماری می‌شود نه باکتری، بنابراین درمان عمدتا بر روی پُر کردن شکم از مایعات متمرکز می‌شود تا زمانی که بدترین علائم سیستم گوارشی برطرف شود. به همین دلیل است که پیشگیری بهترین دفاع است.

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Thursday, August 3, 2023 - 19:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به