ده‌ها دلیل علمی می‌تواند باعث بیدار شدن شما در شب‌ها شود
بخش دوم: علمی؛ چه عواملی باعث بیدار شدن شما از خواب در نصفه شب می‌شود-۲؟

 • 14- قند: وقتی افراد از خواب بیدار می‌شوند، هورمون‌های خاصی برای افزایش سطح قند خون ترشح می‌شوند؛ به این "پدیده سپیده دم" می‌گویند و کاملا طبیعی است. با این حال، افراد مبتلا به فشار خون بالا ممکن است به دلیل همین پدیده، سحر زودتر از خواب بیدار شوند. هورمون‌های بیداری بین ساعت ۳:۰۰ تا ۴:۰۰ صبح ترشح می‌شوند. اگر به انسولین حساس هستید، ممکن است در این مدت از خواب بیدار شوید. فشار خون بالا همچنین باعث ادرار بیش از حد نیز می‌شود زیرا کلیه تلاش می‌کند تا از شر قند اضافی خلاص شود. همین می‌تواند شما را در نیمه شب بیدار کند.
 • 15- کبد: ۸۱ درصد از بیماران مبتلا به سیروز کبدی "خواب آشفته" دارند. بیماری کبد چرب و هپاتیت سی نیز می‌تواند باعث بیدار شدن افراد در شب شود.
 • 16- رژیم غذایی بد: رژیم غذایی حاوی فیبر کم، چربی اشباع شده بالا و قند بالا باعث می‌شود خواب ترمیم کننده کمتری داشته باشید و اغلب در طول شب از خواب بیدار می‌شوید.
 • 17- افسردگی: خواب و افسردگی رابطه دو طرفه دارند. کمبود خواب می‌تواند افسردگی را بدتر کند و افسردگی می‌تواند باعث کمبود خواب شود. این علامت، "بی‌خوابی پایانی" نامیده می‌شود. از طرف دیگر ۷۵ درصد افراد مبتلا به افسردگی نیز بی‌خوابی دارند.
 • 18- ریه: بیماری ریه دیواره قفسه سینه را منقبض می‌کند، این فشار بر راه‌های هوایی وارد می‌کند، تنفس را دشوار و شما را از خواب بیدار می‌کند که به آن "آپنه انسدادی خواب" نیز می‌گویند که شامل درد قفسه سینه، گرفتگی صدا یا سرفه می‌شود.
 • 19- دستگاه گوارش: روده تحریک‌پذیر، سوزش سر دل و درد معده از دیگر دلایل بیداری شبانه است که مستقیما ناشی از مشکلات دستگاه گوارش است.
 • 20- خوابیدن روی شکم: حالت‌های خواب راحت زیادی وجود دارد، اما خوابیدن روی شکم یکی از آنها نیست. خوابیدن روی شکم باعث ناراحتی زیادی می‌شود که می‌تواند شما را در طول شب بیدار کند. دراز کشیدن روی شکم باعث درد شدید گردن، فشار به ستون فقرات، آسیب به کمر، و تحت فشار قرار گرفتن اعصاب می‌گردد. در عوض، به پشت یا پهلو دراز بکشید و بخوابید.
 • 21- نور: نور زیاد استراحت را خراب می‌کند، حتی زمانی که از بیرون باشد، کمی بتابد، یا از اتاق دیگر یا بیرون به داخل نشت کند. نور ملاتونین را سرکوب می‌کند، هورمونی که به خوابیدن شما کمک می‌کند. تا حد امکان مکان خواب خود را تاریک کنید.
 • 22- فقدان ورزش: افرادی که ورزش نمی‌کنند در حفظ خواب مشکل دارند. ورزش استرس را از بین می‌برد، دمای بدن شما را تنظیم می‌کند و ریتم شبانه‌روزی شما را دوباره تنظیم می‌کند. حتی ده دقیقه ورزش می‌تواند به خواب بهتر شما بسیار کمک کند.
 • 23- پای بی‌قرار: سندرم پای بی‌قرار، یک اختلال ژنتیکی‌ست که باعث می‌شود یک فرد پایش بدون مقاومت یا بطور غیرارادی حرکت کند، به ویژه در حالت نشسته یا دراز کشیده. این سندرم می‌تواند باعث از بین رفتن خواب یا حتی بیدار شدن در نیمه شب شود.
 • 24- کم‌آبی خفیف: حتی کم‌آبی خفیف و بسیار کم هم می‌تواند خواب شما را مختل کند و منجر به "اختلال در خواب" شود. هنگامی که دهان و بینی شما خشک می‌شود، می تواند به صورت خروپف، گرفتگی صدا یا حتی مشکل تنفسی ظاهر گردد.
 • 25- سن: حدود ۳۰ درصد از بزرگسالان، بعلت بالا رفتن سن، بی‌خوابی دارند. به طور متوسط، افراد میانسال در هر دهه از زندگی خود ۲۷ دقیقه از استراحتشان کاسته می‌شود. سالمندان بیشتر مستعد استرس روانی، مشکلات تنفسی و سندرم پای بی‌قرار نیز هستند.
 • 26- داروها: اگر داروهایی برای فشار خون، افسردگی، آرتریت روماتوئید، رگ‌های خونی، بیماری‌های قلبی، کلسترول بالا و داروهای زوال عقل می‌خورید، بدانید که این داروها می‌توانند باعث بیدار شدن شما در شب با رویاهای عجیب و غریب و کابوس‌های شبانه شوند.
 • 27- درد عصبی: اگر اغلب به دلیل بی‌حسی، سوزن سوزن شدن یا درد گزگز از خواب بیدار می‌شوید، عاملش می‌تواند آسیب عصبی باشد. درد عصبی شب‌ها بدتر می‌شود. دمای سردتر، سطح هورمون‌ها و وضعیت‌های خواب ناخوشایند می‌تواند باعث افزایش درد و بیدار شدن شما شود.
 • 28- روال خواب: بدانید اگر برنامه روتین شبانه ندارید و سر ساعت مشخصی به رختخواب نمی‌روید، ممکن است خوابتان آرام و پیوسته نشود. وقت گذاشتن ۱۵ دقیقه‌ای برای آماده شدن برای خواب ممکن است به شما کمک کند تا در طول شب بهتر بخوابید. انجام کاری آرامش‌بخش قبل از خواب مانند حمام کردن، نوشیدن یک چای و یا مطالعه می‌تواند به شما کمک کند تا خواب آرامی داشته باشید. خاموش کردن وسایل الکترونیکی نیز می‌تواند افکار شما را آرام و خواب شما را طولانی‌تر کند.

این مقاله در دو قسمت زیر است:

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Sunday, October 23, 2022 - 17:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به