امیر عطاران از لیسانس تا دکتر را به ترتیب در دانشگاه‌های "برکلی"، "کل‌تک" و "آکسفورد" به اتمام رسانده و از دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز مجددا مدرک دکترای حقوق کانادایی گرفته و در سطح جهانی فردی شناخته شده است
"امیر عطاران"، استاد حقوق سلامت، فورد را به دلیل برداشتن ماسک برای سخنرانی کردن در زمانیکه تحت قرنطینه قرار داشت، به دادگاه احضار می‌کند تا تحت پیگرد "کیفری خصوصی" قرار گیرد. او می‌گوید مشابه همین قانون‌شکنی را "جاستین ترودو" نخست وزیر کانادا و دکتر "کی‌ران مور" ریاست بهداشت استان انتاریو نیز انجام داده‌اند.
امیر که اکنون استاد حقوق سلامت در دانشگاه اتاواست می‌گوید یک پیگرد کیفری خصوصی علیه "داگ فورد"، نخست وزیر انتاریو و رهبر محافظه‌کاران این استان، به دلیل نقض قانون قرنطینه فدرال حین سخنرانی و کنفرانس مطبوعاتی اعلان بودجه بیمارستانی در بیمارستان اتاوا در ۲۵ مارس را به دادگاه سپرده است.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Siamak Shabani, Massey Baradaran, real estate Toronto Canada
 
امیر عطاران ایرانی‌تبار استاد دانشگاه حقوق کانادا و آمریکا نخست وزیر انتاریو را برای ماسک نزدن متهم به جنایت شخصی کرد، ترودو نیز متهم است
روز سه‌شنبه (دیروز) دادخواهی امیر بصورت یک شکایت کیفری خصوصی در دادگاه اتاوا پذیرفته شد. امیر می‌گوید دادستان پس از طرح یک سری سوالات، قابل طرح بودن اتهامات علیه فورد را تایید کرده و تاریخ دادگاه را برای سپتامبر تعیین نموده است. فورد در طی این سخنرانی ویژه ماسک خود را برداشت تا در مقابل میکروفون صحبت کند و از تصمیم دولت خود برای پایان دادن به اکثر محدودیت‌های کرونا مانند زدن ماسک، و نیز دیگر موارد دفاع کند. همراه با امیر "جاکوب شلی" که استاد حقوق دانشگاه "وسترن" انتاریوست نیز بعنوان شاکی در این پرونده هستند، و هر دو می‌گویند این کار فورد قانون‌شکنی بوده است.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
امیر و جاکوب چنین استدلال می‌کنند که فورد، نخست وزیر انتاریو در ۲۱ مارس با مقامات آمریکایی در واشنگتن ملاقات کرده بود، و طبق دستورات اضطراری قانون قرنطینه فدرال، وی موظف بوده پس از بازگشت به کانادا، به مدت ۱۴ روز در کلیه مکان‌های عمومی ماسک داشته باشد و هرگز اجازه برداشتن ماسک خود را نداشته است. امیر خاطرنشان کرد که تنها طی ۶ ماه در سال ۲۰۲۱، حداقل ۵,۰۰۰ نفر از ساکنان انتاریو به دلیل نقض همین قوانین قرنطینه متهم شدند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما
او می‌گوید که قانون برای همه باید بطور یکسان اعمال شود و بزرگ و کوچک ندارد و می‌افزاید: "یک قانون واحد برای کوچک و بزرگ، ضعیف و قدرتمند تصویب شده و اجرا می‌شود و این کاملا غیرقابل قبول است که قدرتمندترین مرد در انتاریو خود را بالاتر از قانون بداند. او باید در برابر عدالت پاسخگو باشد". عطاران و شلی نوشتند: "ما به عنوان اساتید حقوق سلامت شک نداریم که علاوه بر فورد، ترودو و دکتر کی‌ران نیز غیرقانونی عمل کرده‌اند".
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
 

امیر عطاران: قانون بزرگ و کوچک نمی‌شناسد و برای همه یکسان است
عطاران گفت که شکایاتی علیه فورد، ترودو و مور، مربوط به قانون‌شکنی‌های آنها را در پلیس اتاوا، تورنتو و ونکوور ثبت کرده است. او می‌گوید پلیس ونکوور و تورنتو به او پیشتر پاسخ داده بودند اما پلیس اتاوا از پاسخگویی شانه خالی می‌کند. امیر می‌افزاید که پلیس ونکوور و تورنتو با این شکایات مشکلات قضایی داشتند و آنها فکر می‌کردند او باید به یک مرجع دیگری در این رابطه مراجعه کند. او می‌گوید اکنون شکایت و پیگرد خصوصی علیه فورد را در دادگاه اتاوا تنظیم کرده زیرا محل وقوع جرم اتاوا بوده و این موضوع نیز یک قانون‌شکنی شخصی بوده است.
اتهام امیر و جاکوب به فورد، یعنی "تعقیب کیفری خصوصی" نوعی اتهام نادر است اما بی‌سابقه نیست. دفتر دادستانی می‌گوید که دادستان این اختیار را دارد که در صورتی که تشخیص دهد چنین اتهامی ضمانت طرح و اجرایی ندارد، آنرا به جریان نیاندازد. امیر می‌گوید چنین اقدامی از سوی دادستان و یک دادگاه در انتاریو خودش "آشکارا یک اشتباه" از سوی دادگاه است. این دو شاکی در شکایت‌نامه خود نوشته‌اند: "قانون‌شکنی در بسیاری از سطوح دولتی جدی است. وقتی (بالاترین مقامات) قانون را زیر پا می‌گذارند، چرا باید دیگران از آن اطاعت کنند؟".
 
شکایت علیه جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و دکتر کی‌ران مور ریاست بهداشت انتاریو
عطاران و شلی تاکید می‌کنند که فورد تنها مقام دولتی نبوده که امسال علنا قوانین قرنطینه فدرال را زیر پا گذاشته و معتقدند کلیه مسئولین قانون‌شکن باید پاسخگو باشند.
در مقاله‌ای که ماه گذشته رسانه‌ها منتشر شده، این دو نفر نشان دادند که جاستین ترودو نخست وزیر، و دکتر کی‌ران مور ریاست پزشکی انتاریو نیز دقیقا در دوره‌ای که طبق قانون قرنطینه موظف به زدن ماسک اجباری در اماکن عمومی بودند، ماسک نزده‌اند. آنها ثابت می‌کنند که ترودو پس از بازگشت از مسافرت ۲۴ مارس خود به بلژیک، در ۲۹ مارس و هنگام سخنرانی در مجمع جهانی ۲۰۲۲ در ونکوور ماسک خود را برداشته و دقیقا قانونی که خودش آنرا گذاشته، شکسته است.
آنها می‌گویند دکتر مور نیز پس از گذراندن تعطیلات در جزایر کارائیب، و بلافاصله پس از بازگشت به کانادا در یک کنفرانس مطبوعاتی بدون ماسک صحبت کرد. البته دکتر مور بعدا گفت که بیش از ۲ متر از همه فاصله داشته و بلافاصله پس از کنفرانس مطبوعاتی ماسک خود را دوباره زده، اما قانون اشاره به ماسک نزدن به واسطه رعایت فاصله اجتماعی نداشت بلکه می‌گفت در حوزه عمومی باید ماسک کنار نرود. از سوی دیگر مور گفت که کنفرانس مطبوعاتی یک مکان عمومی نبوده است. امیر و شلی این ادعای مور را رد می‌کنند.

امیر عطاران کیست؟
امیر عطاران یک استاد آمریکایی و کانادایی دانشکده حقوق و دانشکده اپیدمیولوژی، بهداشت عمومی و پزشکی جامعه در دانشگاه اتاوا است. او از مهاجران ایرانی، در کالیفرنیا به دنیا آمده و دارای سه ملیت کانادایی، آمریکایی و ایرانی است.

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Website Design

عطاران لیسانس خود را در علوم اعصاب از دانشگاه برکلی کالیفرنیا گرفته و سپس در آزمایشگاه "کریستالوگرافی اشعه ایکس" پروفسور رابرت استرود در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو روی پروژه‌ای برای تعیین "ساختار سه بعدی گیرنده استیل کولین نیکوتین" کار کرده است. او از لیسانس تا دکتر را به ترتیب در دانشگاه‌های "برکلی"، "کل‌تک" و "آکسفورد" به اتمام رسانده و از دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز مجددا مدرک دکترای حقوق کانادایی گرفته است. کارهای او در زمینه‌های حقوق بشر و بهداشت عمومی در سطح جهان شناخته شده است.

بیشتر بخوانید:


اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, May 18, 2022 - 19:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به