برخی افراد در کاهش وزن با رژیم‌های کم‌چرب بهتر عمل می‌کنند، این در حالی است که برخی دیگر در رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات نتایج بهتری را خواهند دید
محققان دانشگاه "استنفورد" می‌گویند توانسته‌اند تعدادی از عوامل را مشخص کنند که با کمک آنها می‌توان‌ پیش‌بینی کرد که یک فرد چقدر در کاهش وزن و حفظ آن موفق خواهد بود.
این تحقیق علمی که توسط "استنفورد مدیسن" در ۱۳ دسامبر ۲۰۲۲ تهیه شده، در ژورنال معتبر "سل ریپورت مدیسن" منتشر گشته و نشان می‌دهد که برخی افراد در کاهش وزن با رژیم‌های کم‌چرب بهتر عمل می‌کنند، این در حالی است که برخی دیگر در رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات نتایج بهتری را خواهند دید.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
 
علمی؛ دانشگاه استنفورد بیشترین عوامل تاثیرگذار بر کاهش وزن و سپس عدم افزایش آن را شناسایی و اعلان کرد
بر اساس گفته محققان، میزان پایبندی افراد ‌به رژیم غذایی خویش‌‌، بر میزان کاهش وزن و همچنین انواع باکتری‌های ساکن در روده، میزان پروتئین‌های خاصی که بدن می‌سازد و میزان دی‌اکسید کربنی که فرد بازدم می‌کند، تأثیر می‌گذارد. "مایکل اسنایدر"، رئیس بخش ژنتیک استنفورد مدیسن و یکی از نویسنده‌های ارشد، در مقاله‌ای که در ژانویه امسال ‌منتشر شده می‌گوید: "‌کاهش وزن امری مبهم ‌و پیچیده است، اما ما می‌توانیم با کمک میکروبیوم و بیومارکرهای متابولیک، از همان ابتدا پیش‌بینی کنیم که چه کسی بیشترین وزن را از دست می‌دهد و چه کسی می‌تواند کاهش وزن خود را حفظ کند.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
این بررسی بر روی داده‌های ‌مطالعه‌ای که یک سال قبل‌ در مورد کاهش وزن انجام شده بود، متمرکز بود. این مطالعه، ‌‌۶۰۹ نفر ‌را که یا رژیم غذایی کم‌چرب و یا کم‌کربوهیدرات ‌با کیفیت بالا و حداقل مصرف محصولات فرآوری شده را داشتند، بررسی می‌کرد. همچنین این تحقیق میزان ورزش شرکت‌کنندگان، و اینکه تا چه میزان این افراد به رژیم غذایی و کالری دریافتی خود پایبند بوده‌اند را پیگیری کرد. نویسندگان این مطالعه دریافتند که‌ کاهش کالری و یا ورزش، به تنهایی برای حفظ کاهش وزن در طول یک سال کافی نیست.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
"دالیا پرلمن"، متخصص تغذیه و نویسنده ارشد این مقاله گفت: ما در ابتدای دوره مطالعه و قبل از اینکه افراد رژیم غذایی خود را دنبال کنند، اکولوژی‌های میکروبیومی خاص‌ و مقادیری پروتئین و آنزیم‌هایی را پیدا کردیم که نشان می‌داد، آیا آنها در کاهش وزن و حفظ آن موفق خواهند بود یا خیر‌؟ همچنین محققان، نسبت اکسیژن "دم" را به دی‌اکسید کربن "بازدم"‌ ‌اندازه‌گیری کردند، ‌نتیجه این امر ‌‌تعیین می‌کند که‌ آیا بدن ترجیح می‌دهد‌ تا به عنوان سوخت اولیه‌اش، کربوهیدرات‌ها را بسوزاند‌ یا چربی‌ها را.‌ "نسبت" بالاتر به این معنی است که بدن کربوهیدرات‌ بیشتری می‌سوزاند و "نسبت" کمتر‌ به معنای سوزاندن چربی بیشتر‌‌ است. به گفته محققان، افرادی که رژیم غذایی خود را با "نسبت" بالاتری (کربوهیدرات) شروع کردند، با رژیم کم‌کربوهیدرات وزن بیشتری از دست دادند. بر اساس گفته محققان، اگر افراد در رژیم غذایی خود ‌چربی بیشتری مصرف کنند، حتی اگر بدن‌ آنها ترجیح بدهد که کربوهیدرات‌ها را بسوزاند، ‌‌سوزاندن‌ کالری‌ها سخت‌تر خواهد بود.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
 
یک رژیم لاغری برای همه؟
در نهایت، محققین می‌گویند، رژیمی که برای یک نفر موثر است ممکن است برای شخص دیگری مناسب نباشد. "پرلمن" می‌گوید: ‌افرادی هستند که می‌توانند کالری بسیار کمی مصرف کنند، اما به دلیل نحوه متابولیسم و سوخت‌ و ساز بدنشان‌، کاهش وزنی ندارند، این مساله در آنها به خاطر نداشتن اراده نیست بلکه فقط نحوه عملکرد بدن آنها چنین است.‌ محققان می‌گویند که این مطالعه می‌تواند منجر به شخصی‌سازی ‌برنامه‌های کاهش وزن‌ شود.
 
کم‌چرب یا کم‌کربوهیدرات؟
این مطالعه می‌گوید، بدون ردیابی و شناخت گونه‌های میکروب موجود در روده، مردم باید روی خوردن غذاهای با کیفیت بالا و فرآوری نشده که آرد و شکر تصفیه شده کمی دارند تمرکز کنند.
رژیم‌های کم‌کربوهیدرات باید حاوی چربی‌های اشباع شده‌‌‌‌ای مانند آووکادو و همینطور سرشار از ویتامین‌های "سی"، "ای"(E) و "کا" باشند که در سبزیجات و مغزها و همچنین در آووکادو یافت می‌شود. در همین حال، رژیم‌های کم‌چرب باید حاوی مواد غذایی با فیبر بالا، مانند غلات کامل و لوبیا، و قند افزودنی کم‌ باشند.
به گفته محققان، هر دو استراتژی با کاهش وزن در شش ماه اول رژیم غذایی مرتبط است.
 
کمتر بخورم یا بیشتر؟
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Best Persian Iranian Directory

"پرلمن" گفت: ‌ذهنیت شما به جای آنچه که باید از رژیم غذایی ‌‌خود حذف کنید، باید بر روی آنچه که می‌توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید‌، باشد.‌ به جای اینکه فکر کنید نباید بستنی بخورید به این فکر کنید که چگونه فیبر بیشتری‌ از لوبیا و ‌غلات کامل و آجیل و یا سبزیجات دریافت کنید. آشپزی را یاد بگیرید و کمتر به غذاهای فرآوری شده اعتماد کنید. اگر به کیفیت غذایی که در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنید ‌توجه داشته باشید‌، آنگاه می‌توانید شمارش کالری‌ها ‌را فراموش کنید.‌

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Thursday, January 26, 2023 - 19:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به